Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy turlaj się?
jak nauczyć psa turlaj się

Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby, która choć raz by o niej nie słyszała. Ale już nauczenie jej zwierzęcego towarzysza, może sprawiać znacznie większe trudności. Jak zrobić to poprawnie? Jakich błędów należy unikać? I jaki właściwie jest sens tej komendy? 

Po co uczyć psa komendy “turlaj się”?

Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich innych sztuczek, ta również wymaga czasu. Zaś ten, spędzony razem, z pewnością wzmocni więź łączącą właściciela z podopiecznym. Sprawi także, że pies nabierze większego zaufania do swojego opiekuna oraz chętniej będzie wykonywał jego polecenia. 

Inną korzyścią, jakiej nie sposób nie wymienić, jest pozytywny wpływ tej sztuczki na stan zdrowia zwierzęcia. Może to być na przykład dobre ćwiczenie mięśni grzbietu oraz koordynacji czworonoga. Świetnie sprawdzi się również jako rozgrzewka przed intensywniejszym treningiem. Dzięki temu zwierzak zdąży się przed nim nieco rozruszać i nie zrobi sobie później krzywdy. 

jak nauczyć psa komendy turlaj się

Co jest potrzebne przed rozpoczęciem nauki sztuczki “turlaj się”?

Skoro już wiadomo, że warto poświęcić czas na naukę tej sztuczki, należy przejść do następnej kwestii. A mianowicie: jak nauczyć psa “turlaj się”? Na samym początku należy zadbać o kilka rzeczy. Niezbędne będą oczywiście smakołyki, które sprawią, że pies będzie kojarzył naukę z czymś przyjemnym. Najlepiej by były to jego ulubione przekąski. Mogą to być ciasteczka z konkretnej firmy, kawałki kurczaka albo parówki. To opiekun wie, co sprawi jego podopiecznemu największą radość.

Przydatnym urządzeniem podczas nauki psa każdej z komend jest niewątpliwie kliker. W tym przypadku nie jest inaczej. Dzięki niemu zwierzę skojarzy konkretny moment z sygnałem dźwiękowym i lepiej zrozumie, czego się od niego oczekuje.

Ostatnim, o co trzeba zadbać, jest miejsce. Aby zwierzak mógł wykonać tę sztuczkę, w pobliżu nie może być żadnych przedmiotów, na które mógłby niechcący wpaść. 

turlaj się komenda dla psa

Jak nauczyć psa komendy “turlaj się”?

Nie będzie to zadanie proste, ale z pewnością nie niemożliwe. Każdy pies jest inny i będzie potrzebował mniej lub więcej czasu. Nie ma więc na co czekać, tylko od razu brać się do pracy!

Od czego zacząć?

Naukę dobrze jest zacząć w domu lub podwórku, gdzie bodźców, które mogą rozpraszać, czworonoga będzie znacznie mniej. Następnie należy skupić na sobie jego uwagę, na przykład trzymając w dłoni smakołyk lub mówiąc do pupila.

Naprowadzanie smakołykiem

Jeśli pies umie już komendę “leżeć”, bardzo ułatwi to sprawę. Jeśli nie, należy, trzymając w dłoni zaciśnięty smaczek, sprowadzić zwierzę do tej właśnie pozycji. Kiedy to zrobi, trzeba wcisnąć kliker i nagrodzić go smakołykiem. Następnie stopniowo przesuwać rękę w bok głowy psa, zmuszając go niejako do położenia się na boku. Kiedy to zrobi, również go nagrodzić.

nauka psa komendy turlać się

Teraz pozostaje manewrować dłonią tak, aby zachęcić czworonoga do obrócenia się na grzbiet, a następnie na drugi bok. W razie potrzeby można go w tym wspomóc. Nie należy zapomnieć nagradzać go za każdy, nawet niewielki sukces. Dopiero kiedy zwierzę zrozumie, o co chodzi, można dołączyć głosowe polecenie. Wcześniej nie miałoby ono sensu.

Stopniowe usuwanie smaczków

Kiedy już pies zrozumie, na czym polega sztuczka, stopniowo będzie ją wykonywał coraz płynniej i bez zawahania się. Kiedy właściciel to zauważy, może powoli wycofywać smakołyki, np. nagradzając psa tylko co drugą, a potem i co trzecią sztuczkę. Nie można bowiem dokarmiać zwierzaka bez przerwy.

Ćwiczenia w terenie

Po jakimś czasie komenda “turlaj się” nie będzie sprawiała już psu problemów. Dopiero wtedy można ćwiczyć ją z pupilem na zewnątrz w miejscu publicznym. Pomimo rozpraszaczy, czworonóg będzie wiedział, czego się od niego oczekuje i z pewnością będzie chciał zadowolić swojego opiekuna.

O czym trzeba pamiętać podczas nauki psa komend?

Jest coś jeszcze, o czym nie można zapomnieć podczas nauki. A mianowicie: cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Pies nie rozumie, co się do niego mówi i z początku może mieć trudność z wykonywaniem polecenia. Nie robi tego jednak złośliwie. Jeśli opiekun będzie wytrwale i spokojnie prowadził go podczas nauki, zwierzę chętniej będzie współpracować. 

Oto wszystkie tajniki, jak nauczyć psa “turlaj się”!

🐕 Psy - zobacz więcej

Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej
jak widzi pies

Jak widzi pies?

06 stycznia 2023 | Autor: Monika
Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że
Czytaj dalej
jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

31 października 2022 | Autor: Monika
Spacery są nieodłączną częścią życia czworonogów oraz ich właścicieli. Zazwyczaj mają miejsce co najmniej 2-3 razy dziennie. Wychodząc na dwór zaś, przed psem otwiera się
Czytaj dalej
Ile żyją amstaffy? Jak to rasa psów?

Amstaff — opis rasy, ile żyją, jak wychować i jak wygląda

11 kwietnia 2022 | Autor: Monika
Amstaff to średniej wielkości amerykański pies rasy o krótkiej sierści. Są to ogólnie przyjazne psy, które lubią uwagę i są wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa dla
Czytaj dalej
jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa

Jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa?

15 maja 2023 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Gryzaki przeznaczone dla psów pomagają im w utrzymaniu zdrowia i pozytywnie wpływają na ich psychikę. Jak je wybrać? Gryzaki dla psów – dlaczego warto je
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama