Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy turlaj się?
jak nauczyć psa turlaj się

Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby, która choć raz by o niej nie słyszała. Ale już nauczenie jej zwierzęcego towarzysza, może sprawiać znacznie większe trudności. Jak zrobić to poprawnie? Jakich błędów należy unikać? I jaki właściwie jest sens tej komendy? 

Po co uczyć psa komendy “turlaj się”?

Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich innych sztuczek, ta również wymaga czasu. Zaś ten, spędzony razem, z pewnością wzmocni więź łączącą właściciela z podopiecznym. Sprawi także, że pies nabierze większego zaufania do swojego opiekuna oraz chętniej będzie wykonywał jego polecenia. 

Inną korzyścią, jakiej nie sposób nie wymienić, jest pozytywny wpływ tej sztuczki na stan zdrowia zwierzęcia. Może to być na przykład dobre ćwiczenie mięśni grzbietu oraz koordynacji czworonoga. Świetnie sprawdzi się również jako rozgrzewka przed intensywniejszym treningiem. Dzięki temu zwierzak zdąży się przed nim nieco rozruszać i nie zrobi sobie później krzywdy. 

jak nauczyć psa komendy turlaj się

Co jest potrzebne przed rozpoczęciem nauki sztuczki “turlaj się”?

Skoro już wiadomo, że warto poświęcić czas na naukę tej sztuczki, należy przejść do następnej kwestii. A mianowicie: jak nauczyć psa “turlaj się”? Na samym początku należy zadbać o kilka rzeczy. Niezbędne będą oczywiście smakołyki, które sprawią, że pies będzie kojarzył naukę z czymś przyjemnym. Najlepiej by były to jego ulubione przekąski. Mogą to być ciasteczka z konkretnej firmy, kawałki kurczaka albo parówki. To opiekun wie, co sprawi jego podopiecznemu największą radość.

Przydatnym urządzeniem podczas nauki psa każdej z komend jest niewątpliwie kliker. W tym przypadku nie jest inaczej. Dzięki niemu zwierzę skojarzy konkretny moment z sygnałem dźwiękowym i lepiej zrozumie, czego się od niego oczekuje.

Ostatnim, o co trzeba zadbać, jest miejsce. Aby zwierzak mógł wykonać tę sztuczkę, w pobliżu nie może być żadnych przedmiotów, na które mógłby niechcący wpaść. 

turlaj się komenda dla psa

Jak nauczyć psa komendy “turlaj się”?

Nie będzie to zadanie proste, ale z pewnością nie niemożliwe. Każdy pies jest inny i będzie potrzebował mniej lub więcej czasu. Nie ma więc na co czekać, tylko od razu brać się do pracy!

Od czego zacząć?

Naukę dobrze jest zacząć w domu lub podwórku, gdzie bodźców, które mogą rozpraszać, czworonoga będzie znacznie mniej. Następnie należy skupić na sobie jego uwagę, na przykład trzymając w dłoni smakołyk lub mówiąc do pupila.

Naprowadzanie smakołykiem

Jeśli pies umie już komendę “leżeć”, bardzo ułatwi to sprawę. Jeśli nie, należy, trzymając w dłoni zaciśnięty smaczek, sprowadzić zwierzę do tej właśnie pozycji. Kiedy to zrobi, trzeba wcisnąć kliker i nagrodzić go smakołykiem. Następnie stopniowo przesuwać rękę w bok głowy psa, zmuszając go niejako do położenia się na boku. Kiedy to zrobi, również go nagrodzić.

nauka psa komendy turlać się

Teraz pozostaje manewrować dłonią tak, aby zachęcić czworonoga do obrócenia się na grzbiet, a następnie na drugi bok. W razie potrzeby można go w tym wspomóc. Nie należy zapomnieć nagradzać go za każdy, nawet niewielki sukces. Dopiero kiedy zwierzę zrozumie, o co chodzi, można dołączyć głosowe polecenie. Wcześniej nie miałoby ono sensu.

Stopniowe usuwanie smaczków

Kiedy już pies zrozumie, na czym polega sztuczka, stopniowo będzie ją wykonywał coraz płynniej i bez zawahania się. Kiedy właściciel to zauważy, może powoli wycofywać smakołyki, np. nagradzając psa tylko co drugą, a potem i co trzecią sztuczkę. Nie można bowiem dokarmiać zwierzaka bez przerwy.

Ćwiczenia w terenie

Po jakimś czasie komenda “turlaj się” nie będzie sprawiała już psu problemów. Dopiero wtedy można ćwiczyć ją z pupilem na zewnątrz w miejscu publicznym. Pomimo rozpraszaczy, czworonóg będzie wiedział, czego się od niego oczekuje i z pewnością będzie chciał zadowolić swojego opiekuna.

O czym trzeba pamiętać podczas nauki psa komend?

Jest coś jeszcze, o czym nie można zapomnieć podczas nauki. A mianowicie: cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Pies nie rozumie, co się do niego mówi i z początku może mieć trudność z wykonywaniem polecenia. Nie robi tego jednak złośliwie. Jeśli opiekun będzie wytrwale i spokojnie prowadził go podczas nauki, zwierzę chętniej będzie współpracować. 

Oto wszystkie tajniki, jak nauczyć psa “turlaj się”!

🐕 Psy - zobacz więcej

grand basset griffon vendéen

Grand Basset Griffon Vendéen (Basset Szorstkowłosy) – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie

10 lutego 2024 | Autor: Monika
Grand Basset Griffon Vendéen to rasa psów, która zyskuje na popularności dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi i wyjątkowemu wyglądowi. Te średniej wielkości psy, pochodzące z Francji,
Czytaj dalej
Czy pies może jeść makaron

Czy pies może jeść makaron?

19 grudnia 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Pomimo tego, że wybór wśród wysokiej jakości karm dedykowanych psom jest ogromny, niektórzy opiekunowie wybierają inne formy żywienia. Inni z kolei, nawet podając gotową karmę,
Czytaj dalej
Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komend

Jak nauczyć psa komend?

03 maja 2022 | Autor: Monika
Dla każdego przychodzi w życiu pewien moment, kiedy zaczyna odczuwać ogromną potrzebę posiadania pupila. Do jednego z towarzyszy domowych należy pies. Pies jest zwierzęciem, które
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama