Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy turlaj się?
jak nauczyć psa turlaj się

Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby, która choć raz by o niej nie słyszała. Ale już nauczenie jej zwierzęcego towarzysza, może sprawiać znacznie większe trudności. Jak zrobić to poprawnie? Jakich błędów należy unikać? I jaki właściwie jest sens tej komendy? 

Po co uczyć psa komendy „turlaj się”?

Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich innych sztuczek, ta również wymaga czasu. Zaś ten, spędzony razem, z pewnością wzmocni więź łączącą właściciela z podopiecznym. Sprawi także, że pies nabierze większego zaufania do swojego opiekuna oraz chętniej będzie wykonywał jego polecenia. 

Inną korzyścią, jakiej nie sposób nie wymienić, jest pozytywny wpływ tej sztuczki na stan zdrowia zwierzęcia. Może to być na przykład dobre ćwiczenie mięśni grzbietu oraz koordynacji czworonoga. Świetnie sprawdzi się również jako rozgrzewka przed intensywniejszym treningiem. Dzięki temu zwierzak zdąży się przed nim nieco rozruszać i nie zrobi sobie później krzywdy. 

jak nauczyć psa komendy turlaj się

Co jest potrzebne przed rozpoczęciem nauki sztuczki „turlaj się”?

Skoro już wiadomo, że warto poświęcić czas na naukę tej sztuczki, należy przejść do następnej kwestii. A mianowicie: jak nauczyć psa „turlaj się”? Na samym początku należy zadbać o kilka rzeczy. Niezbędne będą oczywiście smakołyki, które sprawią, że pies będzie kojarzył naukę z czymś przyjemnym. Najlepiej by były to jego ulubione przekąski. Mogą to być ciasteczka z konkretnej firmy, kawałki kurczaka albo parówki. To opiekun wie, co sprawi jego podopiecznemu największą radość.

Przydatnym urządzeniem podczas nauki psa każdej z komend jest niewątpliwie kliker. W tym przypadku nie jest inaczej. Dzięki niemu zwierzę skojarzy konkretny moment z sygnałem dźwiękowym i lepiej zrozumie, czego się od niego oczekuje.

Ostatnim, o co trzeba zadbać, jest miejsce. Aby zwierzak mógł wykonać tę sztuczkę, w pobliżu nie może być żadnych przedmiotów, na które mógłby niechcący wpaść. 

turlaj się komenda dla psa

Jak nauczyć psa komendy „turlaj się”?

Nie będzie to zadanie proste, ale z pewnością nie niemożliwe. Każdy pies jest inny i będzie potrzebował mniej lub więcej czasu. Nie ma więc na co czekać, tylko od razu brać się do pracy!

Od czego zacząć?

Naukę dobrze jest zacząć w domu lub podwórku, gdzie bodźców, które mogą rozpraszać, czworonoga będzie znacznie mniej. Następnie należy skupić na sobie jego uwagę, na przykład trzymając w dłoni smakołyk lub mówiąc do pupila.

Naprowadzanie smakołykiem

Jeśli pies umie już komendę „leżeć”, bardzo ułatwi to sprawę. Jeśli nie, należy, trzymając w dłoni zaciśnięty smaczek, sprowadzić zwierzę do tej właśnie pozycji. Kiedy to zrobi, trzeba wcisnąć kliker i nagrodzić go smakołykiem. Następnie stopniowo przesuwać rękę w bok głowy psa, zmuszając go niejako do położenia się na boku. Kiedy to zrobi, również go nagrodzić.

nauka psa komendy turlać się

Teraz pozostaje manewrować dłonią tak, aby zachęcić czworonoga do obrócenia się na grzbiet, a następnie na drugi bok. W razie potrzeby można go w tym wspomóc. Nie należy zapomnieć nagradzać go za każdy, nawet niewielki sukces. Dopiero kiedy zwierzę zrozumie, o co chodzi, można dołączyć głosowe polecenie. Wcześniej nie miałoby ono sensu.

Stopniowe usuwanie smaczków

Kiedy już pies zrozumie, na czym polega sztuczka, stopniowo będzie ją wykonywał coraz płynniej i bez zawahania się. Kiedy właściciel to zauważy, może powoli wycofywać smakołyki, np. nagradzając psa tylko co drugą, a potem i co trzecią sztuczkę. Nie można bowiem dokarmiać zwierzaka bez przerwy.

Ćwiczenia w terenie

Po jakimś czasie komenda „turlaj się” nie będzie sprawiała już psu problemów. Dopiero wtedy można ćwiczyć ją z pupilem na zewnątrz w miejscu publicznym. Pomimo rozpraszaczy, czworonóg będzie wiedział, czego się od niego oczekuje i z pewnością będzie chciał zadowolić swojego opiekuna.

O czym trzeba pamiętać podczas nauki psa komend?

Jest coś jeszcze, o czym nie można zapomnieć podczas nauki. A mianowicie: cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Pies nie rozumie, co się do niego mówi i z początku może mieć trudność z wykonywaniem polecenia. Nie robi tego jednak złośliwie. Jeśli opiekun będzie wytrwale i spokojnie prowadził go podczas nauki, zwierzę chętniej będzie współpracować. 

Oto wszystkie tajniki, jak nauczyć psa „turlaj się”!

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa komendy zostaw

Jak nauczyć psa komendy zostaw?

12 lipca 2022 | Autor: Monika
„Zostaw” należy do komend, które powinny znaleźć się w zasobie umiejętności każdego psa. Służy ona nie rozrywce, ale bezpieczeństwu pupila. Właściciel czworonoga, który jeszcze nie
Czytaj dalej
Pitbull pies

Amerykański pitbulterier – opis rasy, charakterystyka, waga i informacje

03 stycznia 2022 | Autor: Monika
Amerykański pitbulterier to dobrze znany pies, często spotykany pod nazwą pitbull. Mówi się o pas z tej rasy, że są niebezpieczne, a w Polsce wpisane
Czytaj dalej
Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
Alaskan malamute

Alaskan malamute — informacje o rasie, ile je, cena i ile żyje

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Alaskan malamute jest pięknym i dostojnym psem. Wykazuje się przede wszystkim silnym charakterem, jednak nie oznacza to, że nie może zostać najlepszym przyjacielem człowieka. Niegdyś
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama