Dla każdego przychodzi w życiu pewien moment, kiedy zaczyna odczuwać ogromną potrzebę posiadania pupila. Do jednego z towarzyszy domowych należy pies. Pies jest zwierzęciem, które można udomowić i wytresować. Należy jednak przy tym pamiętać, że jest to zwierzę, ale również żywe stworzenie, które należy traktować z powagą, szacunkiem i należy się o nie troszczyć. Nie powinno traktować się psa jako zabawki i nadużywać jego zależności od człowieka. Należy mieć świadomość o odpowiedzialności, jaką podejmujemy od chwili zaopiekowania się, tym samym wzięcia owego pupila pod swoje skrzydła.
Spis treści
Nauka psa komend
Gdy już posiada się takowe stworzenie, wielu ludziom zachodzi w umyśle zagwozdka, jak wyuczyć go komend. Więc jak nauczyć psa komend? Oto kilka porad, które warto stosować, by prawidłowo i stosownie nauczyć pupila zachowania i pomóc mu w zrozumieniu dyscypliny. Taka aktywność, również pomoże zapanować nad niesfornym pupilem.
![jak nauczyć psa podstawowych komend](https://swiat-zwierzaka.pl/wp-content/uploads/2022/04/jak-nauczyc-psa-podstawowych-komend-1024x683.jpg)
Wiek psa a nauka komend
Jednym z najbardziej podstawowych aspektów uczenia psa komend przez psa, jest jego wiek. Przyzwyczajać pupila do komend należy już w jego szczenięcych latach, gdyż wtedy jest najbardziej skłonny i chłonny do nauki, przyswajając zasady komend szybciej i bardziej skutecznie. Podczas szczenięcych lat psychika jest mocno dynamiczna.
Trening komend
Kolejnym aspektem jest systematyczność i cierpliwość odbywanych treningów z pupilem, by podstawowe komendy dla psa były zrozumiałe. Trening jest niezbędną aktywnością między człowiekiem i psem, która pomoże w rozwoju psiego towarzysza. Nie tylko nauczy i przyniesie pożądane rezultaty, ale również pogłębi więź pomiędzy psem a właścicielem. By odnieść oczekiwany sukces, pies musi rozumieć i traktować trening jako zabawę, a nie przymus. Należy w tym pozostać konsekwentnym. Poprawne reakcje psa należy nagradzać, a te niewłaściwe w odpowiedni sposób negować.
![nauka psa komend](https://swiat-zwierzaka.pl/wp-content/uploads/2022/04/nauka-psa-komend-1024x683.jpg)
Rodzaje treningów
Jednym z rodzajów treningów jest ten, przy którym należy nauczyć psa zachowywać czystość w domu. Jest on jednym z pierwszych treningów, jaki powinien mieć za zadanie przystosować psa do zachowania czystości w środowisku domowym. Jednym z największych potrzeb szczeniaka jest załatwienie swoich fizjologicznych spraw, więc należy zwrócić na to uwagę w pierwszej kolejności. Szczeniakowi najlepiej pokazać odpowiednie miejsce i nauczyć go właśnie tam załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby. Większe i dojrzalsze psy powinno już uczyć się poddawać takiej aktywności na zewnątrz.
Przyzwyczajenie do smyczy
Drugim z istotnych umiejętności, jakie pies powinien posiadać, jest przyzwyczajenie i obeznanie go do smyczy. Powinno się tę naukę psu stopniować. Z początku szczeniaka warto oswajać z szelkami i obrożą. Gdy już się oswoi z tymi przedmiotami, następnie można przejść do kontaktu ze smyczą. W czasie postępu warto dodać komendę sugerującą psu podążanie za właścicielem np. „chodź”. Istotne jest, by zachęcić psa, poprzez smakołyki trzymając w dłoni, lub zrobić z nich ścieżkę.
![podstawowe komendy dla psa](https://swiat-zwierzaka.pl/wp-content/uploads/2022/04/podstawowe-komendy-dla-psa-1024x683.jpg)
Kontakt z psem
Kontakt to być może na pierwszy rzut oka prozaiczny aspekt, ale bardzo istotny dla komfortu, rozwoju i umiejętności towarzyskich psa. Jest to pierwotna reakcja, tłumacząca jak nauczyć psa podstawowych komend. Od 3 do 12 miesiąca szczeniaka, trzeba poświęcić czas i uwagę na trening kontaktowy. Warto prowadzić z psem częste rozmowy, by mógł się przyzwyczaić do towarzystwa właściciela. Dzięki temu pupil będzie pragnął utrzymywać kontakt, będzie czuł się bezpieczny i będzie posiadać zaufanie. Jednym ze sposobów znacznego polepszenia pozytywnych odczuć przez psa jest jego przytulanie. To znacznie ułatwi psu odczucia w wielu sytuacjach, które go spotkają w przyszłości.
Nauka psa komend pod okiem specjalisty
Gdy osoba sama sobie nie radzi z pupilem i ma problemy z nauką komend przez danego psa, warto zwrócić się do specjalisty, który ustali, w czym leży problem i pokieruje, w którą należy pójść stronę. Nie chodzi tu o to, by nauczyć psa magicznych sztuczek, ale by go wychować i przystosować do życia w domu, jak i w środowisku zewnętrznym.
Podstawowe komendy dla psa
Oto zestaw jednych z podstawowych komend pomocnych w komunikacji między psem a jego właścicielem.
- siad!, czyli komenda dająca psu do zrozumienia, by usiadł.
- leżeć!, czyli komenda dająca psu do zrozumienia, by ten się położył
- zostań!, czyli komenda dająca pupilowi do zrozumienia, by ten został w miejscu.