Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komend?
jak nauczyć psa komend

Dla każdego przychodzi w życiu pewien moment, kiedy zaczyna odczuwać ogromną potrzebę posiadania pupila. Do jednego z towarzyszy domowych należy pies. Pies jest zwierzęciem, które można udomowić i wytresować. Należy jednak przy tym pamiętać, że jest to zwierzę, ale również żywe stworzenie, które należy traktować z powagą, szacunkiem i należy się o nie troszczyć. Nie powinno traktować się psa jako zabawki i nadużywać jego zależności od człowieka. Należy mieć świadomość o odpowiedzialności, jaką podejmujemy od chwili zaopiekowania się, tym samym wzięcia owego pupila pod swoje skrzydła.

Nauka psa komend

Gdy już posiada się takowe stworzenie, wielu ludziom zachodzi w umyśle zagwozdka, jak wyuczyć go komend. Więc jak nauczyć psa komend? Oto kilka porad, które warto stosować, by prawidłowo i stosownie nauczyć pupila zachowania i pomóc mu w zrozumieniu dyscypliny. Taka aktywność, również pomoże zapanować nad niesfornym pupilem.

jak nauczyć psa podstawowych komend

Wiek psa a nauka komend

Jednym z najbardziej podstawowych aspektów uczenia psa komend przez psa, jest jego wiek. Przyzwyczajać pupila do komend należy już w jego szczenięcych latach, gdyż wtedy jest najbardziej skłonny i chłonny do nauki, przyswajając zasady komend szybciej i bardziej skutecznie. Podczas szczenięcych lat psychika jest mocno dynamiczna.

Trening komend

Kolejnym aspektem jest systematyczność i cierpliwość odbywanych treningów z pupilem, by podstawowe komendy dla psa były zrozumiałe. Trening jest niezbędną aktywnością między człowiekiem i psem, która pomoże w rozwoju psiego towarzysza. Nie tylko nauczy i przyniesie pożądane rezultaty, ale również pogłębi więź pomiędzy psem a właścicielem. By odnieść oczekiwany sukces, pies musi rozumieć i traktować trening jako zabawę, a nie przymus. Należy w tym pozostać konsekwentnym. Poprawne reakcje psa należy nagradzać, a te niewłaściwe w odpowiedni sposób negować.

nauka psa komend

Rodzaje treningów

Jednym z rodzajów treningów jest ten, przy którym należy nauczyć psa zachowywać czystość w domu. Jest on jednym z pierwszych treningów, jaki powinien mieć za zadanie przystosować psa do zachowania czystości w środowisku domowym. Jednym z największych potrzeb szczeniaka jest załatwienie swoich fizjologicznych spraw, więc należy zwrócić na to uwagę w pierwszej kolejności. Szczeniakowi najlepiej pokazać odpowiednie miejsce i nauczyć go właśnie tam załatwiać swoje fizjologiczne potrzeby. Większe i dojrzalsze psy powinno już uczyć się poddawać takiej aktywności na zewnątrz.

Przyzwyczajenie do smyczy

Drugim z istotnych umiejętności, jakie pies powinien posiadać, jest przyzwyczajenie i obeznanie go do smyczy. Powinno się tę naukę psu stopniować. Z początku szczeniaka warto oswajać z szelkami i obrożą. Gdy już się oswoi z tymi przedmiotami, następnie można przejść do kontaktu ze smyczą. W czasie postępu warto dodać komendę sugerującą psu podążanie za właścicielem np. „chodź”. Istotne jest, by zachęcić psa, poprzez smakołyki trzymając w dłoni, lub zrobić z nich ścieżkę.

podstawowe komendy dla psa

Kontakt z psem

Kontakt to być może na pierwszy rzut oka prozaiczny aspekt, ale bardzo istotny dla komfortu, rozwoju i umiejętności towarzyskich psa. Jest to pierwotna reakcja, tłumacząca jak nauczyć psa podstawowych komend. Od 3 do 12 miesiąca szczeniaka, trzeba poświęcić czas i uwagę na trening kontaktowy. Warto prowadzić z psem częste rozmowy, by mógł się przyzwyczaić do towarzystwa właściciela. Dzięki temu pupil będzie pragnął utrzymywać kontakt, będzie czuł się bezpieczny i będzie posiadać zaufanie. Jednym ze sposobów znacznego polepszenia pozytywnych odczuć przez psa jest jego przytulanie. To znacznie ułatwi psu odczucia w wielu sytuacjach, które go spotkają w przyszłości.

Nauka psa komend pod okiem specjalisty

Gdy osoba sama sobie nie radzi z pupilem i ma problemy z nauką komend przez danego psa, warto zwrócić się do specjalisty, który ustali, w czym leży problem i pokieruje, w którą należy pójść stronę. Nie chodzi tu o to, by nauczyć psa magicznych sztuczek, ale by go wychować i przystosować do życia w domu, jak i w środowisku zewnętrznym. 

Podstawowe komendy dla psa

Oto zestaw jednych z podstawowych komend pomocnych w komunikacji między psem a jego właścicielem.

  • siad!, czyli komenda dająca psu do zrozumienia, by usiadł.
  • leżeć!, czyli komenda dająca psu do zrozumienia, by ten się położył
  • zostań!, czyli komenda dająca pupilowi do zrozumienia, by ten został w miejscu.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa komendy zostań

Jak nauczyć psa komendy zostań?

13 maja 2022 | Autor: Monika
Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad
Czytaj dalej
Alaskan malamute

Alaskan malamute — informacje o rasie, ile je, cena i ile żyje

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Alaskan malamute jest pięknym i dostojnym psem. Wykazuje się przede wszystkim silnym charakterem, jednak nie oznacza to, że nie może zostać najlepszym przyjacielem człowieka. Niegdyś
Czytaj dalej
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

15 lipca 2022 | Autor: Monika
,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa
Czytaj dalej
Jakie legowisko dla psa?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

13 marca 2021 | Autor: Monika
Powinno być wygodne, odpowiedniej wielkości i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się jakie legowisko dla psa będzie najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji
Czytaj dalej
Jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

26 października 2020 | Autor: Monika
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich „ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama