Strona główna » Psy » Jak widzi pies?
jak widzi pies

Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że nie jest to prawda. Psy co prawda widzą świat trochę inaczej niż człowiek, ale wiadomo już z całą pewnością, że widzą barwy. Jak widzi pies? Rzeczywistość widziana oczyma psa, słabo odzwierciedla kolor czerwony, za to ma dużo szersze pole widzenia niż człowiek. W warunkach słabego oświetlenia widzą dużo lepiej niż my.

Psy widzą kolory

Świat widziany przez psa jak w przedwojennym filmie to mit. Jak widzą psy? Trochę inaczej niż człowiek. Znakomicie odróżniają wszystkie barwy, szczególnie odcienie żółto-niebieskie, ale słabo reagują na kolor czerwony. Nie do końca wiadomo, jak go widzi, niektórzy twierdzą, że właśnie jako szarość, inni, że jako odcienie beżu czy koloru brunatnego. Dlatego też nie poleca się kupowania zabawek w kolorze czerwonym, są one nieatrakcyjne dla psa. Może się również zdarzyć, że w ogóle ich nie dostrzeże.

Na jakość odbioru kolorów, duży wpływ mają tzw. czopki, czyli komórki wrażliwe na światło. Psy mają ich dwa, natomiast człowiek trzy. Pewnie stąd między innymi biorą się różnice między tym, jak widzi pies, a jak człowiek. Psi świat jest zdecydowanie mniej kolorowy niż nasz, ale za to widzą znacznie lepiej od człowieka. Widzą też światło ultrafioletowe.

jak pies widzi

Pole widzenia psa

Psy mają zupełnie inne pole widzenia niż człowiek. Jak psy widzą, można zaobserwować przy zabawach lub pracy z psem. Jego oko, jest w stanie obserwować otoczenie pod kątem od 120°, a u niektórych ras sięgającym nawet 270°. Widzą świat niemalże panoramicznie.

Oczywiście różne rasy psów, mają różne pole widzenia, zależne jest to od budowy czaszki. Jednak stopień pola widzenia, jaki pies widzi, jest zawsze zdecydowanie większy niż u człowieka. My widzimy maksymalne pod kątem 90°, bez poruszania głową. Wyraźne postrzeganie przedmiotów u psa występuje dopiero w odległości 35-50 cm.

Jak psy widzą w ciemności?

Zdolność psiego postrzegania w nocy, co prawda nie można porównywać do kociego, ale jest nieporównywalnie lepsza niż u człowieka. Wiąże się to z budową oka, wielkością rogówki oka psa, dużym otworem źrenicy. Dzięki temu więcej światła wpada do oka i to decyduje, jak widzi pies w nocy. Duża soczewka co prawda sprawia, że pies więcej widzi, ale odbija się to negatywnie na głębi ostrości, jest ona mniejsza.

jak widzą psy

Dobry wzrok w ciemnościach potęguje też odblaskowa błona, która znajduje się pod siatkówką. Odbija ona wpadające światło na receptory i tym samym zwiększa ilość i poprawia jakość obrazu. Ma to duży wpływ na to, jak pies widzi w ciemnościach. Tłumaczy to też zjawisko, dlaczego oczy psa „świecą” w ciemności.

Oko psa

Psy mają pewne ograniczenia pod względem regulacji ostrości patrzenia. Nazywa się to akomodacją. Przeważająca ilość psów, lepiej widzi przedmioty w dalszej odległości. Kształt czaszki i pyska ma duży wpływ na tę cechę wzroku psa. Krótki pysk psa decyduje o tym, jak widzi pies. Widzą one lepiej wszystko to, co znajduje się bliżej.

Niestety psy nie mają możliwości patrzenia na przemian, na przedmioty dalsze i bliższe. Jeśli są krótkowzrocznymi psami, to dalsze przedmioty widzą rozmazane. Odwrotnie, gdy widzą ostro te z większej odległości. Oko psa posiada dużo receptorów na swojej powierzchni, pozwala to mu na dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu, stąd przysłowiowa czujność psa.

Pamiętać też trzeba, że psy odbierają świat za pomocą wszystkich zmysłów. U człowieka na pierwszym miejscu jest właśnie wzrok, natomiast u psa dominującym bodźcem jest niesamowity, dominujący węch, potem świetny słuch, a dopiero na trzecim miejscu wzrok. Dlatego też kwestia jak widzą psy, jest sprawą trzeciorzędną. Psy reagują za pomocą wszystkich swoich zmysłów.

jak psy widzą

Choroby psich oczu

Najczęstsze choroby oczu u psów, wpływające na to, jak pies widzi:

  • łzawiące oczy,
  • suche oko psa,
  • jaskra,
  • katarakta,
  • starcza zaćma,
  • zapalenie spojówek.

Zdrowe oczy mają kolosalny wpływ na to, jak widzą psy. Muszą być przejrzyste, bez zanieczyszczeń, nie powinny łzawić. Niepokojącymi objawami są wszelkiego rodzaju wypływy ropne, spuchnięte i zaczerwienione powieki, przebarwiona sierść wokół oka. Sama gałka oczna nie może być mętna. Każdy niepokojący nas objaw, koniecznie musimy skonsultować z lekarzem weterynarii. Poziom wiedzy w tematach zdrowia i leczenia psów, znacznie się poszerzył w dzisiejszych czasach. Istnieje bardzo duża szansa, że skutecznie wyleczymy i ulżymy w cierpieniach naszym pupilom.

🐕 Psy - zobacz więcej

czy pies widzi w lustrze

Czy pies widzi w lustrze?

13 stycznia 2023 | Autor: Monika
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego zbadania. Wiele badań naukowych poświęconych jest temu, jak psy
Czytaj dalej
Ile żyją amstaffy? Jak to rasa psów?

Amstaff — opis rasy, ile żyją, jak wychować i jak wygląda

11 kwietnia 2022 | Autor: Monika
Amstaff to średniej wielkości amerykański pies rasy o krótkiej sierści. Są to ogólnie przyjazne psy, które lubią uwagę i są wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa dla
Czytaj dalej
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

17 maja 2022 | Autor: Monika
Chociaż polecenie „leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda „leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych,
Czytaj dalej
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

15 lipca 2022 | Autor: Monika
,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa
Czytaj dalej
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
Jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

26 października 2020 | Autor: Monika
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich „ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama