Strona główna » Psy » Jak widzi pies?
jak widzi pies

Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że nie jest to prawda. Psy co prawda widzą świat trochę inaczej niż człowiek, ale wiadomo już z całą pewnością, że widzą barwy. Jak widzi pies? Rzeczywistość widziana oczyma psa, słabo odzwierciedla kolor czerwony, za to ma dużo szersze pole widzenia niż człowiek. W warunkach słabego oświetlenia widzą dużo lepiej niż my.

Psy widzą kolory

Świat widziany przez psa jak w przedwojennym filmie to mit. Jak widzą psy? Trochę inaczej niż człowiek. Znakomicie odróżniają wszystkie barwy, szczególnie odcienie żółto-niebieskie, ale słabo reagują na kolor czerwony. Nie do końca wiadomo, jak go widzi, niektórzy twierdzą, że właśnie jako szarość, inni, że jako odcienie beżu czy koloru brunatnego. Dlatego też nie poleca się kupowania zabawek w kolorze czerwonym, są one nieatrakcyjne dla psa. Może się również zdarzyć, że w ogóle ich nie dostrzeże.

Na jakość odbioru kolorów, duży wpływ mają tzw. czopki, czyli komórki wrażliwe na światło. Psy mają ich dwa, natomiast człowiek trzy. Pewnie stąd między innymi biorą się różnice między tym, jak widzi pies, a jak człowiek. Psi świat jest zdecydowanie mniej kolorowy niż nasz, ale za to widzą znacznie lepiej od człowieka. Widzą też światło ultrafioletowe.

jak pies widzi

Pole widzenia psa

Psy mają zupełnie inne pole widzenia niż człowiek. Jak psy widzą, można zaobserwować przy zabawach lub pracy z psem. Jego oko, jest w stanie obserwować otoczenie pod kątem od 120°, a u niektórych ras sięgającym nawet 270°. Widzą świat niemalże panoramicznie.

Oczywiście różne rasy psów, mają różne pole widzenia, zależne jest to od budowy czaszki. Jednak stopień pola widzenia, jaki pies widzi, jest zawsze zdecydowanie większy niż u człowieka. My widzimy maksymalne pod kątem 90°, bez poruszania głową. Wyraźne postrzeganie przedmiotów u psa występuje dopiero w odległości 35-50 cm.

Jak psy widzą w ciemności?

Zdolność psiego postrzegania w nocy, co prawda nie można porównywać do kociego, ale jest nieporównywalnie lepsza niż u człowieka. Wiąże się to z budową oka, wielkością rogówki oka psa, dużym otworem źrenicy. Dzięki temu więcej światła wpada do oka i to decyduje, jak widzi pies w nocy. Duża soczewka co prawda sprawia, że pies więcej widzi, ale odbija się to negatywnie na głębi ostrości, jest ona mniejsza.

jak widzą psy

Dobry wzrok w ciemnościach potęguje też odblaskowa błona, która znajduje się pod siatkówką. Odbija ona wpadające światło na receptory i tym samym zwiększa ilość i poprawia jakość obrazu. Ma to duży wpływ na to, jak pies widzi w ciemnościach. Tłumaczy to też zjawisko, dlaczego oczy psa “świecą” w ciemności.

Oko psa

Psy mają pewne ograniczenia pod względem regulacji ostrości patrzenia. Nazywa się to akomodacją. Przeważająca ilość psów, lepiej widzi przedmioty w dalszej odległości. Kształt czaszki i pyska ma duży wpływ na tę cechę wzroku psa. Krótki pysk psa decyduje o tym, jak widzi pies. Widzą one lepiej wszystko to, co znajduje się bliżej.

Niestety psy nie mają możliwości patrzenia na przemian, na przedmioty dalsze i bliższe. Jeśli są krótkowzrocznymi psami, to dalsze przedmioty widzą rozmazane. Odwrotnie, gdy widzą ostro te z większej odległości. Oko psa posiada dużo receptorów na swojej powierzchni, pozwala to mu na dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu, stąd przysłowiowa czujność psa.

Pamiętać też trzeba, że psy odbierają świat za pomocą wszystkich zmysłów. U człowieka na pierwszym miejscu jest właśnie wzrok, natomiast u psa dominującym bodźcem jest niesamowity, dominujący węch, potem świetny słuch, a dopiero na trzecim miejscu wzrok. Dlatego też kwestia jak widzą psy, jest sprawą trzeciorzędną. Psy reagują za pomocą wszystkich swoich zmysłów.

jak psy widzą

Choroby psich oczu

Najczęstsze choroby oczu u psów, wpływające na to, jak pies widzi:

  • łzawiące oczy,
  • suche oko psa,
  • jaskra,
  • katarakta,
  • starcza zaćma,
  • zapalenie spojówek.

Zdrowe oczy mają kolosalny wpływ na to, jak widzą psy. Muszą być przejrzyste, bez zanieczyszczeń, nie powinny łzawić. Niepokojącymi objawami są wszelkiego rodzaju wypływy ropne, spuchnięte i zaczerwienione powieki, przebarwiona sierść wokół oka. Sama gałka oczna nie może być mętna. Każdy niepokojący nas objaw, koniecznie musimy skonsultować z lekarzem weterynarii. Poziom wiedzy w tematach zdrowia i leczenia psów, znacznie się poszerzył w dzisiejszych czasach. Istnieje bardzo duża szansa, że skutecznie wyleczymy i ulżymy w cierpieniach naszym pupilom.

🐕 Psy - zobacz więcej

grand basset griffon vendéen

Grand Basset Griffon Vendéen (Basset Szorstkowłosy) – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie

10 lutego 2024 | Autor: Monika
Grand Basset Griffon Vendéen to rasa psów, która zyskuje na popularności dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi i wyjątkowemu wyglądowi. Te średniej wielkości psy, pochodzące z Francji,
Czytaj dalej
kiedy szczeniaki otwierają oczy

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i zaczynają widzieć?

17 lutego 2023 | Autor: Monika
Szczeniaki to urocze i słodkie stworzenia, które zawsze cieszą się popularnością wśród właścicieli zwierząt. Jednym z ważnych momentów w życiu szczenięcia jest moment, w którym
Czytaj dalej
czy pies widzi w lustrze

Czy pies widzi w lustrze?

13 stycznia 2023 | Autor: Monika
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego zbadania. Wiele badań naukowych poświęconych jest temu, jak psy
Czytaj dalej
jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa

Jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa?

15 maja 2023 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Gryzaki przeznaczone dla psów pomagają im w utrzymaniu zdrowia i pozytywnie wpływają na ich psychikę. Jak je wybrać? Gryzaki dla psów – dlaczego warto je
Czytaj dalej
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

27 stycznia 2023 | Autor: Monika
Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą,
Czytaj dalej
jak nauczyć psa turlaj się

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?

28 października 2022 | Autor: Monika
Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama