Strona główna » Psy » Czy i jak widzi pies w nocy?
jak widzi pies w nocy

Czy i jak widzi pies w nocy?

Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni się ich narząd wzroku od ludzkiego? Czy lepiej widzą w ciemnościach? Czy naprawdę widzą tylko czerń i biel? I dlaczego ich oczy potrafią tak świecić? Warto się temu wszystkiemu przyjrzeć.

Czy pies widzi w nocy?

Jest to pytanie, które dręczy niejednego właściciela. Czasem wydaje im się, że pies potrafi widzieć niezwykle dobrze, niezależnie od natężenia oświetlenia, a czasem sami już nie są pewni. Powszechnie uważa się, że to koty widzą najlepiej pod osłoną nocy, biorąc pod uwagę całą listę domowych zwierząt. Jak się okazuje, jest to prawda. Nie oznacza to jednak, że psy radzą sobie z tym o wiele gorzej.

Psy posiadają wyjątkowo duże źrenice, które przepuszczają o wiele więcej światła, niż ludzkie odpowiedniki. Można to z łatwością zauważyć podczas niewielkiego oświetlenia – będą one widoczne w ciemności, wyglądając niczym niewielkie, czarne węgielki. 

pies w nocy czy widzi

Co jeszcze wpływa na tę wyjątkową zdolność psów?

  • Większa ilość pręcików – nie tylko jest ich więcej, ale też lepiej radzą sobie w przyciemnionym świetle, przez co psy mogą widzieć wyjątkowo dobrze podczas nocnego czasu.
  • Soczewki bliższe siatkówki – to kolejny aspekt, który ma znaczący wpływ na ich zdolności.
  • Błona odblaskowa tapetum lucidum – działa ona niczym lustro pomiędzy blaszkami naczyniowymi i naczyń włoskowatych.

Tak więc – jak widzi pies w nocy? Wyjątkowo dobrze – szacuje się, że nawet 5-krotnie lepiej, od człowieka. Na pewno znajdzie więc drogę, nawet gdy my zgubimy się w ciemnościach.

pies czy widzi w nocy

Czy rasa psa wpływa na widzenie w ciemności?

Wiedząc już, jak pies widzi w nocy, warto zastanowić się, jak jego rasa może wpływać na tę umiejętność. Czy są w tym przypadku jakieś różnice? Odpowiedź nie jest taka prosta. Dlaczego?

Jeśli spojrzymy wyłącznie na budowę samego oka, jest ono niemal identyczne w przypadku większości ras. Z tego powodu to, jak pies widzi w nocy, nie będzie zależne od tego czynnika. Jak się jednak okazuje, jest kilka czynników pośrednich, które mogą mieć na to znaczący wpływ.

pies w nocy jak widzi

Co może wpływać na zdolność widzenia psa w ciemności?

  • Rozstawienie oczu – im szerszy rozstaw, tym mniejsze pokrywanie się pola widzenia. W takim przypadku trudniej o dobrą wizję w ciemnościach, jak i ogólną orientację przestrzenną. Węższe rozstawienie pozwala na większe pokrywanie się pól, co poprawia te umiejętności.
  • Długość pysku – tutaj przedstawia się to podobnie, działając synergicznie z rozstawem oczu. Im krótszy pysk, tym lepsze umiejętności przestrzenne psa.

Jak widać, rasa ma wpływ, choć nie taki, jakiego można byłoby się spodziewać na początku. Co jeszcze warto wiedzieć o percepcji wzrokowej psów?

czy pies widzi w nocy

Jak psy widzą kolory?

Na początku trzeba obalić mit, jakoby psy widziały wyłącznie w czerni i bieli – jest to całkowitą nieprawdą. Czy oznacza to, że widzą tak, jak człowiek? Również nie. Prawda leży pośrodku. Gdzie dokładnie?

Ludzkie oko w tęczy potrafi zauważyć aż sześć kolorów – niebieski, fioletowy, czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Dla psa tęcza nie jest tak kolorowa, jak dla nas. Większość z tych barw zauważy jako różne odcienie żółci, błękitu i szarości. Dla niego żółć, pomarańcz i zieleń będą niczym innym, jak różnymi odcieniami koloru żółtego. Fiolet jest dla nich kolorem niebieskim, choć może się różnić odcieniem. 

czy pies widzi w nocy

Czerwień jest dla nich jasnym brązem, a połączenie zieleni i błękitu staje się szarością. Jak widać, to, jak widzi pies w nocy, nie jest jedyną różnicą w ich percepcji wzrokowej.

Jak wzrok psa reaguje na ruch?

Psy są potomkami zwierząt, które zdobywały pożywienie poprzez polowanie. Z tego powodu są niezwykle wrażliwe na każdy ruch, co bardzo łatwo zauważyć – reagują na najdrobniejsze nagłe zmiany w otoczeniu. Jednocześnie mają potrzebę pogoni za zwierzyną, która objawia się w biegu za oddalającym się samochodem, pociągiem lub rowerem. Możliwe, że jest to pozostałość genowa, której dziś zwyczajnie nie potrafią się oprzeć.

pies jak widzi w nocy

Jak widać, wzrok psa jest niezwykle ciekawy, a to, jak pies widzi w nocy, jest szczególnie interesujące. Wiedząc, jak i dlaczego różni się ich wzrok, pozwala na lepsze zrozumienie swoich pupili.

🐕 Psy - zobacz więcej

Jaka miska dla psa?

Jaka miska dla psa? – pojemność, wysokość i cena

15 lutego 2021 | Autor: Monika
Dwie miski to absolutne minimum w każdym domu z czworonogiem. Istnieje jednak wiele rodzajów misek, w których czasem można się pogubić. Jak więc dobrać odpowiednią
Czytaj dalej
Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostań

Jak nauczyć psa komendy zostań?

13 maja 2022 | Autor: Monika
Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad
Czytaj dalej
jak nauczyć psa turlaj się

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?

28 października 2022 | Autor: Monika
Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby,
Czytaj dalej
Alaskan malamute

Alaskan malamute — informacje o rasie, ile je, cena i ile żyje

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Alaskan malamute jest pięknym i dostojnym psem. Wykazuje się przede wszystkim silnym charakterem, jednak nie oznacza to, że nie może zostać najlepszym przyjacielem człowieka. Niegdyś
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama