Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni się ich narząd wzroku od ludzkiego? Czy lepiej widzą w ciemnościach? Czy naprawdę widzą tylko czerń i biel? I dlaczego ich oczy potrafią tak świecić? Warto się temu wszystkiemu przyjrzeć.
Spis treści
Czy pies widzi w nocy?
Jest to pytanie, które dręczy niejednego właściciela. Czasem wydaje im się, że pies potrafi widzieć niezwykle dobrze, niezależnie od natężenia oświetlenia, a czasem sami już nie są pewni. Powszechnie uważa się, że to koty widzą najlepiej pod osłoną nocy, biorąc pod uwagę całą listę domowych zwierząt. Jak się okazuje, jest to prawda. Nie oznacza to jednak, że psy radzą sobie z tym o wiele gorzej.
Psy posiadają wyjątkowo duże źrenice, które przepuszczają o wiele więcej światła, niż ludzkie odpowiedniki. Można to z łatwością zauważyć podczas niewielkiego oświetlenia – będą one widoczne w ciemności, wyglądając niczym niewielkie, czarne węgielki.
Co jeszcze wpływa na tę wyjątkową zdolność psów?
- Większa ilość pręcików – nie tylko jest ich więcej, ale też lepiej radzą sobie w przyciemnionym świetle, przez co psy mogą widzieć wyjątkowo dobrze podczas nocnego czasu.
- Soczewki bliższe siatkówki – to kolejny aspekt, który ma znaczący wpływ na ich zdolności.
- Błona odblaskowa tapetum lucidum – działa ona niczym lustro pomiędzy blaszkami naczyniowymi i naczyń włoskowatych.
Tak więc – jak widzi pies w nocy? Wyjątkowo dobrze – szacuje się, że nawet 5-krotnie lepiej, od człowieka. Na pewno znajdzie więc drogę, nawet gdy my zgubimy się w ciemnościach.
Czy rasa psa wpływa na widzenie w ciemności?
Wiedząc już, jak pies widzi w nocy, warto zastanowić się, jak jego rasa może wpływać na tę umiejętność. Czy są w tym przypadku jakieś różnice? Odpowiedź nie jest taka prosta. Dlaczego?
Jeśli spojrzymy wyłącznie na budowę samego oka, jest ono niemal identyczne w przypadku większości ras. Z tego powodu to, jak pies widzi w nocy, nie będzie zależne od tego czynnika. Jak się jednak okazuje, jest kilka czynników pośrednich, które mogą mieć na to znaczący wpływ.
Co może wpływać na zdolność widzenia psa w ciemności?
- Rozstawienie oczu – im szerszy rozstaw, tym mniejsze pokrywanie się pola widzenia. W takim przypadku trudniej o dobrą wizję w ciemnościach, jak i ogólną orientację przestrzenną. Węższe rozstawienie pozwala na większe pokrywanie się pól, co poprawia te umiejętności.
- Długość pysku – tutaj przedstawia się to podobnie, działając synergicznie z rozstawem oczu. Im krótszy pysk, tym lepsze umiejętności przestrzenne psa.
Jak widać, rasa ma wpływ, choć nie taki, jakiego można byłoby się spodziewać na początku. Co jeszcze warto wiedzieć o percepcji wzrokowej psów?
Jak psy widzą kolory?
Na początku trzeba obalić mit, jakoby psy widziały wyłącznie w czerni i bieli – jest to całkowitą nieprawdą. Czy oznacza to, że widzą tak, jak człowiek? Również nie. Prawda leży pośrodku. Gdzie dokładnie?
Ludzkie oko w tęczy potrafi zauważyć aż sześć kolorów – niebieski, fioletowy, czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Dla psa tęcza nie jest tak kolorowa, jak dla nas. Większość z tych barw zauważy jako różne odcienie żółci, błękitu i szarości. Dla niego żółć, pomarańcz i zieleń będą niczym innym, jak różnymi odcieniami koloru żółtego. Fiolet jest dla nich kolorem niebieskim, choć może się różnić odcieniem.
Czerwień jest dla nich jasnym brązem, a połączenie zieleni i błękitu staje się szarością. Jak widać, to, jak widzi pies w nocy, nie jest jedyną różnicą w ich percepcji wzrokowej.
Jak wzrok psa reaguje na ruch?
Psy są potomkami zwierząt, które zdobywały pożywienie poprzez polowanie. Z tego powodu są niezwykle wrażliwe na każdy ruch, co bardzo łatwo zauważyć – reagują na najdrobniejsze nagłe zmiany w otoczeniu. Jednocześnie mają potrzebę pogoni za zwierzyną, która objawia się w biegu za oddalającym się samochodem, pociągiem lub rowerem. Możliwe, że jest to pozostałość genowa, której dziś zwyczajnie nie potrafią się oprzeć.
Jak widać, wzrok psa jest niezwykle ciekawy, a to, jak pies widzi w nocy, jest szczególnie interesujące. Wiedząc, jak i dlaczego różni się ich wzrok, pozwala na lepsze zrozumienie swoich pupili.