Strona główna » Psy » Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na przykład z głośnym, zakłócającym ciszę psem sąsiadów. To właśnie w takich wypadkach najczęściej zastanawiamy się, co powoduje wycie cudzego lub naszego pupila. Czym może być wywołane takie zachowanie? Tego dowiecie się, czytając ten artykuł.

Czemu psy wyją?

Wycie jest wspólnym zachowaniem zarówno naszych domowych pupili, jak i wilków. Te pierwsze znane są przede wszystkim z wydawania dźwięków do księżyca, choć powodów jest zdecydowanie więcej. Jakie są te, które mogą wywoływać takie, a nie inne zachowanie u naszego — lub cudzego czworonoga? Są to:

  • Nawoływanie
  • Ostrzeganie
  • Czynniki w otoczeniu psa
  • Potrzeba uwagi
  • Stach
  • Nuda
  • Ból lub choroba

Dlaczego szczeniak piszczy, jak zostaje sam?

Kiedy pies zostaje sam w domu i wyje, może to oznaczać, że odczuwa strach. Jest to częste zachowanie u młodych psów czy szczeniaków, zwłaszcza tych wcześnie odstawionych od matki. Może się także wiązać z lękiem separacyjnym. 

Dlaczego psy wyją?

W jaki sposób należy zaradzić takiemu zachowaniu? Przede wszystkim, nie wolno go pogłębiać. Nagradzanie zaniepokojonego psa przytulaniem i głaskaniem za wycie jedynie nasili problem. Zamiast tego należy psu zostawić zabawki na czas swojej nieobecności. Można także stopniowo przyzwyczajać go do faktu, że co jakiś czas opuszczamy nasz dom, zostawiając go samego, stopniowo wydłużając czas od naszego wyjścia do powrotu. Dobrym rozwiązaniem może się okazać także przyzwyczajenie psa do klatki kenelowej — stałe obecny element otoczenia, który zapewnia psu poczucie bezpieczeństwa, może pomóc mu poradzić sobie ze strachem i niepokojem. 

Wycie psa może mieć też takie samo podłoże, co u jego wilczych przodków — mieć na celu przywołanie swojej watahy. I tak czworonóg, który zostaje sam w domu, może chcieć przywołać do siebie swoje “stado”, czyli, w tym wypadku, domowników, z którymi mieszka. 

Dlaczego pies wyje?

W obecnych czasach psy wiele czasu spędzają samotnie w domu lub mieszkaniu. Te drugie oferuje psu niewiele przestrzeni, w wypadku drugiego zaś właściciele często zapominają, że przebywanie psa na świeżym powietrzu w ogrodzie niekoniecznie oznacza, że zapewniliśmy mu wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Ważne jest, by rozładowywać energię naszego pupila poprzez spacery i zabawę, w przeciwnym wypadku może zechcieć zrobić to samodzielnie — wyjący pies zaś z pewnością nie jest tym, co chcielibyśmy widzieć. Zwłaszcza że wydawanie dźwięków może połączyć z niszczeniem rzeczy ze swojego otoczenia. By nasz pupil się nie nudził, warto zapewnić mu rozrywkę intelektualną na przykład poprzez nauczenie go nowej komendy lub przećwiczenie tych, które zdążył już poznać.

Dlaczego psy wyją, jak jedzie karetka?

Wycie psa często może być spowodowane reakcją na dźwięki z otoczenia. Naszego czworonoga obudzić do wydawania dźwięków może pobudzić wiele czynników zewnętrznych — sygnały ambulansów, bicie dzwonów czy syreny alarmowe. 

Czemu pies wyje?

Z tego samego powodu pies wyje, gdy słyszy wydawanie podobnych dźwięków przez przedstawicieli swojego gatunku. Jest to sposób komunikacji. W ten sam sposób nasz pupil może reagować na śpiewanie swojego właściciela — dołącza się do niego “swoim śpiewem”, by się z nim porozumieć. Jeszcze ciekawszym przypadkiem jest skowyczenie podczas spania.

Dlaczego pies wyje przez sen?

O ile nie jest to spowodowane bólem, może to być najzwyczajniejsza reakcja na to, co naszemu pupilowi się śni. Wycie psa podczas snu może być samowolne i może uaktywniać się bez względu na chęci naszego czworonoga. Innym powodem, przez który pies wyje podczas snu, jest chora i ból, który towarzyszy zwierzęciu. Warto jest to mieć na uwadze, a w przypadku podejrzenia choroby, udać się jak najszybciej do weterynarza.

Wycie psa

Jak oduczyć psa wycia jako reakcji na dźwięki?

Warto przekierować jego uwagę na coś innego, na przykład zabawę. Jeśli zaś nie potrafimy z problemem poradzić sobie sami, nie powinniśmy się wahać — zamiast tego możemy sięgnąć po pomoc behawiorysty.

Dlaczego nie należy bagatelizować wycia psa?

Wycie psa to nie tylko sposób na zabicie nudy, rozładowanie energii czy komunikację, ale również na… sygnalizowanie niepokojących objawów. Pies, który czuje ból, może pokazywać to właśnie poprzez wydawanie wspomnianych dźwięków, szczekanie i piski. Zawsze warto udać się do weterynarza, by upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i że nic mu nie dolega. 

🐕 Psy - zobacz więcej

jak widzi pies w nocy

Czy i jak widzi pies w nocy?

03 lutego 2023 | Autor: Monika
Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni
Czytaj dalej
jak nauczyć psa dawać łapę

Jak nauczyć psa dawać łapę?

28 maja 2022 | Autor: Monika
Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł
Czytaj dalej
Czy pies może jeść makaron

Czy pies może jeść makaron?

19 grudnia 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Pomimo tego, że wybór wśród wysokiej jakości karm dedykowanych psom jest ogromny, niektórzy opiekunowie wybierają inne formy żywienia. Inni z kolei, nawet podając gotową karmę,
Czytaj dalej
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej
Czytaj dalej
jak widzi pies

Jak widzi pies?

06 stycznia 2023 | Autor: Monika
Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że
Czytaj dalej
basenji charakter

Basenji – włosy czy sierść: Różnice między nimi

29 marca 2023 | Autor: Monika
Czy zastanawiałeś się, co różni włosy od sierści u psów? Jeśli masz Basenjiego, to być może zadajesz sobie pytanie, czy Twój pies ma włosy, czy
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama