Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?
jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

Spacery są nieodłączną częścią życia czworonogów oraz ich właścicieli. Zazwyczaj mają miejsce co najmniej 2-3 razy dziennie. Wychodząc na dwór zaś, przed psem otwiera się całkowicie nowy, pełen zapachów, fascynujący świat. Może on go pochłonąć bez reszty. Jak jednak nauczyć psa przychodzenia za zawołanie? Jak okazać się dla niego ciekawszym niż otoczenie? I jakich błędów za żadną cenę nie popełniać?

Podstawowe błędy podczas nauki psa przychodzenia na zawołanie

Trzeba otwarcie przyznać, że wielu właścicieli niestety je popełnia. Często robią to nawet nieświadomie czy nieumyślnie. Kiedy na przykład wychodzą z czworonogiem na spacer, wołają go po imieniu, aby ten do nich wrócić. Tak samo robią w domu gdy na przykład przychodzi czas na jakiś zabieg higieniczny. I choć dla nich nie wydaje się to niczym strasznym, dla zwierzęcia jest inaczej. Wszystkie te sytuacje odbierane i zapamiętywane są przez nie jako negatywnie. W pewnym momencie więc może celowo ignorować wołanie opiekuna, albo przed nim uciekać, gdyż w jego podświadomości utarł się już obraz, że po przyjściu spotka go coś nieprzyjemnego.

nauka psa komendy na zawołanie

Jak pozbyć się złych nawyków oraz skojarzeń pupila?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie sposób wyeliminować ich od razu. To jednak nie oznacza, że już nic nie można z tym zrobić. Jedynym rozwiązaniem jest zacząć naukę psa komendy „do mnie” od samego początku. Tak, aby zatrzeć powstałe w jego głowie, niemiłe skojarzenia. Zmiany oczywiście będą wymagały czasu, ale przy odrobienie cierpliwości, i wyrozumiałości względem pupila, jeszcze nic straconego.

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

Jest to praktyczna komenda, która może okazać się niezbędna podczas codziennych sytuacji. Niektóre psy bardzo łatwo bowiem ulegają rozproszeniu poprzez bodźce, jakie odbierają. Inne mają silny instynkt łowiecki, który każe im gonić za napotkanym zwierzęciem, czy nawet osobą lub pojazdem. Może się także zdarzyć, że właściciel zauważy zbliżające się niebezpieczeństwo i szybko chce przywołać pupila z powrotem do siebie. Żeby do takich właśnie sytuacji nie dopuścić, należy zawczasu zadać sobie pytanie: jak nauczyć psa przychodzenia na zwołanie?

przychodzenie psa na zawołanie

Od czego zacząć?

Naukę takiego polecenia trzeba zacząć od małych kroczków. Należy też zrobić to w miejscu dobrze znanym czworonogowi, w którym będzie znacznie mniej rozpraszających go rzeczy. Idealnym miejsce na sam początek nauki, będzie, chociażby mieszkanie.

Pierwszym krokiem jest zawołanie psa po imieniu i zwrócenie na siebie jego uwagi. Początkowo może to być zaledwie kilka sekund, ale niezbędne jet, aby go za to ciepło pochwalić i dać ulubiony przysmak. W ten sposób stopniowo będzie zacierać się nieprzyjemne wrażenie, a nadpisywane będą miłe odczucia związane z przyjściem do właściciela.

Stopniowe zwiększanie poziomu trudności

Kiedy już czworonóg reaguje poprawnie na swoje imię, można pójść o krok dalej. Dosłownie! Należy bowiem stopniowo zwiększać dystans dzielący opiekuna od jego podopiecznego. Można na przykład wyjść za próg pomieszczenia, albo cofnąć się o parę kroków. Następnie należy ponowić ćwiczenie. Zawołać zwierzę i nagrodzić je, zaraz po zwróceniu się w stronę człowieka, albo przyjściu do niego. Nie można pominąć tego kroku. Zwierzę musi bowiem kojarzyć, że po zareagowaniu na swoje imię, nie czeka je nic nieprzyjemnego.

uczenie psa przychodzenia na zawołanie

Nauka w terenie

Końcowym etapem nauki psa komendy, jest wznowienia ćwiczenia na zewnątrz/ Z tym krokiem nie powinno się jednak nazbyt spieszyć. Jeśli pies jeszcze w pełni nie opanował polecenia w spokojnych, domowych warunkach, lepiej jeszcze jakiś czas zaczekać.

Inną ważną kwestią jest to, aby uświadomić sobie, że na dworze, nauka może przebiegać znacznie wolniej lub trudniej. W końcu to nie opiekun znajdzie się wtedy w centrum zainteresowania psa. Kiedy zwierzę zareaguje na wołanie, pod żadnym pozorem nie należy go już na samym początku zapinać na smycz. Pomimo ciepłego głosu właściciela, będzie to dla niego kara, a nie o to w tym chodzi. Po przyjściu czworonoga należy go pochwalić, dać przysmak i pozwolić mu na ponowne oddalenie się i zwiedzanie terenu.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa daj głos

Jak nauczyć psa komendy daj głos?

06 maja 2022 | Autor: Monika
Polecenie „daj głos” znajduje się na liście podstawowych komend dla psów. W przypadku ras służbowych jest to obowiązkowe polecenie, ponieważ szczekanie psa może przestraszyć nieprzyjaciela, chronić
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej
Czytaj dalej
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

15 lipca 2022 | Autor: Monika
,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa
Czytaj dalej
jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować?

10 maja 2022 | Autor: Monika
Wielu właścicieli psów chciałoby, aby ich czworonożny przyjaciel nauczył się aportowania. Niestety, przedstawiciele pewnych ras nie będą dobrymi aporterami. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama