Prawidłowa waga kota jest czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd, ale na zdrowie, kondycję i samopoczucie mruczka. Ale co tak naprawdę oznacza sformułowanie „prawidłowa”? Jak często ważyć kota i czy można jego stan oraz masę ciała ocenić „na oko”? Poznaj wszystkie fakty!
Spis treści
Waga kota – jakie czynniki ją determinują?
To, ile docelowo powinien ważyć zdrowy, dorosły kot, uwarunkowane jest takimi czynnikami jak przede wszystkim rasa i płeć. Co do zasady kotki ważą mniej i są mniejsze od kocurów (często są to znaczne różnice!), niezależnie od tego, jakiej rasy są przedstawicielami. W związku z powyższym nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest prawidłowa waga u kota. Przyjrzyjmy się jednak kilku rasom, aby rzucić nieco światła na ten ciekawy temat!

Szybki przegląd mniej i bardziej popularnych kocich ras
Obecnie znanych i opisanych jest około 100 ras kotów. Szczególnie popularne w Polsce i Europie są tzw. „dachowce”. Jest to rasa europejska. Inne jej nazwy to m.in. rasa celtycka i kot europejski krótkowłosy. Przeciętna waga zdrowego dorosłego kota to 4-6 kg w przypadku kocura i około 3-4 kg w przypadku kotki. Oczywiście zdarzają się osobniki nieco mniejsze lub większe, co nie musi oznaczać niedowagi bądź nadwagi, ale wynika m.in. z uwarunkowań genetycznych.
Bardzo popularny w Polsce kot brytyjski krótkowłosy waży z kolei od 4 do 9 kg. Dużym zainteresowaniem cieszą się także np. koty rasy maine coon (około 6 do nawet 11 kg dla kocura i 5 do 8-9 dla kotki), norweskie leśne (analogicznie od 6 do 9 kg i od 5 do 6 kg) i sfinksy, czyli kanadyjskie bezwłose (od 4 do 6 kg i od 3 do 5 kg). Największy kot domowy – za którego uchodzi kot ashera – może ważyć nawet do 15 kg.

Jak często ważyć kota?
Jeśli kot nie ma nadwagi ani niedowagi, jest wesoły, aktywny i nic nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości, oznacza to, że jego dieta i tryb życia są prawidłowe. Niemniej raz na jakiś czas, czyli przykładowo raz na miesiąc, warto kontrolować wagę kota. Jeżeli zmaga się on z nadwagą bądź niedowagą i jest na specjalnej diecie, ważenie należy wykonywać częściej. Wówczas jednak najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem weterynarii i postępowanie zgodnie z jego zaleceniami.
Niezmiernie istotną dla utrzymania prawidłowej masy ciała jest wspomniana dieta. Pamiętaj o tym, że mruczek powinien otrzymywać najwyższej jakości karmę dostosowaną do jego wieku, wagi, rasy, specyficznych potrzeb, jak np. pełnowartościowa karma dla kota SPECIFIC™. Nie zapominaj także o aktywności fizycznej, która jest szczególnie ważna, jeśli kot nie wychodzi z domu. Organizuj mu ciekawe, różnorodne zabawy i ciesz się wspólnie spędzonym czasem!
Artykuł partnera