Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy siad?
jak nauczyć psa siad

Jak nauczyć psa komendy siad?

Kiedy w domu zawita nowy członek rodziny — pies — czymś oczywistym jest, że będzie on musiał zostać poddany pewnemu wychowaniu i nauce życia w nowej dla siebie społeczności. Psiak powinien wiedzieć, że jest ważny, ale zajmuje konkretne miejsce pośród członków rodziny. Można to osiągnąć odpowiednimi metodami. A jedną z podstawowych komend, których właściciele uczą psa, jest komenda siad.

Jak nauczyć psa siadać?

Laikowi może wydać się trudne uczenie psa pewnych zachowań: siadania, pozostawania na miejscu, podążania za opiekunem bez smyczy itd. Jednak okazuje się, że można sobie z tym poradzić, bez przejścia konkretnych szkoleń. Ważne jest, aby:

  • podczas nauki poświęcać psu pełną swoją uwagę;
  • uczyć podopiecznego nowych komend w spokojnym miejscu, gdzie ani psa, ani opiekuna nic nie będzie rozpraszało. Nauka psa komend, przynajmniej niektórych, może odbywać się w zaciszu domowym i to przez okrągły rok, niezależnie od pogody. Należy do nich także komenda siad;
  • pies czuł się przy opiekunie bezpiecznie i ufał mu oraz skupiał na nim całą swoją uwagę;
  • zachować pełną cierpliwość i nie dopuszczać do przemęczenia zarówno swojego, jak i u psa;
  • być konsekwentnym;
  • podzielić naukę na kilka etapów;
  • absolutnie nie używać przemocy lub krzyku;
  • nie przystępować do nauki, kiedy samemu jest się zmęczonym.
nauka psa komend siad

Jak nauczyć psa komendy siad?

Warto najpierw przygotować sobie ulubione smakołyki swojego czworonoga. Bardzo pomagają one zrozumieć psu, że za wykonanie pewnej czynności oczekiwanej przez opiekuna, zostanie on nagrodzony czymś, co sprawia mu sporą przyjemność.

Każdy, kto zastanawia się, jak nauczyć psa siad, powinien pamiętać, że pies ma świetny węch i wyczuje zapach przysmaku, nawet gdy opiekun trzyma go w zamkniętej dłoni. Dlatego właśnie jest to przedmiot bardzo pomocny przy nauce komend.

komenda siad

Pierwszym etapem nauki siadania będzie podejście do psa z przysmakiem w ręku — zbliżamy się powoli do psa, a ręka z przysmakiem powinna znaleźć się nad głową pieska. Uwaga pupila będzie skupiona na zapachu przysmaku. Naturalną reakcją na nasze działanie będzie zmiana pozycji na siedzącą i patrzenie w górę, bo tam znajduje się to, co psiaka interesuje. Ważne jest, aby opisanej czynności towarzyszyła odpowiednia komenda słowna.

Komenda siad — co dalej?

Nauka psa komend wymaga powtarzalności, aby pies kojarzył gest z komendą słowną, a tę z odpowiednim zachowaniem. Nie zawsze przecież będziemy nagradzać psa nagrodą rzeczową za wykonanie podstawowej komendy.

Zastanawiając się, jak nauczyć psa siad, warto poświecić trochę czasu na powtórzenia pierwszego etapu nauki siadania. Kiedy widzimy postęp, czas na etap drugi: rezygnację ze smakołyku jako elementu motywującego.

jak nauczyć psa siadać

Zaczynamy czynność z etapu pierwszego — wyciągamy rękę nad łebkiem psa, ale nie trzymając już w niej przysmaku. Wymawiamy komendę “siad”. Jeśli pies wykona polecenie, oczywiście — jak najbardziej — można nagrodzić go w tej chwili ulubionym przysmakiem.

Kolejny etap nauki komendy siadania będzie polegał na wyeliminowaniu gestu wyciągniętej ręki tak, aby pupil usiadł na samą komendę słowną. I tu podobnie, jak w etapie drugim, można nagrodzić pieska przysmakiem, ale dopiero po prawidłowym wykonaniu polecenia.

jak nauczyć psa komendy siad

Ostatni etap podstawowej nauki komendy “siad” polega na tym, że pupil wykonuje polecenie bez oczekiwania na nagrodę rzeczową, czyli np. w postaci psiego ciasteczka. Komenda siad i jej wykonanie staje się dla niego czymś normalnym, oczywistym.

Jak nauczyć psa siad tak, aby zapamiętał, co ma robić?

Z psem pod pewnymi względami jest jak z człowiekiem — pamięta pewne nabyte umiejętności, jednak czasem wymaga przypomnienia danej praktyki. Dlatego, nawet jeśli wydaje nam się, że nasz pupil doskonale opanował siadanie na komendę, warto regularnie przypominać mu, czego od niego oczekujemy, wydając komendę “siad”! Komenda ta przydaje się m.in. w sytuacji, gdy wokół sporo się dzieje, ale wskazane jest przy tym, aby pies zachował spokój i wiedział, co mas robić. Łatwiej wtedy nad nim zapanować, co jest istotne zarówno przy małych, jak i sporych rozmiarów psach.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

17 maja 2022 | Autor: Monika
Chociaż polecenie “leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda “leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych,
Czytaj dalej
Ile żyją amstaffy? Jak to rasa psów?

Amstaff — opis rasy, ile żyją, jak wychować i jak wygląda

11 kwietnia 2022 | Autor: Monika
Amstaff to średniej wielkości amerykański pies rasy o krótkiej sierści. Są to ogólnie przyjazne psy, które lubią uwagę i są wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa dla
Czytaj dalej
basenji cena

Pies basenji – opis rasy, hodowla, charakter, umaszczenie, cena

29 marca 2023 | Autor: Monika
Pies basenji to wyjątkowa rasa, która wyróżnia się swoim unikatowym charakterem, umaszczeniem, a także sposobem hodowli. W artykule przedstawimy opis rasy, hodowla, charakter, umaszczenie oraz
Czytaj dalej
Czy pies może jeść kości?

Czy pies może jeść kości?

13 kwietnia 2021 | Autor: Monika
Gdyby przeprowadzić ankietę pytając o to, z jakim smakołykiem kojarzy się czworonożny przyjaciel człowieka, zdecydowana większość respondentów wskazałaby na kość dla psa. Nic dziwnego, psy
Czytaj dalej
Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
Jaka miska dla psa?

Jaka miska dla psa? – pojemność, wysokość i cena

15 lutego 2021 | Autor: Monika
Dwie miski to absolutne minimum w każdym domu z czworonogiem. Istnieje jednak wiele rodzajów misek, w których czasem można się pogubić. Jak więc dobrać odpowiednią
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama