Strona główna » Psy » Jakie warzywa i owoce może jeść pies?
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji, kiedy Twój pies stał pod stołem, by dostać coś smakowitego z Twojego talerza i nie raz dostał do schrupania kawałek marchewki czy jabłka. Nie wszystkie produkty są jednak zdrowe dla szczekających czworonogów, choć owoce i warzywa dla psa mogą być zdrową i wartościową przekąską.

Czemu nie wszystkie warzywa i owoce są zdrowe dla psów?

Układ pokarmowy psa jest zbudowany inaczej niż u człowieka, dlatego nie wszystkie produkty, które jesz Ty, będzie mógł zjeść Twój pupil. Ponadto każdy czworonóg toleruje inne produkty spożywcze. Może zdarzyć się, że Twój zwierzak ma alergię na marchewkę czy dynię i ich podawanie będzie wywoływało wymioty i biegunki. Dużą rolę w procesie trawienia odgrywa też stan zdrowia i ogólna kondycja jego organizmu.

Niektórzy ludzie sądzą, że jeśli dany składnik znajduję się w gotowych karmach dla psów, to znaczy, że jest zdrowy i bez obaw można go podawać zwierzęciu. Zwróć uwagę, że skład wielu karm, zwłaszcza tych tańszych nie jest dostosowany do realnych potrzeb psów, więc nie powinieneś się nimi sugerować. Nie zapominaj też, że psy to mięsożercy, a dodatkowe produkty takie jak owoce i warzywa nie powinny dostarczać więcej niż 10% zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Pamiętaj też, że każdy pies jest inny i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie warzywa dla psa będą najlepsze.

Jakie warzywa może jeść pies?

Najważniejszą zasadą przy podawaniu psu warzyw jest podawanie ich bez niezdrowego dodatku soli i cukru. Weterynarze często słyszą też pytanie, jakie warzywa dla szczeniaka będą najlepsze. Układ pokarmowy szczeniaka będzie trawił takie same produkty, jak organizm dorosłego psa.

Polecane warzywa dla psów

  1. Marchew – jest ceniona w żywieniu psów ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, które chronią psa przed chorobami, także nowotworowymi. Ponadto marchewka zawiera witaminę A wspierającą widzenie oraz witaminę C, która korzystanie działa na układ odpornościowy. Można podawać ją zarówno surową, jak i ugotowaną.
  2. Pietruszka i seler – są bezpiecznym wyborem dla czworonogów, gdyż posiadają duże ilości składników mineralnych (magnez, fosfor, potas) oraz są naturalnym źródłem witamin: E, C, witamin z grupy B. Podczas podawania ich psom należy pamiętać o ich moczopędnych właściwościach.
  3. Buraki –  są bogate w składniki mineralne (potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo) oraz witaminy A, C, B1. Buraki wspierają funkcjonowanie układu immunologicznego oraz układu pokarmowego psa. Mogą być podawane surowe oraz ugotowane.
  4. Papryka – smakuje wielu psom i nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Papryka zawiera m.in. żelazo, fosfor, magnez, witaminy z grupy B i witaminę C.
  5. Dynia – jest lekkostrawna, więc z powodzeniem może być przekąską dla psiaka. Dynia zawiera błonnik, który korzystnie wpływa na trawienie oraz witaminy A, C, E i K.
  6. Ziemniaki – są najpopularniejszym warzywem w Polsce i często są podawane psom. Niewiele osób jednak wie, że skrobia zawarta w ziemniaka nie jest dobrze trawiona przez czworonogi. Można je czasami podawać, ale wyłącznie starte lub zgniecione i dobrze ugotowane.
  7. Ogórki i pomidory – podobnie jak ziemniaki wywołują kontrowersje w przypadku podawania ich psiakom, choć chodzi tutaj nie o ich skład, a pochodzenie. Wiele warzyw jest pryskanych i takie produkty nie powinny być podawane psom. Jeśli Twój przyjaciel lubi schrupać ogórka lub pomidora z domowego ogródka, możesz mu je podawać od czasu do czasu.

Psu nie powinny zaszkodzić również:

  • szparagi,
  • sałata,
  • bataty,
  • bakłażan,
  • cukinia,
  • kabaczek,
  • rzepa,
  • zioła (bazylia, mięta, tymianek, oregano).
Czy psy mogą jeść owoce?

Jakich warzyw powinien unikać pies?

Wiele warzyw nie jest zalecana dla czworonogów z różnych względów. Niektóre z nich są ciężkostrawne i wywołują zaburzenia funkcjonowanie układu pokarmowego. Zaliczamy do nich:

  • czosnek i cebulę,
  • szczypiorek,
  • pora,
  • warzywa strączkowe (fasolka szparagowa, bób, soja, ciecierzyca, zielony groszek),
  • warzywa kapustne (wszelkie odmiany kapusty, brokuły, kalafior),
  • rabarbar, szczaw i szpinak.

Jakie owoce może jeść pies?

Owoce mogą być podawane czworonogom pod warunkiem, że pochodzą ze sprawdzonego źródła i zostały dokładnie umyte. Zdrowe owoce dla psa to przede wszystkim:

  1. Jabłka i gruszki – są lubiane przez psy i nie trzeba im odmawiać tych owoców. Zawierają cenne dla zdrowia witaminy i minerały. Nie można podawać tylko nasion, które znajdują się w środku jabłek i gruszek.
  2. Banany – zawierają składniki mineralne (potas, magnez) oraz witaminy A, B6, C E i K, które wspierają funkcjonowanie organizmu.

Ponadto psy mogą spożywać w rozsądnych ilościach owoce takie jak:

  • maliny,
  • truskawki,
  • borówki,
  • jagody,
  • kokos,
  • melon,
  • żurawina,
  • jeżyny,
  • arbuzy.  

Jakich owoców nie podawać psu?

Wiele owoców nie powinno być podawanym czworonogom ze względu na zawarte w nich pestki, które zawierają trujący cyjanowodór. Zaliczają się do nich śliwki, brzoskwinie oraz czereśnie. Ponadto psy nie powinny otrzymywać cytrusów, ponieważ zawierają olejki eteryczne o działaniu wymiotnym. Bezwzględnie zakazane są winogrona i rodzynki, które mogą uszkadzać nerki oraz powodować stany zapalne układu pokarmowego.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa dawać łapę

Jak nauczyć psa dawać łapę?

28 maja 2022 | Autor: Monika
Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł
Czytaj dalej
zaćma u psa

Zaćma u psa – jak wygląda leczenie?

21 marca 2023 | Autor: Monika
Oczy psów nie różnią się tak bardzo od naszych. Mają źrenice, rogówki, soczewki, pręciki i czopki, które działają podobnie do naszych, choć widzą rzeczy nieco
Czytaj dalej
Jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

26 października 2020 | Autor: Monika
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich “ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt
Czytaj dalej
jak widzi pies

Jak widzi pies?

06 stycznia 2023 | Autor: Monika
Jeszcze do niedawna, pokutowała opinia, że psy nie widzą kolorów. Twierdzono, że ich świat jest czarno-biały, no może z odróżnianiem odcieni szarości. Okazało się, że
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostań

Jak nauczyć psa komendy zostań?

13 maja 2022 | Autor: Monika
Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad
Czytaj dalej
jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować?

10 maja 2022 | Autor: Monika
Wielu właścicieli psów chciałoby, aby ich czworonożny przyjaciel nauczył się aportowania. Niestety, przedstawiciele pewnych ras nie będą dobrymi aporterami. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama