Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich “ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt mogą nie tylko zadbać o zdrowie swoich pupili, ale również zaoszczędzić pieniądze, tak często marnowane w wyniku zbędnego wyrzucania karmy. Zwolennicy dbania o środowisko podkreślają także pozytywne, ekologiczne skutki rozsądnego gospodarowania zasobami – w końcu przy praktycznie dowolnej produkcji zużywa się wodę i energię, a hodowla trzody i drobiu znacznie przyczynia się do ocieplenia klimatu.
Spis treści
Jak przechowywać karmę dla psów – data ważności
Należy pamiętać o tym, że podana przez producenta data ważności nie dotyczy produktów już otwartych. Suchej, otwartej karmy, przechowywanej nawet w idealnych warunkach, absolutnie nie należy podawać pupilowi po czasie dłuższym niż dwa miesiące. Warto oznaczyć dzień otwarcia opakowania za pomocą markera, aby mieć pewność, że maksymalny czas przydatności do spożycia nie minął.
W przypadku karmy mokrej, należy sprawdzić zalecenia producenta, zwykle umieszczone na opakowaniu. W większości przypadków, czas przechowywania takiego produktu w odpowiednich warunkach nie przekracza dwóch dni.
Najlepiej wyrobić w sobie nawyk sprawdzania daty przydatności karmy już w sklepie, aby uniknąć w domu przykrej niespodzianki – niestety nie wszystkie sklepy wystarczająco dbają o usuwanie z półek przeterminowanych produktów.
Jakie są natomiast szczegółowe zalecenia, dotyczące przechowywania obu rodzajów karm – mokrych i suchych? Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na ich trwałość są:
- temperatura
- wilgotność powietrza
- dostęp do promieni słonecznych
Przechowywanie karmy dla psa, zależnie od jej rodzaju, przebiega nieco inaczej. W poniższych akapitach zawarto najważniejsze różnice.

Jak przechowywać suchą karmę dla psa?
Przechowywanie karmy dla psa tego rodzaju nie jest szczególnie problematyczne. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią temperaturę – niech nie przekracza około 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo – trzeba zabezpieczyć karmę przed działaniem promieni słonecznych, gdyż zawarte w niej tłuszcze mogą pod ich wpływem zwyczajnie zjełczeć, w rezultacie doprowadzając do kłopotów żołądkowych u naszego pupila.
Dobrym miejscem na przechowywanie otwartego opakowania karmy może okazać się ciemne wnętrze szafki, piwnica lub spiżarnia. Ważne, aby upewnić się, że wybrane pomieszczenie jest wystarczająco suche. Nadmierna wilgoć – często obecna w piwnicach – może w szybkim czasie doprowadzić do rozwoju bakterii i pleśni na produkcie. Wiele gatunków pleśni wytwarza natomiast toksyny, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe, ale również – przy częstym, regularnym spożywaniu – wzrost ryzyka rozwoju rozmaitych chorób nowotworowych u zwierzęcia.
W razie zdecydowania się na zakup specjalistycznego, wykonanego najczęściej z plastiku pojemnika, przeznaczonego do przechowywania karmy dla psa, nie należy przesypywać jej bezpośrednio do jego wnętrza. Lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w nim całego opakowania, gdyż producenci dbają o to, by wykorzystywane do produkcji opakowania tworzywa jak najlepiej chroniły zawartość przed zepsuciem.
Jak przechowywać mokrą karmę dla psa?
Mokrą karmę koniecznie należy przechowywać w lodówce. W przeciwnym razie, jej skład może stać się idealną pożywką dla wszelkich drobnoustrojów. Spożycie bakterii i grzybów, szybko rozwijających się w tak sprzyjającym środowisku, może spowodować poważne problemy zdrowotne u zwierzęcia.
Podobnie jak w przypadku karm suchych, przechowywanie mokrej karmy dla psa nie powinno wiązać się z przekładaniem produktu z oryginalnego opakowania do innego pojemnika. Aby zapobiec przeniesieniu się nieprzyjemnego zapachu karmy na inne produkty spożywcze, znajdujące się w lodówce, warto zabezpieczyć wieczko warstwą folii spożywczej.
Przechowywanie karmy dla psa – czy można ją mrozić?
W przypadku, w którym nie jest się w stanie wykorzystać całego, otwartego opakowania suchej karmy w przeciągu dwóch miesięcy, jak najbardziej można ją zamrozić. Jeżeli mamy natomiast do czynienia z karmą mokrą – nie jest to zalecane.
Podsumowanie
Warto dbać o to, by niemożliwa do wykorzystania w terminie karma nie trafiała do śmietnika. W schroniskach czeka masa potrzebujących zwierząt, dla których każde opakowanie podarowanej, niepotrzebnej darczyńcy karmy jest na wagę złota.
Super, właśnie szukałem informacji o przechowywaniu karmy. Dobrze wiedzieć, że nie wolno przechowywać mokrej karmy w zamrażarce 😀