Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad wykonywaniem podstawowych komend bardzo dobrze sprawdza się w przypadku szczeniąt, które niezwykle sprawnie przyswajają nowe wiadomości. Jak nauczyć psa komendy zostań?
Spis treści
Nauka psa komend — czym jest?
Komenda “zostań” ma za zadanie sprawić, by pupil pozostał w określonym miejscu. Rozkaz ma zostać wykonany zarówno, gdy pies jest na smyczy oraz w sytuacji poruszania się przez niego luzem. Drugim etapem wykonywania ćwiczenia jest wyuczenie polecenia, zwalniającego z uprzednio wykonywanej czynności. Zatem nauka psa komend “zostań” składa się dla czworonoga z wykształcenia dwóch umiejętności.

Komenda zostań — dla wszystkich psów?
Nauka psa komend jest właściwa dla każdego z nich. Właściciel może chcieć wypracować określone zachowanie na potrzeby czystej zabawy, stymulacji funkcji poznawczych zwierzaka lub jego bezpieczeństwa. Niektórzy opiekunowie trenują swoje czworonogi w trakcie kursów ze specjalistami ćwiczeniowymi psów, by podtrzymać efekty uzyskane podczas szkolenia.
Warto jednak pamięć, że nauka psa komend nie powinna stanowić pierwszego etapu kształcenia czworonogów, które wykazują się zrachowaniami lękowymi lub agresywnymi. W takich sytuacjach najpierw każdy właściciel powinien skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, by zniwelować niepożądane objawy, które prezentuje pupil. Po uporaniu się z problemami zwierzaka praca nad wykonywaniem komend nie będzie dla niego traumatyzująca, a jej efekty będzie można zaobserwować znacznie szybciej.

Komenda zostań — kiedy się przydaje?
Komenda zostań stanowi pomoc dla opiekuna, gdy na podłogę upadnie przedmiot, którego pies nie powinien złapać. Polecenie to świetnie sprawdza się w sytuacjach spaceru na dworze, interakcji z innymi osobnikami i nieznajomymi ludźmi. Komendę “zostań” doceniają właściciele, którzy uprawiają sport na łonie natury razem ze swoim czworonożnym kompanem. Dzięki jej zastosowaniu nie trzeba również przejmować się o zbyt emocjonalną reakcję zwierzęcia, gdy w mieszkaniu zjawiają się goście.

Jak nauczyć psa komendy zostań?
By nauczyć psa komendy “zostań” należy postępować wedle poniższych wskazówek:
- Przygotować ulubione przysmaki pupila.
- Pokazać mu jeden smakołyk, spoczywający na dłoni.
- Wydać głośno komendę bez cofnięcia dłoni.
- Wykonać pojedynczy krok w tył i wrócić do pierwotnej pozycji.
- Pochwalić psa.
- Trzymając w dłoni przysmak, wydać komendę.
- Wykonać szybki krok w tył.
- Nagrodzić pupila, zanim zdąży on zareagować.
- Bez brania przysmaku do ręki, wydać komendę.
- Wykonać krok w tył, wrócić do pierwotnej pozycji i nagrodzić psa.
- Gdy pies rozezna się, o co chodzi w ćwiczeniu, czas na stopniowe oddalanie się na większe odległości.
Nauka psa komend — zasady
Każdy czworonóg ma swoje wyjątkowe preferencje dotyczące nagród. Na jednego pupila skuteczniej działają przysmaki, na innego zaś ukochany pluszak i zabawa z właścicielem. Warto zmieniać system nagradzania tak, by pies za każdym razem mógł cieszyć się z innej aktywności. Dzięki temu zwierzak będzie kojarzył wykonywanie poleceń z fantastyczną zabawą i czystą przyjemnością.

Dobrym sposobem, by trening okazał się efektywny, jest krótka, ale zintensyfikowana praca. Systematyczna, codzienna nauka psa komend, trwająca od 15 do 20 minut, będzie wystarczająca, by utrwalić polecenie, nie przeciążając zwierzaka. Należy pamiętać o każdorazowym nagradzaniu i chwaleniu psa.
By wykonywanie ćwiczeń nie znudziło się pupilowi — warto stopniować poziom trudności. Naukę psa komendy “zostań” należy rozpocząć w warunkach domowych, by później przenieść ją na otwartą przestrzeń. Na dworze pupil ma bowiem styczność z licznymi destruktorami, takimi jak nowe zapachy, rowerzyści, piesi, obcy ludzie i inne zwierzęta. Perfekcyjne wykonywanie komend polega na wypracowaniu u psa maksymalnego skupienia tak, by nie reagował on na bodźce poboczne, które potencjalnie mogłyby działać rozpraszająco.