Wielu właścicieli psów chciałoby, aby ich czworonożny przyjaciel nauczył się aportowania. Niestety, przedstawiciele pewnych ras nie będą dobrymi aporterami. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że jedna grupa psów będzie z wielką ochotą uczyła się sztuki łapania i przynoszenia rzuconego przedmiotu, podczas gdy druga nie będzie zbytnio zainteresowana. Niemniej jednak prawidłowo zaplanowany trening powinien przekonać do aportu nawet najbardziej uparte zwierzę.
Spis treści
Czym właściwie jest aportowanie?
Najprościej mówiąc — aportowanie to przynoszenie rzuconego wcześniej przedmiotu. Istotnym faktem jest to, że czworonożny przyjaciel, któremu wpojono prawidłowo sztukę aportowania, powinien być w stanie czekać spokojnie, gdy jego właściciel rzuca przedmiot. Reakcja ze strony zwierzęcia powinna nastąpić dopiero wówczas, gdy usłyszy znajomą mu komendę. Wiele ras psów próbuje naginać zasady aportowania, zatem niezmiernie ważna jest między innymi efektywna nauka psa komend.

Jak nauczyć psa aportować?
Naukę psa warto podzielić na kilka etapów. Na sam początek, warto zaopatrzyć się w dwa podobne do siebie przedmioty, które będą rzucane oraz ulubione przysmaki pupila zachęcające go do aktywności. Następnym krokiem prowadzącym do efektywnej nauki przynoszenia rzuconej zabawki czy patyka będzie swoiste nęcenie zwierzęcia.
Warto postarać się, aby pies zechciał chwycić przedmiot w pysk. Jeżeli zauważalne będzie małe zainteresowanie piłką lub całkowity jego brak właściciel może pokusić się o to, by na przykład zacząć uciekać z przedmiotem, podrzucać go czy obracać w dłoniach. Takie praktyki mają na celu wywołanie skupienia uwagi u zwierzęcia.
Nauka aportowania uczy bowiem konsekwencji nie tylko czworonoga, ale i jego opiekuna. Gdy już uda się skupić jego uwagę trzeci etap szkolenia stanowić będzie podrzucenie piłki na kilka metrów.

Czego unikać podczas nauki aportowania?
Bardzo ważnym aspektem jest to, że właściwie zakazane jest wyrzucanie drugiej piłki posiadanej w pogotowiu dopóty, dopóki nie zostanie przyniesiona ta, która wyrzucona była uprzednio. Dlaczego nie jest to wskazane? Przyczyna jest bardzo prosta. Największą nagrodą dla pupila jest możliwość kolejnego pościgu za kolejną piłką czy inną zabawką. Na tym etapie można także uczyć rozróżniania komend “aport” podczas wyrzutu oraz “oddaj”, gdy czworonóg powróci do właściciela.
Z pewnością doskonałą zachętę stanowić będzie nagradzanie uwielbianymi smakołykami. Kwestią, o której także nie należy zapominać, jeżeli chce się odpowiedzieć na to, jak nauczyć psa aportować, aby być w pełni zadowolonym z nauki, jest to, że nie wolno zabierać mu na siłę przedmiotu. Aportowanie polega w dużej mierze na pozostawianiu decyzji zwierzęciu i wszelkie naciski mogą spowodować skutek odwrotny od zamierzonego.

Jakie psy najlepiej przeprowadzają aport?
Jak zostało już wspomniane, nie wszystkie rasy psów będą tak samo skore do przynoszenia rzuconego przedmiotu. Niemniej jednak istnieją takie, które mogłyby oddać wszystkie inne aktywności za tę jedną. Pierwszą grupą z pewnością są Golden Retrievery, Labradory, Chesapeake Bay Retriever czy chociażby Flat Coated Retriever.
Drugą grupę stanowią psy myśliwskie. Nie da się ukryć, że aportowanie mają we krwi. Wynika to z faktu, że przez stulecia szkolone były, aby przynosić ustrzeloną podczas polowań zwierzynę. Cechami, które łączą wszystkie doskonałe aportery, jest bezwarunkowe przywiązanie do rodziny, przyjacielskość i oddanie.
Nauka aportowania — doskonała forma aktywności?
Jak w przypadku każdego wysiłku fizycznego, aportowanie psa powinno przebiegać przy zachowaniu odpowiedniego umiaru. Nikt nie chce bowiem, aby pupil się przeforsował lub nabawił urazów. Dodatkowo, w przypadku psów nadpobudliwych hormon stresu naturalnie wydzielany podczas pogoni za piłką (spowodowane jest to naturalnym instynktem łowieckim, który opiera się na tym, że czworonóg nie wie, czy dogoni zwierzynę i będzie mógł się najeść) może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Wtedy zamiast posiadania spokojnego zwierzęcia właściciel będzie zmagał się ze wzrostem pobudzenia u pupila.

Nauka psa aportowania – podsumowanie
Reasumując, nauka aportowania wcale nie musi być żmudna czy trudna dla właściciela. Warto trzymać się kilku zasad, których przypominająca lista znajduje się poniżej.
- Przygotowanie sobie dwóch podobnych przedmiotów i ulubionych przysmaków psa.
- Zachęcanie psa do tego, aby wziął zabawkę w objęcia pyska.
- W przypadku braku zainteresowania właściciel może zacząć bawić się przedmiotem w obecności zwierzęcia.
- Rzucenie zabawki na odległość kilku metrów.
- Uczenie pupila komend “aport” podczas rzucania przedmiotu i “oddaj”, gdy czworonóg z nim powróci.