Strona główna » Koty » Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?
Jak zabezpieczyć balkon przed kotem

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Posiadanie kota w domu to wielka przyjemność. Te zwierzaki potrafią umilić czas. Jednak niekiedy stwarzają problemy, dlatego też warto zachować spokój i chronić cenne miejsca czy elementy wystroju mieszkania przed kotami. Szczególnie latem, koty mają tendencję do wychodzenia na balkon, z którego obserwują okolicę. W takim momencie pojawia się obawa, czy zwierzak na pewno nie zdecyduje się wyskoczyć i uciec albo najzwyczajniej w świecie narobi bałaganu. Jak zatem chronić balkon przed kotem?

Zabezpieczenie balkonu dla kota

Sposobów na zabezpieczenie balkonu przed wtargnięciem kota jest naprawdę wiele. Przede wszystkim warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które jednocześnie zadba o bezpieczeństwo zwierzaka, ale także nie wpłynie negatywnie na wystrój balkonu.

Właściciele tych niesfornych zwierzaków najczęściej decydują się na zakup odpowiedniej siatki, która jest praktycznie niewidoczna z zewnątrz, ale jednocześnie stanowi świetną barierę dla kota, który dalej będzie mógł obserwować krajobraz, ale z bezpiecznego miejsca.

Siatka na balkon dla kota

Zabezpieczenie balkonu odpowiednią siatką ma wiele zalet. Warto jednak wspomnieć na co zwracać uwagę, aby zakupiony produkt dobrze spełniał swoją rolę. Istotne bowiem jest:

  • tworzywo, z jakiego wykonana jest siatka( im mocniejszy materiał, tym zwierzak będzie musiał bardziej starać się, aby porwać siatkę),
  • zagęszczenie oczek( gęstość siatki jest istotna, gdyż wpływa ona na wytrzymałość siatki),
  • główne przeznaczenie siatki( niektóre służą głównie do ochrony przed komarami, dlatego też nie nadają się w przypadku ochrony balkonu przed kotem). W takim razie jaka siatka zabezpieczająca na balkon będzie odpowiednia?

Jakie siatki ochronne na balkon?

Tak zwana moskitiera jest popularnie wykorzystywana. Ta cienka siatka ma jednak za zadanie chronić pomieszczenie przed komarami, dlatego też nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem przed kotem. Jest zbyt cienka, więc ostre pazurki szybko mogłyby ją przeciąć.

Lepszym rozwiązaniem będzie siatka, którą wykorzystuje się przy hodowli ptaków, jest to tak zwana siatka wolierowa. Co prawda nie jest to najlepszy wybór, ale zdecydowanie lepszy niż moskitiera. Istnieją również metalowe siatki, które są wyjątkowo wytrzymałe, jednak trudne w montażu. Idealnym wyborem staje się bowiem siatka wzmacniana drutem. 

Jak zamontować siatkę dla kota?

Jak zamontować siatkę na balkonie?

Siatki typu moskitiery, czy inne mające na celu ochronę przed owadami, najczęściej przykleja się za pomocą specjalnej taśmy. Jednak, jak zostało to wspomniane, takie rozwiązanie nie jest zbyt wytrzymałe w starciu z kotem. Jeśli chodzi o metalową siatkę, to jest ona zdecydowanie bardziej wytrzymała, jednak jej zamontowanie wymaga niekiedy wiercenia. Dodatkowo taka siatka nie wygląda ani estetycznie ani ciekawie.

Zatem jak zamontować siatkę na balkonie bez wiercenia? Otóż lepiej jest zdecydować się na siatkę wzmacnianą drutem. Jest ona niezwykle wytrzymała, dodatkowo drut jest zakryty materiałem, więc nie psuje on wystroju. Taką siatkę wystarczy przykleić lub przywiązać. 

Ile kosztuje osiatkowanie balkonu?

Wbrew pozorom zakup siatki na balkon, która zabezpieczy go przed kotem nie jest dużym wydatkiem. Wytrzymałe, wzmacniane siatki z drutami to koszt kilkudziesięciu złotych. Takie siatki zakupić można za pośrednictwem stron internetowych czy w dobrych sklepach budowlanych.

Oczywiście siatki typu moskitiery są zdecydowanie tańsze. Jednak w przypadku aktywnych kotów, konieczne stanie się ich częste wymienianie na nowe, gdyż ostre pazurki bardzo szybko podrą materiał.

Warto zadbać o to, aby kot miał stały dostęp do świeżego powietrza. Oprócz siatki, która gwarantuje bezpieczeństwo, dobrze jest zabrać z balkonu trujące rośliny, które zwierzak próbowałby posmakować. Udowodnione zostało, iż zwierzęta, które mają swobodny dostęp do świeżego powietrza są spokojniejsze i szczęśliwe. Dlatego zapewnienie kotu możliwość do obserwowania okolicy może okazać się dobrym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy zwierzak jest wyjątkowo nadpobudliwym stworzeniem.

🐈 Koty - zobacz więcej

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

22 lutego 2021 | Autor: Monika
Każdy posiadacz kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna staje się kocia kuweta. Kot może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby, a my nie musimy wychodzić z
Czytaj dalej
kot z zaparciami

Kot z zaparciami – co robić?

02 stycznia 2024 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Zaparcia to przykra dolegliwość, która u kotów występuje stosunkowo często. Zazwyczaj nie jest ona objawem poważnych problemów zdrowotnych. Mimo to nie należy jej lekceważyć, gdyż
Czytaj dalej
ile razy dziennie karmić kota brytyjskiego

Jak karmić kota brytyjskiego? Jaką karmę wybrać?

23 lutego 2024 | Autor: Monika
Karmienie kota brytyjskiego wymaga wnikliwej wiedzy o jego specyficznych potrzebach żywieniowych, aby zapewnić mu długie i zdrowe życie. Ważne jest zrozumienie, jak często i jaką
Czytaj dalej
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

17 grudnia 2020 | Autor: Monika
Koty mają opinię bardzo czystych zwierząt domowych. I słusznie. Pieczołowicie myją się za pomocą języka. Czasami nawet kilka razy dziennie. Osobną kwestią jest jednak czystość
Czytaj dalej
jaka kuweta dla kota brytyjskiego

Jaka kuweta i żwirek dla kota brytyjskiego?

26 lutego 2024 | Autor: Monika
Wybór odpowiadającej kuwety i żwirku jest kluczowy dla zapewnienia zdrowia oraz szczęścia kota brytyjskiego. Zrozumienie specyficznych potrzeb tej rasy ułatwi utrzymanie czystości i dobrego samopoczucia
Czytaj dalej
jaka jest prawidłowa waga u kota

Jaka jest prawidłowa waga u kota?

24 października 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Prawidłowa waga kota jest czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd, ale na zdrowie, kondycję i samopoczucie mruczka. Ale co tak naprawdę oznacza
Czytaj dalej

Reklama

One thought on “Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

  1. Dzięki za artykuł! Nie wiem czy to jest standard, ale ja musiałam założyć siatkę przed adopcją kotka ze schroniska. Warto o tym wiedzieć przed decyzją o adopcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama