Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł czas by nauczyć go czegoś nowego? Nauka psa komend daje wiele satysfakcji, ale wymaga też zaangażowania i cierpliwości. Warto zatem zarezerwować sobie w ciągu dnia kilka dodatkowych chwil dla swojego pupila i trenować regularnie. Wówczas będziesz mógł cieszyć się pełnym sukcesem podjętych działań.
Spis treści
Komenda „daj łapę” – od czego zacząć?
Przede wszystkim do nauczenia psa jakiejkolwiek komendy potrzebujemy czasu. W pierwszej kolejności zadbaj zatem by znaleźć w ciągu każdego dnia kilka minut na krótki trening. Wystarczy tak naprawdę kilka chwil i regularność działań by pies szybko przyswoił zasady nowej komendy. Wspólnie spędzony czas na nauce nowych umiejętności to również obopólna korzyść i budowanie więzi z pupilem.

Zanim jednak przejdziesz do konkretów, zadbaj o komfort swojego kompana. Pies powinien być spokojny, by to osiągnąć, należy zaspokoić jego potrzeby: czy to głód, czy spacer. Tylko wtedy trening będzie efektywny, ponieważ pupil nie będzie rozproszony przez swoje naturalne instynkty. Pamiętaj również, by uzbroić się w cierpliwość, pies nie zawsze będzie od razu wykonywał każde polecenie podania łapy idealnie.
Trening komendy „daj łapę” z pupilem
Warto przemyśleć kwestię miejsca. Na początku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór ustronnej i znajomej przestrzeni, która nie będzie pobudzać psa do jej eksplorowania — jak to jest w przypadku nowych miejsc. Narzędziem, jakie będzie bardzo przydatne, a wręcz jest obowiązkowe na starcie przygody nauki komendy “daj łapę”, są smaczki do nagradzania psa za jego postępy. W odpowiednie do tego celu nagrody wyposażyć się można w każdym sklepie zoologicznym, bądź przygotować je samodzielnie w domu.

Należy pamiętać, że nagroda ma być czymś wyjątkowo smacznym podawanym psu w małej jednorazowej porcji. Przydatnym gadżetem do przechowywania smaczków są saszetki, nerki czy torebki, które od wewnątrz pokryte są specjalnym materiałem niesprawiającym kłopotu przy czyszczeniu.
Kolejnym ciekawym, ale już nieobowiązkowym narzędziem, jest kliker. Urządzenie to działa pod naciskiem palców, wydając cichy, krótki dźwięk. Sprawdza się w momencie, kiedy nauczymy psa, że za dobre jego działanie usłyszy dźwięk klikera, a zaraz po nim otrzyma smaczek. W późniejszym czasie można częściej używać klikera, natomiast dopiero za jakiś czas nagrodzić psa smaczkiem.
Jak nauczyć psa daj łapę? Krok po kroku
Krok pierwszy: Smaczek chwyć w dłoń i zaciśnij ją. Poczekaj, aż pies zainteresowany zapachem spróbuje dotknąć łapą Twojej dłoni lub nawet wystarczy, by poruszył nią. Jeśli potrzeba zachęć go, pokazując mu przysmak, zamykając dłoń i ustawiając ją w okolicy jego łapy. To zachęci psa do podjęcia działania. W momencie kiedy zauważysz ruch łapy w kierunku twojej dłoni lub kiedy pies jej dotknie, użyj klikera, a w konsekwencji nagródź psa smaczkiem. Po kilku powtórzeniach na tym etapie można zakończyć sesję treningową.

Krok drugi: Chwytamy smaczek w dłoń, wystawiamy ją zaciśniętą i dodajemy komendę na jaką chcemy by pies reagował np.: “daj łapę”. Czekamy aż pupil dotknie naszej dłoni kolejno klikając klikerem i nagradzając psa smaczkiem. Należy wykonać kilka takich powtórzeń i zakończyć sesję.
Krok trzeci: Wystaw dłoń na płasko już bez zaciśniętego w niej smaczka, dodaj komendę głosową i czekaj, aż pies dotknie jej łapą. Po dobrze wykonanym ćwiczeniu nie zapomnij o nagrodzie! W tym momencie należy również wykonać kilka powtórzeń i zakończyć trening.

Krok czwarty: Wystaw dłoń, wypowiedz komendę i czekaj na działanie ze strony psa. Powtórz akcję 2-3 razy a po dobrze wykonanej serii nagródź psa smaczkiem. Na tym etapie należy ograniczyć smaczki, tak by pies nie kojarzył komendy “daj łapę” tylko i wyłącznie z nimi. Regularnie powracaj do tej aktywności, czas od czasu nagradzając pupila, co zagwarantuje wam sukces podjętych działań.
Regularność powtarzania komendy „daj łapę” kluczem do sukcesu!
Komenda daj łapę to jedna z łatwiejszych do nauczenia psa komend. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość i kilka przydatnych elementów a sukces jest gwarantowany. Niezbędne są:
- smaczki,
- kliker,
- torba, nerka lub saszetka.

Ćwiczcie regularnie, by trening przyniósł oczekiwane efekty. Powodzenia!