Strona główna » Koty » Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Koty mają opinię bardzo czystych zwierząt domowych. I słusznie. Pieczołowicie myją się za pomocą języka. Czasami nawet kilka razy dziennie. Osobną kwestią jest jednak czystość dotycząca odchodów. W środowisku naturalnym koty zakopują swoje ekskrementy. I zdawałoby się, że w domu wystarczy postawić kuwetę, aby w niej znikały wszystkie nieczystości.

Niestety prawda jest minimalnie bardziej skomplikowana. Koci instynkt nie mówi nic o załatwianiu się akurat do plastikowego pudełka. Dlatego na początku kiciuś może “robić”, gdzie popadnie. Dzisiaj wyjaśniamy tajniki zapoznawania kota z kuwetą.

Jak nauczyć małego kota korzystać z kuwety?

Jeśli zamieszka z nami kociak, który wychował się w domu lub mieszkaniu, nie powinniśmy napotkać żadnego problemu. Maluch z dużym prawdopodobieństwem przejął nawyk załatwiania się do kuwety od swojej mamy.

Gorzej z kotkami dzikimi, albo takimi, które mieszkały w komórkach czy piwnicach. W tym wypadku w naukę higieny musimy włożyć całkiem dużo wysiłku. Przede wszystkim kociaka należy wkładać do kuwety po jedzeniu oraz rano. Warto także obserwować zwierzę i umieszczać je w “toalecie”, kiedy zaczyna się przymierzać do załatwiania.

Jak przyzwyczaić kota do kuwety? – podstawowe zasady

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Przede wszystkim należy wybrać taką metodę nauki korzystania z kuwety, aby nie przeszkadzać kotu i nie utrudniać pracy samemu sobie.

Niektóre koty lubią “toalety” ukryte – na przykład w łazience albo za kwiatkiem. Właściciele niekiedy wyciągają z tego faktu błędne wnioski i kupują zabudowane kuwety. W nim zwierzak może najzwyczajniej na świecie czuć się zbyt zagrożony.

Kuweta dla małego kota powinna być odpowiednio niska. Do wyższej na pewno wskoczy, jeśli będzie miał ochotę. Ale niestety musimy pamiętać, że może tej ochoty nie mieć. W tym wypadku przejściowym rozwiązaniem może być doczepiana drabinka.

Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety? – reguły ustawiania

Pierwsza zasada brzmi, aby nie ustawiać kuwety w pobliżu misek z jedzeniem. Naturalna kocia skłonność do czystości będzie go odstraszała od załatwiania się w bezpośredniej bliskości pokarmu.

Wiele osób ustawia kuwety w łazience. I ogólnie jest to dobry pomysł, ale na przykład pralka czy inne głośne urządzenie może mocno zniechęcać zwierzę. Niezbyt dobrze może mu się kojarzyć także kuweta ustawiona w ciemnym, zimnym lub trudno-dostępnym miejscu. Najlepiej wybierać punkty zaciszne ale jednak przyjazne.

Jak zachęcić kota do korzystania z kuwety?

Jak zachęcić kota do kuwety? – kilka podstawowych sposobów

Nauka kota korzystania z kuwety jest osobną sztuką. Osoby, które wychowały wiele zwierzaków, wymieniają kilka najbardziej podstawowych zasad:

  • małego kota warto nagradzać za załatwienie się we właściwym miejscu
  • jednocześnie pupil nigdy nie powinien dostawać jedzenia na terenie kuwety (dajmy mu przysmak, jak już wyjdzie i tak zrozumie, za co)
  • po załatwieniu niezbędnej czynności warto poruszać kocimi łapkami w żwirku, aby dodatkowo zakodować u niego nawyk zakopywania

Uczenie kota korzystania z kuwety – garść trików

Nauka kota robienia do kuwety zawiera także kilka sztuczek, z których możemy skorzystać, aby usprawnić naukę.

Pierwsza jest trywialna. Jeśli będziemy często sprzątać kuwetę (nawet po każdym załatwieniu), zwierzak chętniej z niej skorzysta.

Druga opiera się na stosowaniu repelentu. Jeśli widzimy, że kot załatwia się poza pudełkiem, możemy spryskiwać wybrane przez niego miejsca preparatem odstraszającym.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Kociaki są bardzo plastyczne i chętnie uczą się nowych rzeczy. W przyzwyczajenie malucha do załatwiania się w kuwecie musimy tylko włożyć odrobinę wysiłku. Jeśli w naszym domu zagości dorosły kot, który nie odebrał odpowiedniego wychowania higienicznego, już będziemy musieli wykazać się sprytem.

W wypadku dojrzałych kotek i kocurów eksperci zalecają jeden prosty sposób postępowania. Należy obserwować kota i zapamiętywać miejsca, w których załatwia swoje potrzeby. Kiedy już zlokalizujemy najczęstsze, właśnie tam ustawmy kuwetę. Kiedy zacznie się ona kojarzyć zwierzakowi z toaletą, możemy ją przesunąć w miejsce właściwie dowolne (ale oczywiście pamiętając o wcześniejszych zasadach).

🐈 Koty - zobacz więcej

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

11 listopada 2021 | Autor: Monika
Kot na smyczy to widok dość nietypowy, ponieważ nieliczni właściciele decydują się na wyprowadzanie ich na spacer. Koty potrzebują jednak nieco więcej możliwości do eksplorowania
Czytaj dalej
czy kot brytyjski uczula

Czy kot brytyjski uczula? Czy może być dla alergika?

24 lutego 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, z ich charakterystyczną pluszową sierścią, są popularnym wyborem wśród miłośników zwierząt. Równocześnie niosą ze sobą potencjalne wyzwanie dla alergików, ze względu na alergeny
Czytaj dalej
Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!

23 września 2021 | Autor: Monika
Koty w naturze długo nie pokazują objawów choroby, aby nie zaatakował ich drapieżnik. Dokładnie tak samo zachowują się jako domowe pupile. Duży odsetek właścicieli zgłasza
Czytaj dalej
ile żyją koty brytyjskie

Ile lat żyją koty brytyjskie?

22 lutego 2024 | Autor: Monika
Długość życia kotów brytyjskich jest ważnym aspektem dla miłośników tych ponadczasowych futrzastych towarzyszy. Różni się ona w zależności od wielu czynników, w tym genetyki, diety,
Czytaj dalej
do kiedy rośnie kot brytyjski

Do kiedy rośnie kot brytyjski?

01 marca 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, cenione za swoją pluszową sierść i spokojny temperament, rozwijają się w sposób, który może zaskoczyć nawet doświadczonych miłośników kotów. Proces dojrzewania tej rasy
Czytaj dalej
jaka kuweta dla kota brytyjskiego

Jaka kuweta i żwirek dla kota brytyjskiego?

26 lutego 2024 | Autor: Monika
Wybór odpowiadającej kuwety i żwirku jest kluczowy dla zapewnienia zdrowia oraz szczęścia kota brytyjskiego. Zrozumienie specyficznych potrzeb tej rasy ułatwi utrzymanie czystości i dobrego samopoczucia
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama