Strona główna » Psy » Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa
Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być konieczna wizyta u weterynarza. Należy obserwować swojego pupila, by wiedzieć, jaką postać ma wydzielina. Jej kolor jest znaczący w zdiagnozowaniu problemu. Wymioty u psa mogą mieć przebieg łagodny, ale również i drastyczny. Szybka reakcja właściciela jest istotna.

Przyczyny wymiotów u psa

Wymioty u psa mogą mieć wiele przyczyn, między innymi:

 • silne zatrucie,
 • choroba lokomocyjna, przejedzenie,
 • spożycie substancji toksycznych, na przykład trutki,
 • ciało obce w żołądku,
 • skręt jelit i żołądka,
 • pasożyty,
 • zapalenie jelit lub żołądka,
 • nowotwory,
 • choroby zakaźne, na przykład nosówka i parwowiroza,
 • strach, zaburzenia behawioralne,
 • zapalenie otrzewnej.

Rodzaje wymiotów i ich znaczenie

Wymioty u psa mają różną postać i przebieg. W każdym przypadku istotna jest właściwa oraz szybka reakcja właściciela. Jeśli nie ma się pewności do tego, co podać zwierzakowi lepiej jest skontaktować się z lekarzem.

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki

Dlaczego pies wymiotuje żółcią?

Takie wymioty mogą być zwiastunem zatrucia i w takim wypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Żółty kolor jest oznaką obecności płynów ustrojowych. Jak wiadomo, żółć powstaje w wątrobie i jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym, a następnie podawana do dwunastnicy.

Wymioty u psa tego rodzaju powinny wzbudzić niepokój u właściciela. Skutkiem takiego toku wydarzeń może być uszkodzenie wątroby, stanów zapalnych w jelitach lub żołądku, zapalenie trzustki, dysfunkcji nerek lub ciężkim zatruciem. Takie objawy wymagają konsultacji i diagnostyki specjalisty.

Pies wymiotuje żółcią co podać?

W każdej sytuacji, niezależnie od przyczyny wymiotów u psa, trzeba starać się mu ulżyć w cierpieniach. W przypadku zatrucia można mu podać węgiel aktywny, które wydali z organizmu toksyny. Jednak najlepsze efekty będą, jeśli zostanie podany w ciągu pierwszej godziny od momentu spożycia trucizny. Jest to ciężkie to stwierdzenia w ciągu tak krótkiego czasu, tym bardziej jeśli pupil na początku nie ma żadnych objawów. Optymalna dawka to o1 do 5 gramów na każdy kilogram masy ciała zwierzaka.

Przez pierwsze 6 godzin najlepiej jest podawać małe ilości wody. Jeśli sytuacja ulegnie poprawie, to wtedy szykuje się lekkostrawne jedzenie. Posiłki z gotowanego ryżu, mięsa drobiowego i marchwi. Wymiotujący pies nie powinien zażywać leków przeciwwymiotnych z jednego prostego powodu. Wymioty są metodą oczyszczającą, zwłaszcza w przypadku podtrucia.

Co podać gdy pies wymiotuje krwią?

Pies wymiotuje krwią – co robić?

Gdy pies wymiotuje krwią, należy natychmiast udać się do weterynarza. Jest to najgorsza sytuacja i z pewnością nie wróży nic dobrego. Wymioty z krwią mogą świadczyć o urazie przełyku, wrzodach żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu żołądka lub nawet nowotworze. Co robić w takich przypadkach? Należy upewnić się, iż wymiotujący pies nie ma żadnych skaleczeń w jamie ustnej. Jeśli zostanie to wykluczone, trzeba jechać do lekarza.

Co oznacza, gdy pies wymiotuje pianą?

Wymioty u psa w postaci piany są skutkiem zapalenia gardła lub migdałków. Stan zapalny zmusza psa do charczenia i odkrztuszania śliny w takiej właśnie postaci. Podrażnienie jamy śluzowej jest bardzo nieprzyjemna dla czworonoga. Dodatkowymi objawami może być brak apetytu i gorączka. Wymiotowanie pianą może mieć również groźniejszą przyczynę, czyli kaszel kenelowy. Jest to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych i dotyka psy przebywające w dużych skupiskach, czyli schroniskach.

Pies wymiotuje – podsumowanie

Wymioty u psa mogą mieć wiele przyczyn. Nasuwa się pytanie- Jak pomóc psu przy wymiotach? Zawsze należy starać się zachować ostrożność w podawaniu jakichkolwiek leków i najlepiej skontaktować się z weterynarzem, aby nie wyrządzić psiakowi jeszcze większej krzywdy. Jeśli torsje zdarzają się sporadycznie, to mogą świadczyć o alergii pokarmowej. W taki wypadku można spróbować podawać lekkostrawne jedzenie. Czasem trudno jest stwierdzić, co jest przyczyną takiego stanu i dlatego warto zakupić karmę dla psów z alergią pokarmową. Czasem nie wiadomo, co zrobić jak pies wymiotuje tym bardziej gdy objawy są niepokojące. Każdą niepokojącą przypadłość warto omówić z weterynarzem.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa aportować

Jak nauczyć psa aportować?

10 maja 2022 | Autor: Monika
Wielu właścicieli psów chciałoby, aby ich czworonożny przyjaciel nauczył się aportowania. Niestety, przedstawiciele pewnych ras nie będą dobrymi aporterami. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że
Czytaj dalej
Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
jak widzi pies w nocy

Czy i jak widzi pies w nocy?

03 lutego 2023 | Autor: Monika
Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni
Czytaj dalej
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

27 stycznia 2023 | Autor: Monika
Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą,
Czytaj dalej
jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa

Jak wybrać najlepsze gryzaki dla psa?

15 maja 2023 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Gryzaki przeznaczone dla psów pomagają im w utrzymaniu zdrowia i pozytywnie wpływają na ich psychikę. Jak je wybrać? Gryzaki dla psów – dlaczego warto je
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama