Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być konieczna wizyta u weterynarza. Należy obserwować swojego pupila, by wiedzieć, jaką postać ma wydzielina. Jej kolor jest znaczący w zdiagnozowaniu problemu. Wymioty u psa mogą mieć przebieg łagodny, ale również i drastyczny. Szybka reakcja właściciela jest istotna.
Spis treści
Przyczyny wymiotów u psa
Wymioty u psa mogą mieć wiele przyczyn, między innymi:
- silne zatrucie,
- choroba lokomocyjna, przejedzenie,
- spożycie substancji toksycznych, na przykład trutki,
- ciało obce w żołądku,
- skręt jelit i żołądka,
- pasożyty,
- zapalenie jelit lub żołądka,
- nowotwory,
- choroby zakaźne, na przykład nosówka i parwowiroza,
- strach, zaburzenia behawioralne,
- zapalenie otrzewnej.
Rodzaje wymiotów i ich znaczenie
Wymioty u psa mają różną postać i przebieg. W każdym przypadku istotna jest właściwa oraz szybka reakcja właściciela. Jeśli nie ma się pewności do tego, co podać zwierzakowi lepiej jest skontaktować się z lekarzem.
Dlaczego pies wymiotuje żółcią?
Takie wymioty mogą być zwiastunem zatrucia i w takim wypadku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Żółty kolor jest oznaką obecności płynów ustrojowych. Jak wiadomo, żółć powstaje w wątrobie i jest przechowywana w pęcherzyku żółciowym, a następnie podawana do dwunastnicy.
Wymioty u psa tego rodzaju powinny wzbudzić niepokój u właściciela. Skutkiem takiego toku wydarzeń może być uszkodzenie wątroby, stanów zapalnych w jelitach lub żołądku, zapalenie trzustki, dysfunkcji nerek lub ciężkim zatruciem. Takie objawy wymagają konsultacji i diagnostyki specjalisty.
Pies wymiotuje żółcią co podać?
W każdej sytuacji, niezależnie od przyczyny wymiotów u psa, trzeba starać się mu ulżyć w cierpieniach. W przypadku zatrucia można mu podać węgiel aktywny, które wydali z organizmu toksyny. Jednak najlepsze efekty będą, jeśli zostanie podany w ciągu pierwszej godziny od momentu spożycia trucizny. Jest to ciężkie to stwierdzenia w ciągu tak krótkiego czasu, tym bardziej jeśli pupil na początku nie ma żadnych objawów. Optymalna dawka to o1 do 5 gramów na każdy kilogram masy ciała zwierzaka.
Przez pierwsze 6 godzin najlepiej jest podawać małe ilości wody. Jeśli sytuacja ulegnie poprawie, to wtedy szykuje się lekkostrawne jedzenie. Posiłki z gotowanego ryżu, mięsa drobiowego i marchwi. Wymiotujący pies nie powinien zażywać leków przeciwwymiotnych z jednego prostego powodu. Wymioty są metodą oczyszczającą, zwłaszcza w przypadku podtrucia.
Pies wymiotuje krwią – co robić?
Gdy pies wymiotuje krwią, należy natychmiast udać się do weterynarza. Jest to najgorsza sytuacja i z pewnością nie wróży nic dobrego. Wymioty z krwią mogą świadczyć o urazie przełyku, wrzodach żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu żołądka lub nawet nowotworze. Co robić w takich przypadkach? Należy upewnić się, iż wymiotujący pies nie ma żadnych skaleczeń w jamie ustnej. Jeśli zostanie to wykluczone, trzeba jechać do lekarza.
Co oznacza, gdy pies wymiotuje pianą?
Wymioty u psa w postaci piany są skutkiem zapalenia gardła lub migdałków. Stan zapalny zmusza psa do charczenia i odkrztuszania śliny w takiej właśnie postaci. Podrażnienie jamy śluzowej jest bardzo nieprzyjemna dla czworonoga. Dodatkowymi objawami może być brak apetytu i gorączka. Wymiotowanie pianą może mieć również groźniejszą przyczynę, czyli kaszel kenelowy. Jest to choroba zakaźna górnych dróg oddechowych i dotyka psy przebywające w dużych skupiskach, czyli schroniskach.
Pies wymiotuje – podsumowanie
Wymioty u psa mogą mieć wiele przyczyn. Nasuwa się pytanie- Jak pomóc psu przy wymiotach? Zawsze należy starać się zachować ostrożność w podawaniu jakichkolwiek leków i najlepiej skontaktować się z weterynarzem, aby nie wyrządzić psiakowi jeszcze większej krzywdy. Jeśli torsje zdarzają się sporadycznie, to mogą świadczyć o alergii pokarmowej. W taki wypadku można spróbować podawać lekkostrawne jedzenie. Czasem trudno jest stwierdzić, co jest przyczyną takiego stanu i dlatego warto zakupić karmę dla psów z alergią pokarmową. Czasem nie wiadomo, co zrobić jak pies wymiotuje tym bardziej gdy objawy są niepokojące. Każdą niepokojącą przypadłość warto omówić z weterynarzem.