Strona główna » Psy » Ile śpi dorosły pies?
Ile śpi pies?

Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój. Jednak część osób zastanawia się, ile czasu na sen potrzebuje dorosły pies. Od czego zależy to, ile czasu będzie spał pupil? Dlaczego sen dla dorosłego psa jest ważny?

Ile snu potrzebuje pies w dorosłym wieku?

To, ile śpi pies, czasami nie jest wyznacznikiem tego, ile snu rzeczywiście potrzebuje. Bywa, że zwierzak leniuchuje ze względu na brak zajęć. Jednak warto wziąć pod uwagę to, ile snu potrzebuje pies i zapewnić mu odpowiednie warunki. Według specjalistów weterynarii, zdrowy dorosły pies powinien przesypiać około 12-14 godzin na dobę. Jest to znacznie więcej niż w przypadku ludzi. Jednak na zapotrzebowanie na sen pupila ma wpływ wiele czynników. Należą do nich między innymi:

  • wiek psa — szczeniaki muszą odpoczywać dużo, ponieważ w ich organizmie występuje intensywny rozwój. Bywa tak, że przesypiają nawet 20 godzin w ciągu doby. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dorosłych psów, ponieważ im pies jest starszy, tym mniejszą część doby przesypia.
  • ilość ruchu — to ile godzin śpi pies, zależy od jego aktywności fizycznej. Wiadomo, że po intensywnym treningu zwierzak jest w stanie przespać dużą część doby. Jednak ruch jest jak najbardziej wskazany, ponieważ pozytywnie wpływa na stan zdrowia oraz kondycję psa. 
  • rasa psa — chociaż ten fakt czasami szokuje, warto wiedzieć, że to ile śpią psy, zależy od rasy. Można spotkać takie, które uwielbiają ruch i nie mają nigdy czasu na sen. Jednak część ras psów, a w szczególności tych dużych jest w stanie przespać prawie całą dobę.
  • stan zdrowia — bywa tak, że chore psy śpią znacznie więcej. Jeśli właściciel zauważy, że jego pupil śpi za dużo, a dodatkowo stał się apatyczny, warto pójść na wizytę kontrolną do weterynarza. Ten oceni stan zdrowia psa i zleci wykonanie odpowiednich badań.
Ile śpią psy?

Ile śpią psy i dlaczego to ważne?

Wielu posiadaczy psów nie zastanawia się nad tym, dlaczego sen dla zwierzaka jest aż taki istotny. To ile godzin dziennie śpi pies, ma duży wpływ na regenerację jego organizmu, Właśnie w czasie snu zwierzę najintensywniej odpoczywa.

Bywa tak, że zwierzę bez odpoczynku, podobnie jak człowiek staje się bezsilne. Czasami pies traci apetyt i bywa apatyczny. Niestety bardziej niepokojąca jest sytuacja, w której brak snu pupila powoduje w nim agresję. W takim przypadku zwierzak chodzi wiecznie rozdrażniony i może warczeć, a nawet gryźć.

Ile snu potrzebuje pies?

Największym problemem w braku snu jest diagnoza. Nieświadomy właściciel nie będzie podejrzewał, że jego zwierzak zaczął być agresywny przez to, że się nie wysypia. Prawdopodobnie weterynarz również nie będzie szukał problemu w tak potencjalnie błahych sprawach. 

Jak sprawić, aby pies spał spokojnie?

Właściciel świadomy tego, ile snu potrzebuje pies, będzie starał się zapewnić mu jak najlepszy odpoczynek. Umożliwi to odpowiednią regenerację zwierzaka, ale również sprawi, że pupil będzie zachowywał się normalnie.

Co należy zrobić, aby pies spał spokojnie? Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowe żywienie. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i minerały. Bardzo ważne jest podawanie posiłków o stałych porach. Dzięki temu pies nie będzie zasypiał głodny, co pozwoli na spokojny sen.

Ile godzin dziennie śpi pies?

Równie istotne jest miejsce odpoczynku dla zwierzaka. Wygodne, miękkie posłanie sprawi, że pies zaśnie szybciej, a jego sen będzie dłuższy i głębszy. Bywa, że zwierzak uwielbia spać na łóżku i właśnie tam osiągnie najgłębszą fazę snu. Jednak to czy pupil może spać w takim miejscu, zależy od tego, czy właściciel popiera takie zachowania. Czasami zwierzak potrzebuje wyciszenia. Warto pozwolić mu na chwile odosobnienia, dzięki czemu będzie w stanie spokojnie zasnąć. 

Pies to żywe stworzenie i podobnie jak człowiek może być niewyspany. To ile śpią psy, zależy od wielu czynników, dlatego nie można podać czasu odpowiedniego dla każdego przypadku. Warto zadbać o sprzyjające warunki, które pozwolą zwierzakowi porządnie się wyspać.

🐕 Psy - zobacz więcej

Jaka miska dla psa?

Jaka miska dla psa? – pojemność, wysokość i cena

15 lutego 2021 | Autor: Monika
Dwie miski to absolutne minimum w każdym domu z czworonogiem. Istnieje jednak wiele rodzajów misek, w których czasem można się pogubić. Jak więc dobrać odpowiednią
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
Jakie legowisko dla psa?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

13 marca 2021 | Autor: Monika
Powinno być wygodne, odpowiedniej wielkości i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się jakie legowisko dla psa będzie najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama