Strona główna » Psy » Jak widzi pies telewizor?
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą, że im większy ekran, tym lepsza jakość obrazu, dzięki temu pies ma większe szanse na oglądanie wyświetlanych obrazów. Psy lepiej reagują, kiedy materiał treści telewizyjnych jest kręcony z kamery ustawionej niżej, czyli bliższej ich perspektywy widzenia świata.

Czy wszystkie psy widzą telewizję?

To, jak widzą psy, ma związek z różnicą w budowie ludzkiego i psiego oka, ludzie rejestrują migotanie o mocy 55 Hz. Zazwyczaj obraz telewizyjny jest odświeżany 60 razy na minutę, ludzkie oko odbiera taki obraz jako ciągły. Wzrok psa jest ostrzejszy i odbiera drgania o mocy 75 Hz na godzinę. Obraz telewizyjny dla niektórych psów wydaje się niewyraźny i mało realny, dlatego jest im obojętny.

Niektóre z czworonogów jednak chętnie wykazują zainteresowanie oglądaniem telewizji, odpowiadają szczekaniem na głos innego psa w telewizji. Czy psy oglądają telewizję? Psy chętniej oglądają telewizję, kiedy ekran jest na ich wysokości, z kolei, kiedy jest zawieszony wyżej na ścianie, tracą zainteresowanie.

pies i telewizor

Interesujące programy dla psów

Zastosowanie nowoczesnych technologii do produkcji ekranów telewizyjnych sprawia, że mają one coraz wyższą jakość, częstsza jest również częstotliwość odświeżania obrazu. Dzięki temu obraz telewizyjny jest bardziej wyraźny dla psów. Czy psy widzą telewizję? Przeprowadzane badania dowodzą, że oglądają one chętnie:

  • różnego rodzaju programy przyrodnicze,
  • głosy znane czworonogom z natury, takie jak śpiew ptaków,
  • odgłosy zabaw innych zwierząt, psów i kotów mogą wzbudzać w czworonogach największe zainteresowanie.

Trzeba także pamiętać, że u psa dominującym zmysłem jest węch, a nie wzrok. Możliwość obserwacji innego zwierzęcia bez jednoczesnego namierzenia jego wieku i płci może wprawiać psa w nadmierny stres. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie u psów lękliwych. Z reguły nie lubią oglądać filmów animowanych, ponieważ w rysunkowych bohaterach nie widzą podobnych do siebie przedstawicieli swojej rasy.

czy psy widzą telewizję

Jak widzą psy telewizję – inna perspektywa

Zastanawiając się, jak widzi pies telewizor, trzeba pamiętać, że psy nie widzą wszystkich kolorów, dominującą barwę, którą dostrzegają, jest niebieskie i żółte światło. Czworonogi nie są również tak wrażliwe na pogorszenie jakości światła, ponieważ ich rogówka jest szersza i ma większą możliwość dostosowania kontrastu.

Psy dostrzegają różne przedmioty w promieniu aż 120 stopni, dzięki temu nawet nie patrząc na ekran telewizora, mogą obserwować obraz. Czy psy widzą telewizję, kiedy wychodzimy do pracy i zostawiamy włączony ekran? Psy chętniej oglądają telewizję z właścicielem, zostając same, mogą po prostu zasnąć, zamiast wpatrywać się w ekran.

jak widzą psy telewizję

Jakie programy telewizyjne dla czworonożnych pupili?

Dobrym pytaniem jest nie to, czy psy oglądają telewizję, ale jakie programy preferują? Programy przeznaczone dla czworonogów oparte są głównie na zaspokojeniu potrzeb zmysłów wzroku i słuchu, może to być łagodna muzyki i różne odgłosy ze świata natury oraz różne scenki zajmujące psa, kiedy się nudzi albo rozładowujące stres w przypadku zdenerwowania.

Nie należy zostawiać psa z programami, które pobudzają jego emocje, ponieważ nie mając możliwości ich rozładowania, może gryźć meble, szczekać i zdemolować pomieszczenie.

czy psy oglądają telewizję

Oglądanie telewizji – opinie behawiorystów

Niezależnie od tego, jak psy widzą obraz telewizyjny i jeśli nawet chętnie wpatrują się w ekran, behawioryści są zgodni, że taka stymulacja nie może psu zastępować ruchu na świeżym powietrzu i naturalnej aktywizacji zmysłów. Obrazy na ekranie telewizora nie zastąpią psu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania spotkań z innymi psami i ludźmi. Może to być jednak dobre rozwiązanie na naukę samotnego psa socjalizacji z innymi zwierzętami, na początek tymi, które występują w telewizji. Chcąc nauczyć pupila różnych sztuczek warto puścić im program, na którym np. inne psy jeżdżą na deskorolce.

🐕 Psy - zobacz więcej

Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej
basset gaskoński

Basset Gaskoński – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie, cena

07 lutego 2024 | Autor: Monika
Basset Gaskoński to rasa, która swoją niezwykłą osobowością i charakterystycznym wyglądem zdobywa serca wielu miłośników psów. Te urocze czworonogi wyróżniają się nie tylko wyjątkowym węchem,
Czytaj dalej
czy pies widzi w lustrze

Czy pies widzi w lustrze?

13 stycznia 2023 | Autor: Monika
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego zbadania. Wiele badań naukowych poświęconych jest temu, jak psy
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama