Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy waruj?
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa i przyhamować jego zapędy. Ta komenda okazuje się niezastąpiona szczególnie w sytuacjach, kiedy pies musi na właściciela poczekać, na przykład przed sklepem czy restauracją. Komenda ,,waruj” daje też większą gwarancję, że pies nigdzie nie pobiegnie.

Co oznacza komenda waruj?

Słowo ,,waruj” w odniesieniu do psa oznacza tyle samo co ,,czekaj”. Jest to określenie całkowicie adekwatne do tego, jaki cel ma to polecenia. Komenda pozwala utrzymać psa oraz jego instynkty w ryzach. Przykładem może być tu zastosowanie jej w przypadku polowań z udziałem psów myśliwskich. Jeśli otrzymały one komendę ,,waruj” nie pobiegną za zwierzyną ani jej nie spłoszą. Grzecznie oczekiwać będą na dalsze polecenia.

W codziennym życiu również nie brakuje zwierząt, za którymi pies chętnie pobiegnie. Mogą to być również osoby lub pojazdy. Zastosowanie tej komendy pozwala na zostawienie psa pozbawionego opieki bez obawy o jego zniknięcie. Jest to zatem komenda, która może się okazać wręcz niezbędna w niektórych sytuacjach życia codziennego.

komenda waruj co oznacza

Nauka psa komendy waruj – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do nauki psa komendy, warto, aby miał już opanowane polecenie ,,siad”. Z tej pozycji łatwiej będzie pokazać czworonogowi, szczególnie młodemu, jak przejść do pożądanego warowania. Warto jest także wyposażyć się w smakołyki, które pies będzie otrzymywać jako nagrodę.

Przydadzą się one również z innego powodu. Pies będzie podążał głową za smakołykiem oraz skupi na nim swoją uwagę. Ponadto sama nauka, jak i późniejsza czynność będzie się kojarzyć psu z czymś, co bardzo lubi. Jeśli właściciel i jego czworonożny przyjaciel spełniają te warunki, można przejść do właściwej nauki.

Waruj – co dalej?

Naukę warto rozpocząć w domu lub na podwórku, które pies zna. Dzięki temu nie będzie się rozpraszać i w pełni skupi się na wykonywanych przez nas czynnościach. Podczas nauki psa komend należy bezwzględnie pamiętać, że najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność. Każdy czworonóg będzie się uczył we własnym tempie i to my w tej kwestii musimy dostosować się do niego, nie on do nas.

Nauka komendy „waruj” powinna dzielić się na trzy etapy:

  1. nauka pozycji ze smakołykiem
  2. skojarzenie pozycji z poleceniem słownym
  3. ćwiczenia w różnych warunkach
jak nauczyć psa komendy waruj

Nauka komendy waruj

Pierwszy etap powinien nauczyć psa odpowiedniej czynności związanej z komendą. Aby to osiągnąć, najpierw należy kazać psu usiąść. Następnie uświadomić go, że mamy w ręku smakołyk. Jeśli zwrócimy już uwagę psa, wykonujemy ruch w dół, od wysokości jego głowy do ziemi, potem do nas. Smakołyk powinien poruszać się po kształcie zbliżonym do kształtu litery L. Pies, podążając za nim najpierw się schyli, a następnie położy. Warto wtedy go nagrodzić i pochwalić. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Warto pamiętać, że nie każdy pies szybko opanuje ten ruch.

Do kolejnego etapu przechodzimy, gdy pies w pełni panował podążanie za smakołykiem. Wykonujemy go w ten sam sposób co etap pierwszy, z tym że po położeniu się czworonoga wypowiadamy komendę ,,waruj”. Dopiero po tym go nagradzamy. Po kilku powtórzeniach pies powinien zrozumieć związek pomiędzy słowem a czynnością. Jeśli zauważamy prawidłowe reakcje na polecenie, należy stopniowo rezygnować z używania smakołyku. Nauczy to czworonoga, że nie zawsze go otrzyma.

Kolejnym, ostatnim już etapem jest ćwiczenie skupienia psa na realizacji polecenia. W tym celu wydawanie komend można ćwiczyć w każdym miejscu, w którym obecne są czynniki rozpraszające. Może to być plac zabaw, park lub inne miejsce w przestrzeni publicznej, które nie posiada zagrożeń dla naszego czworonoga. Jeśli pies opanował już komendę w warunkach domowych, kwestią czasu powinno być przeniesienie sukcesu również poza nie. Naukę poszerzyć możemy o konkretną pozycję psa. Wtedy należy nagradzać czworonoga wyłącznie w momencie, gdy na komendę ułoży się tylko w pożądanej przez nas pozycji. Z czasem należy również wydłużać czas warowania. 

komenda waruj

Co zrobić, aby pies nie zapomniał komendy waruj?

Nauka psa komend ma się podobnie do nauki uczniów w szkołach. Aby utrwalić w pamięci pewne informacje, należy je systematycznie powtarzać. Jeśli czworonóg będzie regularnie wykonywał komendę, na pewno jej nie zapomni. W dodatku nagradzanie go co jakiś czas utrwali również pozytywne skojarzenia z wykonywaniem tego polecenia. Pies wtedy ochoczo i z radością będzie poprawnie reagować na wszystkie komendy, a my zyskamy posłusznego i współpracującego czworonoga.

🐕 Psy - zobacz więcej

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
Jakie legowisko dla psa?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

13 marca 2021 | Autor: Monika
Powinno być wygodne, odpowiedniej wielkości i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się jakie legowisko dla psa będzie najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostaw

Jak nauczyć psa komendy zostaw?

12 lipca 2022 | Autor: Monika
„Zostaw” należy do komend, które powinny znaleźć się w zasobie umiejętności każdego psa. Służy ona nie rozrywce, ale bezpieczeństwu pupila. Właściciel czworonoga, który jeszcze nie
Czytaj dalej
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

17 maja 2022 | Autor: Monika
Chociaż polecenie „leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda „leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama