Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy waruj?
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa i przyhamować jego zapędy. Ta komenda okazuje się niezastąpiona szczególnie w sytuacjach, kiedy pies musi na właściciela poczekać, na przykład przed sklepem czy restauracją. Komenda ,,waruj” daje też większą gwarancję, że pies nigdzie nie pobiegnie.

Co oznacza komenda waruj?

Słowo ,,waruj” w odniesieniu do psa oznacza tyle samo co ,,czekaj”. Jest to określenie całkowicie adekwatne do tego, jaki cel ma to polecenia. Komenda pozwala utrzymać psa oraz jego instynkty w ryzach. Przykładem może być tu zastosowanie jej w przypadku polowań z udziałem psów myśliwskich. Jeśli otrzymały one komendę ,,waruj” nie pobiegną za zwierzyną ani jej nie spłoszą. Grzecznie oczekiwać będą na dalsze polecenia.

W codziennym życiu również nie brakuje zwierząt, za którymi pies chętnie pobiegnie. Mogą to być również osoby lub pojazdy. Zastosowanie tej komendy pozwala na zostawienie psa pozbawionego opieki bez obawy o jego zniknięcie. Jest to zatem komenda, która może się okazać wręcz niezbędna w niektórych sytuacjach życia codziennego.

komenda waruj co oznacza

Nauka psa komendy waruj – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do nauki psa komendy, warto, aby miał już opanowane polecenie ,,siad”. Z tej pozycji łatwiej będzie pokazać czworonogowi, szczególnie młodemu, jak przejść do pożądanego warowania. Warto jest także wyposażyć się w smakołyki, które pies będzie otrzymywać jako nagrodę.

Przydadzą się one również z innego powodu. Pies będzie podążał głową za smakołykiem oraz skupi na nim swoją uwagę. Ponadto sama nauka, jak i późniejsza czynność będzie się kojarzyć psu z czymś, co bardzo lubi. Jeśli właściciel i jego czworonożny przyjaciel spełniają te warunki, można przejść do właściwej nauki.

Waruj – co dalej?

Naukę warto rozpocząć w domu lub na podwórku, które pies zna. Dzięki temu nie będzie się rozpraszać i w pełni skupi się na wykonywanych przez nas czynnościach. Podczas nauki psa komend należy bezwzględnie pamiętać, że najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność. Każdy czworonóg będzie się uczył we własnym tempie i to my w tej kwestii musimy dostosować się do niego, nie on do nas.

Nauka komendy „waruj” powinna dzielić się na trzy etapy:

  1. nauka pozycji ze smakołykiem
  2. skojarzenie pozycji z poleceniem słownym
  3. ćwiczenia w różnych warunkach
jak nauczyć psa komendy waruj

Nauka komendy waruj

Pierwszy etap powinien nauczyć psa odpowiedniej czynności związanej z komendą. Aby to osiągnąć, najpierw należy kazać psu usiąść. Następnie uświadomić go, że mamy w ręku smakołyk. Jeśli zwrócimy już uwagę psa, wykonujemy ruch w dół, od wysokości jego głowy do ziemi, potem do nas. Smakołyk powinien poruszać się po kształcie zbliżonym do kształtu litery L. Pies, podążając za nim najpierw się schyli, a następnie położy. Warto wtedy go nagrodzić i pochwalić. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Warto pamiętać, że nie każdy pies szybko opanuje ten ruch.

Do kolejnego etapu przechodzimy, gdy pies w pełni panował podążanie za smakołykiem. Wykonujemy go w ten sam sposób co etap pierwszy, z tym że po położeniu się czworonoga wypowiadamy komendę ,,waruj”. Dopiero po tym go nagradzamy. Po kilku powtórzeniach pies powinien zrozumieć związek pomiędzy słowem a czynnością. Jeśli zauważamy prawidłowe reakcje na polecenie, należy stopniowo rezygnować z używania smakołyku. Nauczy to czworonoga, że nie zawsze go otrzyma.

Kolejnym, ostatnim już etapem jest ćwiczenie skupienia psa na realizacji polecenia. W tym celu wydawanie komend można ćwiczyć w każdym miejscu, w którym obecne są czynniki rozpraszające. Może to być plac zabaw, park lub inne miejsce w przestrzeni publicznej, które nie posiada zagrożeń dla naszego czworonoga. Jeśli pies opanował już komendę w warunkach domowych, kwestią czasu powinno być przeniesienie sukcesu również poza nie. Naukę poszerzyć możemy o konkretną pozycję psa. Wtedy należy nagradzać czworonoga wyłącznie w momencie, gdy na komendę ułoży się tylko w pożądanej przez nas pozycji. Z czasem należy również wydłużać czas warowania. 

komenda waruj

Co zrobić, aby pies nie zapomniał komendy waruj?

Nauka psa komend ma się podobnie do nauki uczniów w szkołach. Aby utrwalić w pamięci pewne informacje, należy je systematycznie powtarzać. Jeśli czworonóg będzie regularnie wykonywał komendę, na pewno jej nie zapomni. W dodatku nagradzanie go co jakiś czas utrwali również pozytywne skojarzenia z wykonywaniem tego polecenia. Pies wtedy ochoczo i z radością będzie poprawnie reagować na wszystkie komendy, a my zyskamy posłusznego i współpracującego czworonoga.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak nauczyć psa dawać łapę

Jak nauczyć psa dawać łapę?

28 maja 2022 | Autor: Monika
Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostań

Jak nauczyć psa komendy zostań?

13 maja 2022 | Autor: Monika
Uczenie ukochanego pupila komend to nie tylko świetna zabawa, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stymulacji intelektualnej. Zwierzaki wprost uwielbiają naukę nowych rzeczy. Praca nad
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
kiedy szczeniaki otwierają oczy

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i zaczynają widzieć?

17 lutego 2023 | Autor: Monika
Szczeniaki to urocze i słodkie stworzenia, które zawsze cieszą się popularnością wśród właścicieli zwierząt. Jednym z ważnych momentów w życiu szczenięcia jest moment, w którym
Czytaj dalej
zaćma u psa

Zaćma u psa – jak wygląda leczenie?

21 marca 2023 | Autor: Monika
Oczy psów nie różnią się tak bardzo od naszych. Mają źrenice, rogówki, soczewki, pręciki i czopki, które działają podobnie do naszych, choć widzą rzeczy nieco
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama