Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy waruj?
jak nauczyć psa waruj

Jak nauczyć psa komendy waruj?

,,Waruj” to jedna z podstawowych oraz najbardziej przydatnych komend, których każdy właściciel powinien nauczyć swojego czworonoga. Przypomina polecenie ,,leżeć”, jednak pozwala w większym stopniu uspokoić psa i przyhamować jego zapędy. Ta komenda okazuje się niezastąpiona szczególnie w sytuacjach, kiedy pies musi na właściciela poczekać, na przykład przed sklepem czy restauracją. Komenda ,,waruj” daje też większą gwarancję, że pies nigdzie nie pobiegnie.

Co oznacza komenda waruj?

Słowo ,,waruj” w odniesieniu do psa oznacza tyle samo co ,,czekaj”. Jest to określenie całkowicie adekwatne do tego, jaki cel ma to polecenia. Komenda pozwala utrzymać psa oraz jego instynkty w ryzach. Przykładem może być tu zastosowanie jej w przypadku polowań z udziałem psów myśliwskich. Jeśli otrzymały one komendę ,,waruj” nie pobiegną za zwierzyną ani jej nie spłoszą. Grzecznie oczekiwać będą na dalsze polecenia.

W codziennym życiu również nie brakuje zwierząt, za którymi pies chętnie pobiegnie. Mogą to być również osoby lub pojazdy. Zastosowanie tej komendy pozwala na zostawienie psa pozbawionego opieki bez obawy o jego zniknięcie. Jest to zatem komenda, która może się okazać wręcz niezbędna w niektórych sytuacjach życia codziennego.

komenda waruj co oznacza

Nauka psa komendy waruj – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do nauki psa komendy, warto, aby miał już opanowane polecenie ,,siad”. Z tej pozycji łatwiej będzie pokazać czworonogowi, szczególnie młodemu, jak przejść do pożądanego warowania. Warto jest także wyposażyć się w smakołyki, które pies będzie otrzymywać jako nagrodę.

Przydadzą się one również z innego powodu. Pies będzie podążał głową za smakołykiem oraz skupi na nim swoją uwagę. Ponadto sama nauka, jak i późniejsza czynność będzie się kojarzyć psu z czymś, co bardzo lubi. Jeśli właściciel i jego czworonożny przyjaciel spełniają te warunki, można przejść do właściwej nauki.

Waruj – co dalej?

Naukę warto rozpocząć w domu lub na podwórku, które pies zna. Dzięki temu nie będzie się rozpraszać i w pełni skupi się na wykonywanych przez nas czynnościach. Podczas nauki psa komend należy bezwzględnie pamiętać, że najważniejsza jest cierpliwość i systematyczność. Każdy czworonóg będzie się uczył we własnym tempie i to my w tej kwestii musimy dostosować się do niego, nie on do nas.

Nauka komendy „waruj” powinna dzielić się na trzy etapy:

  1. nauka pozycji ze smakołykiem
  2. skojarzenie pozycji z poleceniem słownym
  3. ćwiczenia w różnych warunkach
jak nauczyć psa komendy waruj

Nauka komendy waruj

Pierwszy etap powinien nauczyć psa odpowiedniej czynności związanej z komendą. Aby to osiągnąć, najpierw należy kazać psu usiąść. Następnie uświadomić go, że mamy w ręku smakołyk. Jeśli zwrócimy już uwagę psa, wykonujemy ruch w dół, od wysokości jego głowy do ziemi, potem do nas. Smakołyk powinien poruszać się po kształcie zbliżonym do kształtu litery L. Pies, podążając za nim najpierw się schyli, a następnie położy. Warto wtedy go nagrodzić i pochwalić. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. Warto pamiętać, że nie każdy pies szybko opanuje ten ruch.

Do kolejnego etapu przechodzimy, gdy pies w pełni panował podążanie za smakołykiem. Wykonujemy go w ten sam sposób co etap pierwszy, z tym że po położeniu się czworonoga wypowiadamy komendę ,,waruj”. Dopiero po tym go nagradzamy. Po kilku powtórzeniach pies powinien zrozumieć związek pomiędzy słowem a czynnością. Jeśli zauważamy prawidłowe reakcje na polecenie, należy stopniowo rezygnować z używania smakołyku. Nauczy to czworonoga, że nie zawsze go otrzyma.

Kolejnym, ostatnim już etapem jest ćwiczenie skupienia psa na realizacji polecenia. W tym celu wydawanie komend można ćwiczyć w każdym miejscu, w którym obecne są czynniki rozpraszające. Może to być plac zabaw, park lub inne miejsce w przestrzeni publicznej, które nie posiada zagrożeń dla naszego czworonoga. Jeśli pies opanował już komendę w warunkach domowych, kwestią czasu powinno być przeniesienie sukcesu również poza nie. Naukę poszerzyć możemy o konkretną pozycję psa. Wtedy należy nagradzać czworonoga wyłącznie w momencie, gdy na komendę ułoży się tylko w pożądanej przez nas pozycji. Z czasem należy również wydłużać czas warowania. 

komenda waruj

Co zrobić, aby pies nie zapomniał komendy waruj?

Nauka psa komend ma się podobnie do nauki uczniów w szkołach. Aby utrwalić w pamięci pewne informacje, należy je systematycznie powtarzać. Jeśli czworonóg będzie regularnie wykonywał komendę, na pewno jej nie zapomni. W dodatku nagradzanie go co jakiś czas utrwali również pozytywne skojarzenia z wykonywaniem tego polecenia. Pies wtedy ochoczo i z radością będzie poprawnie reagować na wszystkie komendy, a my zyskamy posłusznego i współpracującego czworonoga.

🐕 Psy - zobacz więcej

Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
zaćma u psa

Zaćma u psa – jak wygląda leczenie?

21 marca 2023 | Autor: Monika
Oczy psów nie różnią się tak bardzo od naszych. Mają źrenice, rogówki, soczewki, pręciki i czopki, które działają podobnie do naszych, choć widzą rzeczy nieco
Czytaj dalej
jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

31 października 2022 | Autor: Monika
Spacery są nieodłączną częścią życia czworonogów oraz ich właścicieli. Zazwyczaj mają miejsce co najmniej 2-3 razy dziennie. Wychodząc na dwór zaś, przed psem otwiera się
Czytaj dalej
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej
Czytaj dalej
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komend

Jak nauczyć psa komend?

03 maja 2022 | Autor: Monika
Dla każdego przychodzi w życiu pewien moment, kiedy zaczyna odczuwać ogromną potrzebę posiadania pupila. Do jednego z towarzyszy domowych należy pies. Pies jest zwierzęciem, które
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama