Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak pies to członek rodziny, z którym wspólne spędzanie czasu staje się niezwykłą przyjemnością. Uwielbianą przez każdego właściciela czynnością są zdecydowanie wspólne spacery z psiakiem. Jednak jak nauczyć go prawidłowo chodzić na smyczy?
Spis treści
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy – niezbędne elementy wyposażenia
Podczas szkolenia psa trzeba wykazać się niezwykłą cierpliwością. Nie jest to bowiem człowiek, który zrozumie prostą komendę. Trzeba dać mu czas na zrozumienie kilku rzeczy. Zatem jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Przede wszystkim na początku warto jest zainwestować w dobre akcesoria, takie jak smycz, obroża i szelki. Ważne jest przede wszystkim to, aby maluch przyzwyczaił się na początku do noszenia obroży. Zakładając mu szelki, można spowodować, że maluch się przestraszy, zatem trzeba dać mu chwilę na przywyknięcie do sytuacji.
Piesek na smyczy – pierwszy spacer
Pierwszy spacer na pewno okaże się niezła zabawą dla malucha. Pewne jest to, że nie będzie on chciał iść grzecznie przed swoim panem. Dlatego lepiej potraktować pierwsze wyjście z psem jako zabawę, która pomoże mu przywyknąć do nowej sytuacji. Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać go, aby wyszedł do przodu i szedł prosto. Nie jest wskazane również ciągnięcie go po ziemi, wtedy, gdy postanowi się na niej położyć. Maluch może być zestresowany i biegać wszędzie dookoła. Sama aktywność mu się zdecydowanie spodoba.
Od kiedy uczyć psa chodzić na smyczy?
Małe szczeniaki są wyjątkowo uparte i nieposłuszne, więc trzeba regularnie pracować nad jego temperamentem. Dlatego też ważny jest moment rozpoczęcia nauki chodzenia na smyczy. Specjaliści zgodnie stwierdzają, że na pierwszy spacer z maluchem dobrze jest zdecydować się w momencie, gdy psiak ukończy co najmniej 10 tygodni. Dobrze jest dać mu czas na aklimatyzację i przyzwyczajenie się do nowej rodziny.
Nauka chodzenia na luźnej smyczy
Spacer z psem, który ciągnie się na smyczy, może być naprawdę męczący. Aby tego uniknąć, trzeba wiedzieć o tym, jak oduczyć psa ciągnięcia smyczy. Zasada jest bowiem bardzo prosta. Pies musi wiedzieć, że to nie on decyduje o tym, w którą stronę ma iść. Już od małego należy pokazywać mu, że nie on ma tutaj władzę. Oczywiście, nie należy stosować żadnych radykalnych metod. Jeśli pies zaczyna się ciągnąć, wystarczy delikatnie przyciągać go w swoją stronę. Z czasem zrozumie, że powinien iść przy nodze.
Smycz do psa – jak właściwie dobrać?
Ogromne znaczenie odgrywa właściwie dobrana smycz dla psa. Podczas zakupu należy brać pod uwagę przede wszystkim wielkość psa. To od tego zależy rodzaj smyczy. Im większy i silniejszy pies, tym smycz powinna być mocniejsza. Nie należy wybierać cienkich smyczy, gdyż mocne pociągnięcie może spowodować zerwanie materiału. Jeśli chodzi o długość smyczy, to zależy to głównie od sposobu, w jaki pies chodzi. Jeśli jest niezwykle niesforny i biega dookoła, to lepiej wybrać krótkie smycze. Małe pieski przeważnie prowadza się na wysuwanych smyczach, które same skracają się i wydłużają.
Kara za psa bez smyczy
Polskie prawo kategorycznie zabrania puszczania psów luzem. Pies, który wychodzi na spacer musi być uwiązany na smyczy. Czy za niewykonani tego polecenia jest możliwe dostanie kary? Otóż tak. Właściciel, który wychodzi z psem na spacer jest zobowiązany do prowadzenia go na smyczy. W wypadku, jeśli czworonóg idzie luzem, na posiadacza psa może zostać nałożony mandat. Podobnie sprawa wygląda w przypadku psa, który jest niebezpieczny i porusza się bez kagańca. Za nieposprzątanie odchodów po zwierzaku również przewidziane są kary finansowe. Spacery z psem mogą być bardzo przyjemne. Wspólne wyjście do lasu czy do parku potrafi naprawdę polepszyć humor właścicielowi. Dla zwierzaka natomiast będzie to czysta przyjemność.