Strona główna » Ryby » Jaka woda do akwarium jest najlepsza?
Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Gdy podjęliśmy już decyzje o pojawieniu się w naszym domu nowego pupila, pragniemy zrobić wszystko, zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki. Dotyczy to nie tylko psa czy kota, ale również rybek. Ich zdrowie i samopoczucie zależą w głównej mierze od wody, jaką wlejemy do akwarium. Im bardziej jej skład zbliżony jest do warunków naturalnych, tym większa szansa, że nasze rybki będą zdrowe oraz dobrze się czuły. Jaka woda do akwarium okaże się najlepszym wyborem? Oto kilka cennych wskazówek.

Jaka woda do akwarium?

Naturalnym środowiskiem dla roślin wodnych oraz ryb już od wielu stuleci jest woda. To ona dostarcza organizmom wodnym wszystkie elementy, które niezbędne są do życia – między innymi tlen, dwutlenek węgla, pokarm czy też makro i mikroelementy. Chcąc stworzyć w domu swój własny podwodny świat, należy zapewnić rybkom odpowiednie warunki do życia – takie, które będą jak najbardziej podobne do tych naturalnych.

Oznacza to między innymi, że woda z kranu – najczęściej wlewana do akwariów – powinna być uzdatniona, czyli poddana procesowi oczyszczania. Co ciekawe, nawet jeżeli mamy zwyczaj pić wodę z kranu, nie oznacza to jeszcze, że jest ona odpowiednia dla organizmów wodnych. Dzieje się tak między innymi ze względu na zawartość chloru oraz jej niestabilne parametry.

Jak przygotować wodę do akwarium, czyli co nieco o procesie uzdatniania

Woda do akwarium powinna być uzdatniona. Można to zrobić poprzez wlanie zwykłej kranówki do pojemnika, a następnie odczekanie dłuższego czasu. Ile musi odstać woda do akwarium? Wskazane jest nawet kilka dni lub tygodni, chociaż minimalnym okresem jest 24 godziny. W tym czasie oczyści się ona ze związków chloru, a metale ciężkie opadną na dno. O wiele prostszym sposobem jest jednak skorzystanie ze specjalnego uzdatniacza wody, który można kupić w każdym sklepie akwarystycznym. Pozwala on na szybkie i bezpieczne uzdatnianie wody.

Woda ro do akwarium

Jeśli chodzi o uzdatnianie, warto jeszcze wspomnieć o wodzie osmotycznej. Inaczej woda ro została uzdatniona przy użyciu systemu RO, który wyposażony jest w membranę osmotyczną. Stosuje się go do oczyszczania nawet najbardziej zanieczyszczonej wody, do takiego stopnia, że nadaje się ona do picia. Pozwala to na uzyskanie wody wysokiej jakości, która wolna jest od toksyn i innych niepożądanych substancji, a do tego ma odpowiednią twardość.

Jak przygotować wodę do akwarium?

Jak zmiękczyć wodę do akwarium?

Odpowiednia twardość wody w akwarium również ma ogromne znaczenie. Jeżeli jest zbyt twarda, rozwijają się w niej bakterie chorobotwórcze, powodując u ryb problemy zdrowotne. W większości typowych akwariach twardość wody nie powinna przekraczać 12 stopni niemieckich(n). Jednak zawsze należy się upewnić, jakie warunki preferują gatunki ryb, które zamieszkują nasz zbiornik wody.

Test wody w akwarium

Test można przeprowadzić za pomocą specjalnych testerów. Wynik w granicach:

  • od 0 – 5n oznacza, że woda jest bardzo miękka
  • od 5,1 – 10 oznacza, że woda jest miękka
  • od 10,1 – 20 n, że jest średnio twarda, co jest najbardziej pożądane
  • od 20,1 – 30n, że jest twarda
  • powyżej 30 n, że mamy do czynienia z bardzo twardą wodą.

Woda destylowana do akwarium

Co zrobić, jeżeli woda jest zbyt twarda? W takiej sytuacji przyda się woda destylowana do akwarium, która skutecznie pozwoli ją zmiękczyć. Można również przefiltrować zwykłą wodę przez torf lub zastosować specjalne preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych. Natomiast jeżeli twardość jest zbyt niska, wystarczy dodać trochę twardej wody, przefiltrowanej przez materiał zawierający wapń.

Woda utleniona do akwarium – co warto wiedzieć?

Osoby dopiero zakładające swoje pierwsze akwarium, być może spotkały się z podawaniem wody utlenionej do akwarium. W jakim celu się to stosuje? Głownie, aby pozbyć się glonów lub bakterii ze zbiornika (na przykład sinic). Można wlewać ją bezpośrednio do wody akwariowej lub za pomocą strzykawki polewać skupiska glonów. Przynosi to doskonałe rezultaty – sinice zazwyczaj całkowicie znikają z akwarium po około 24 godzinach, a glony zostają zredukowane.

Ile wody utlenionej do akwarium?

Przyjmuje się, że optymalne jest stężenie 1ml na 1 litr. Wiele osób może jednak zadawać sobie pytanie, czy woda utleniona szkodzi rybom? Zabieg ten jest bezpieczny dla ryb, jednak może negatywnie wpłynąć na wrażliwe rośliny.

🐟 Ryby - zobacz więcej

Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne z rybkami?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Każdy właściciel ogrodu nieustannie stara się go ulepszać i udoskonalać. Z tego względu wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny otoczony roślinami
Czytaj dalej
Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone
Czytaj dalej
Jak karmić rybki w akwarium?

Jak karmić rybki w akwarium?

18 listopada 2020 | Autor: Monika
Mogłoby się wydawać, że rybki to bardzo mało wymagające w hodowli zwierzątka, a akwarystyka nie wiąże się z koniecznością posiadania dużej wiedzy. Niestety na początku
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama