Chomiki to krępe zwierzątka o przyjaznym charakterze. Należą do gatunku, który nie jest uznawany za wymagający. Warto jednak wiedzieć co mogą jeść chomiki, aby uniknąć podania im produktów, które mogą być dla nich niebezpieczne oraz zagrażać ich życiu. W tym poradniku znajdują się cenne wskazówki na temat tego, jak powinien wyglądać jadłospis chomika. Trzeba mu zapewnić zbilansowaną dietę, aby był jak najdłużej zdrowy, tryskał energią i miał dobre samopoczucie. Dieta dla chomika cechuje się ogromną różnorodnością produktów, które można znaleźć poniżej.
Spis treści
Jedzenie dla chomika – najważniejsze informacje
W każdym sklepie zoologicznym bez problemu można znaleźć pełnowartościową karmę dedykowaną, która jest bogata w składniki mineralne, niezbędne chomikowi do życia. Warto jednak wzbogacać tę dietę o dodatkowe produkty. W zależności od gatunku chomika, jaki się wybierze, mogą one jeść bardzo różnorodne produkty, dzięki czemu ich dieta jest różnorodna, a także bardzo urozmaicona. Mogą być to owoce, warzywa, ziarna, a także chrupki.
Niemniej jednak, należy pamiętać, że nie mogą jeść wszystkiego. Błędem może okazać się podawanie ludzkiego jedzenia, które skutkować może następstwami zagrażającymi zdrowiu chomika. Istotne jest także co jedzą małe chomiki. Ich jadłospis nie różni się zbytnio od tego dla dorosłych już chomików. Posiłki dla małych chomików powinny zawierać większe ilości białka, a same porcje powinny być mniejsze.
Co jedzą chomiki dżungarskie?
Co jedzą chomiki dżungarskie prócz karmy? Zwierzątka te uwielbiają żyto, pszenicę, owies, czy też proso. Jadłospis chomika dżungarskiego można wzbogacić również o pestki słonecznika bądź dyni, jednak w przypadku tych nasion warto być ostrożnym, ponieważ są one bardzo kaloryczne i mogą skutkować otyłością u pupila. Priorytetem powinien być zakup siana, który jest niezbędnym składnikiem w diecie chomików. Ma wpływ na układ pokarmowy, a także mogą dzięki niemu zetrzeć ząbki.
Jakie warzywa dla chomika?
Najbardziej odpowiednie będą:
- marchewka;
- dynia;
- cukinia;
- seler;
- kukurydza;
Można również podawać sałatę, jednakże w niedużych ilościach. Chomiki dżungarskie mają skłonność do chorowania na cukrzycę. Dlatego warto unikać podawania im owoców, a jeśli już, to wybierać takie o niskiej zawartości cukru. Należą do nich jabłka, czy też gruszki.

Co jedzą chomiki syryjskie?
Kolejną rasą tego gatunku jest chomik syryjski. Jedzenie dla niego powinno również opierać się na pełnowartościowej karmie, a także na zdrowych i odpowiednich dla zdrowia przekąsek. Konieczny będzie również zakup siana, jak w przypadku chomika dżungarskiego. Warto także zaopatrzyć się w ziarna, które można podawać w niewielkich ilościach ze względu na ich kaloryczność. Dieta chomika powinna być wzbogacona o warzywa, takie jak marchew, pomidor, buraki, czy też pietruszka. Można podawać również paprykę, lecz bez nasion oraz rzodkiewkę i dynię. Jadłospis chomika syryjskiego można urozmaicić także owocami, takimi jak
- truskawka;
- malina;
- poziomka;
- jabłko;
- gruszka.
Odpowiednie będzie również podawanie różnorakich ziół i roślin, które dobrze wpłyną na układ pokarmowy chomika. Może być to rumianek, bądź szałwia, ale świetnie sprawdzi się także stokrotka, koniczyna lub bazylia.
Jadłospis chomika, a mięso
Czy chomiki mogą jeść mięso? One wręcz muszą je spożywać! Należą do gatunku wszystkożernych i potrzebują odpowiedniej ilości białka w swojej diecie, które jest niezbędne do ich normalnego funkcjonowania. Odpowiednie więc będą dla nich chrząszcze, świerszcze, a także szarańcze, lecz nie zaszkodzi podać mu także chudego mięsa – może być to indyk. W przypadku jakichkolwiek problemów, można mięso zastąpić gotowanym jajkiem.
Niebezpieczne produkty w diecie chomika
Czego nie może jeść chomik? Przede wszystkim przetworzonej, ludzkiej żywności, która jest dla niego bardzo niebezpieczna. Na liście zakazanych produktów widnieją również niektóre warzywa i owoce, takie jak:
- cytrusy;
- czosnek;
- por;
- rabarbar;
- cebula;
- niedojrzałe i przejrzałe owoce.
Jadłospis chomika powinien być bogaty, różnorodny i urozmaicany na bieżąco. Trzeba również pamiętać o regularnej zmianie wody i dbaniu o jego małe środowisko.