Strona główna » Koty » Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota
Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

Częste wymioty u kota są zawsze niepożądanym sygnałem. Jest to naturalny odruch obronny organizmu, dlatego nie można pozostawać obojętnym na tego typu zdarzenia. Wymioty są często poprzedzone także złym samopoczuciem zwierzaka, a także charakterystycznym sposobem miauczenia, ślinieniem i ogólnym stanem zaniepokojenia. Co więcej, u kota można zauważyć regularne skurcze mięśni brzucha. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wymiotów nie można zatem ignorować. 

Dlaczego kot wymiotuje?

Gdy kot wymiotuje, przyczyny mogą być różnorakie. Zjawisko to nie zawsze jest groźne. Wśród powodów, przez które nasz kociak wymiotuje, można wymienić:

  • kule włosowe, 
  • przejedzenie lub nagła zmiana diety, 
  • ciało obce w przewodzie pokarmowym, 
  • choroby przewodu pokarmowego, 
  • zatrucie, 
  • pasożyty, 
  • choroba lokomocyjna. 
Dlaczego koty wymiotują?

Kule włosowe powodują częste wymioty u kota

Ta przyczyna wymiotów u kota nie powinna budzić naszego niepokoju. Wynika ona bowiem z tego, że koty czyszczą swoje futerko poprzez ich regularne wylizywanie. Wówczas połykają część włosów, przez co u naszego pupila mogą pojawić się nawet regularne wymioty. Co więcej, zdarza się, że koty specjalnie zjadają liście roślin znajdujących się w doniczkach, by w ten sposób wywołać odruch wymiotny, by w ten sposób pozbyć się kul, które drażnią ich śluzówkę żołądka. W celu ograniczenia wymiotów, warto regularnie czesać kota, gdyż w ten sposób pozbywamy się nadmiaru sierści. 

Przejedzenie lub nagła zmiana diety

Kot wymiotuje po jedzeniu najczęściej, kiedy popełniamy błędy żywieniowe w jego diecie, np. podajemy zbyt dużo karmy. Zdarza się także, że pupil zbyt szybko je, w związku z czym połyka zbyt dużo powietrza. Aby ograniczyć wymioty z tego powodu, wystarczy zatem jedynie ograniczyć porcje podawane jednorazowo zwierzakowi. Wymioty mogą być także spowodowane nagłą zmianą diety, dlatego jeżeli planujemy zmienić jadłospis, warto robić to stopniowo, początkowo mieszając starą karmę z karmą wprowadzaną do diety. 

Kot wymiotuje po jedzeniu

Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Może zdarzyć się, że koty połkną coś, co nie powinno znaleźć się w ich przewodzie pokarmowym, np. sznurek, nitkę lub inny drobny przedmiot. Wówczas wymiotują, by pozbyć się niechcianego ciała obcego. Warto wówczas zwrócić uwagę, czy kot nie wymiotuje krwią. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogło dojść nawet do perforacji jelita. 

Choroby przewodu pokarmowego, zatrucie, pasożyty

Częste wymioty u kota mogą być również objawem choroby (zwłaszcza, jeżeli pupil wymiotuje żółcią lub pianą). Tego typu objawy mogą bowiem sugerować choroby związane z układem pokarmowym, zapalenie gardła, cukrzycę czy niewydolność wątroby.

Koty mogą także wymiotować w przypadku zatrucia, np. subtancjami chemicznymi (detergentami), owadami czy pająkami. Zdarza się także, że zwierzak zje mysz, która z kolei wcześniej zjadła trutkę lub nadgryzie liście trujących dla niego roślin doniczkowych. Tego typu przypadki mogą być niezwykle groźne. 

Kot wymiotuje wodą

Wymioty u kota mogą także wskazywać na zarobaczenie organizmu (tj. obecność pasożytów). Najbardziej na to narażone są koty, które często wychodzą na zewnątrz domu. Niemniej pasożytami zarazić mogą się także koty przebywające wyłącznie w domu, dlatego należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu pupila.

Choroba lokomocyjna

Koty, tak samo jak ludzie, mogą chorować na chorobę lokomocyjną, spowodowaną zaburzeniami błędnika. W takim przypadku wymioty nie są jednak groźne. Aby im przeciwdziałać, można podać kotu leki na chorobę lokomocyjną przepisane przez lekarza weterynarza. Nie wolno jednak stosować leków przeznaczonych dla ludzi. Kiedy zauważymy, że nasz mały kotek wymiotuje, warto od razu zacząć przyzwyczajać go do podróży, a także nie podawać mu jedzenia bezpośrednio przed podróżą. 

Częste wymioty u kota

Kiedy udać się do weterynarza?

Przede wszystkim należy zareagować, jeżeli wymioty są długotrwałe, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia, a także wskazują na występowanie groźnych chorób. Ponadto powinny nas zaalarmować objawy takie jak osowiałość kota, brak apetytu, biegunka, pogorszenie stanu sierści czy obecność krwi w wymiotach. Tego typu objawów nie można bagatelizować, bowiem jedynie wczesna diagnoza daje nam szansę na skuteczne wyleczenie pupila.

🐈 Koty - zobacz więcej

koty brytyjskie długowłose

Kot brytyjski długowłosy – pielęgnacja, charakter i opis rasy

21 lutego 2024 | Autor: Monika
Kot brytyjski długowłosy to rasa, która zyskała serca wielu dzięki swojemu majestatycznemu wyglądowi i przyjaznemu charakterowi. Są to zwierzęta niezwykle lojalne, inteligentne i łagodne, idealnie
Czytaj dalej
Świerzb u kota - objawy

Świerzb u kota – jak leczyć? Przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Świerzb jest chorobą, która dotyka nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Przenosi się dość łatwo i może dotknąć nie tylko psy ale i koty. Współczesne
Czytaj dalej
kot brytyjski ma sierść czy włosy

Kot brytyjski ma sierść czy włosy? Czym czesać kota?

25 lutego 2024 | Autor: Monika
Sierść kota brytyjskiego jest jednym z jego najbardziej wyróżniających atrybutów, zasługującym na odpowiednią pielęgnację. Aby zachować jej zdrowy wygląd i kondycję, właściwa dieta i regularne
Czytaj dalej
koty brytyjskie krótkowłose

Kot brytyjski krótkowłosy – charakter i opis rasy

20 lutego 2024 | Autor: Monika
Kot brytyjski krótkowłosy, z jego pluszową sierścią i spokojnym temperamentem, jest jedną z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie. Ceniony za niezależność, inteligencję oraz łagodne
Czytaj dalej
Dlaczego kot mruczy

Dlaczego kot mruczy?

12 listopada 2021 | Autor: Monika
Opiekunowie kotów starają się zrozumieć czego im potrzeba poprzez obserwowanie ich zachowania. Dla nich mruczenie kota jest dźwiękiem, którego nie można zastąpić niczym innym. Są
Czytaj dalej
ile razy dziennie karmić kota brytyjskiego

Jak karmić kota brytyjskiego? Jaką karmę wybrać?

23 lutego 2024 | Autor: Monika
Karmienie kota brytyjskiego wymaga wnikliwej wiedzy o jego specyficznych potrzebach żywieniowych, aby zapewnić mu długie i zdrowe życie. Ważne jest zrozumienie, jak często i jaką
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama