Strona główna » Koty » Dlaczego kot mruczy?
Dlaczego kot mruczy

Opiekunowie kotów starają się zrozumieć czego im potrzeba poprzez obserwowanie ich zachowania. Dla nich mruczenie kota jest dźwiękiem, którego nie można zastąpić niczym innym. Są przekonani, że kot mruczy, ponieważ jest zadowolony i szczęśliwy. Co oznacza mruczenie kota tak naprawdę?

Czemu kot mruczy – kocie dzieciństwo

Kot jak każdy ssak, który przyjdzie na świat, potrzebuje troski ze strony matki. W końcu to ona odpowiedzialna jest za dostarczanie pokarmu swojemu potomkowi. Po około 3 tygodniach po narodzinach kot mruczy po raz pierwszy. W ten sposób chce wyrazić potrzebę bliskości ze swoją rodzicielką lub zwyczajnie jest głodny. Mruczenie kota dla jego mamy jest znakiem, że musi nakarmić swoje dziecko lub zwyczajnie go uspokoić.

Mruczenie kota

W odpowiedzi na jego wymruczane zapotrzebowanie również mruczy, tym samym dając maleństwu do zrozumienia, że jest w pobliżu i nie ma się czego obawiać. Dlatego tak ważne jest oddawanie kota do adopcji dopiero po określonym czasie.

Dlaczego kot mruczy podczas pieszczot?

Każdy posiadacz kota wie, jak uwielbia się on przytulać i być pieszczony. Dzień bez drapania za uchem lub brzuszkiem dla pupila jest dniem straconym. Dlatego opiekun, choć na krótką chwilę musi przerwać wykonywane zajęcie i zająć się swoim kotem. Kiedy kot mruczy podczas pieszczot, wyraża tym samym swoje zadowolenie. Jest to jedyny sposób na to, żeby po kociemu powiedzieć człowiekowi, że w tym momencie czuje się doskonale i zabronione jest w tej chwili przerywanie głaskania.

Co oznacza mruczenie kota?

Jednakże i w kocim świecie zdarzają się wyjątki. Jak kot mruczy podczas dotykania, to wszystko jest w porządku. W przypadku, gdy kot w trakcie pieszczenia także gryzie, to trzeba się uważnie przyjrzeć i ocenić jego zachowanie.
Być może chce tylko zadbać o rękę opiekuna, najpierw ją myjąc, a następnie przeczesując zębami, tak jak to robi ze swoją sierścią.

Druga możliwość jest taka, że jak kot mruczy i gryzie, to nie jest zadowolony z pieszczot i oczekuje tego, że opiekun przestanie go dotykać.

Czemu kot mruczy w niektórych sytuacjach?

Mruczenie kota nie zawsze musi być oznaką szczęścia i zadowolenia. Ci, którzy mają czworonożnego przyjaciela dłuższy czas, doskonale zdają sobie z tego sprawę. Kot mruczy również w stresujących dla niego sytuacjach, ponieważ inaczej nie potrafi przekazać człowiekowi, że jest mu źle bądź czegoś się obawia. Taką reakcję może wywołać choćby obecność innych zwierząt, podróż samochodem, czy wizyta u weterynarza.
Co więcej, koty są zwierzętami, którym codzienna rutyna daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W związku z tym stres może wywołać nawet najmniejsza zmiana w życiu, ponieważ koty odczuwają ją jako potencjalne zagrożenie dla ich bytu.

Czemu kot mruczy?

Dlaczego kot mruczy – kilka najistotniejszych powodów

Jak już wiadomo, mruczenie kota jest formą komunikacji, która pozwala mu wysłać sygnał opiekunowi, że coś się dzieje. Kot mruczy głównie wtedy, kiedy jest mu dobrze i może prowadzić spokojne i stabilne życie. W niektórych przypadkach jednak jest to znak, że dzieje się coś istotnego, co zakłóca jego rutynę.

  1. Pusta miska dla kota może okazać się niemałym problemem. Większość z nas wie, że mruczki to łakomczuchy. Zegar biologiczny pozwala im wyczuć, że nadeszła pora posiłku. W tym wypadku kot nie tylko mruczy, ale również zaczyna się łasić lub często pojawia się blisko swojej miski. Warto wiedzieć, że kiedy kot mruczy w nocy, to także może pokazywać, że zgłodniał.
  2. Uspokojenie. Kot mruczy także w sytuacji, w której odczuwa ból lub cierpienie, niezależnie od tego, czym jest spowodowany. Nawet niewielki problemy gastryczne mogą spowodować, że kot będzie mruczał według opiekuna bezpodstawnie. Podobnie będzie zachowywał się w znacznie poważniejszych sytuacjach jak np. po wypadku, czy uszkodzeniu jakiejś części ciała.
  3. Potrzeba zabawy i zainteresowania też może powodować mruczenie kota. Kiedy on sam się wyśpi, nie będzie przejmował się tym, że jest noc i teraz człowiek powinien odpocząć. Kota w sumie można nazwać takim małym egoistą, dla którego najważniejsze są własne potrzeby.
Kiedy kot mruczy?

Zadając sobie pytanie, co oznacza mruczenie kota, nie trudno już będzie znaleźć odpowiedź. Opiekunowie mruczków na pewno wiedzą, że po dokładnej obserwacji zachowania można rozróżnić, kiedy kot mruczy z zadowolenia, a kiedy coś mu nie pasuje.

🐈 Koty - zobacz więcej

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

22 lutego 2021 | Autor: Monika
Każdy posiadacz kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna staje się kocia kuweta. Kot może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby, a my nie musimy wychodzić z
Czytaj dalej
Jaki transporter dla kota wybrać?

Jaki transporter dla kota wybrać?

06 lutego 2021 | Autor: Monika
Transporter jest podstawowym elementem wyposażenia każdego posiadacza kota. Dzięki niemu można w bezpieczny sposób przewieźć zwierzę samochodem czy udać się z nim do weterynarza. Czym kierować się
Czytaj dalej
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

17 grudnia 2020 | Autor: Monika
Koty mają opinię bardzo czystych zwierząt domowych. I słusznie. Pieczołowicie myją się za pomocą języka. Czasami nawet kilka razy dziennie. Osobną kwestią jest jednak czystość
Czytaj dalej
Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

13 listopada 2021 | Autor: Monika
Koty mają ciekawy zwyczaj. Kiedy są zadowolone, często zaczynają ugniatać łapkami — nas albo swój ulubiony koc. Wygląda to tak, jakby wyrabiały ciasto na pierogi.
Czytaj dalej
czy kot brytyjski uczula

Czy kot brytyjski uczula? Czy może być dla alergika?

24 lutego 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, z ich charakterystyczną pluszową sierścią, są popularnym wyborem wśród miłośników zwierząt. Równocześnie niosą ze sobą potencjalne wyzwanie dla alergików, ze względu na alergeny
Czytaj dalej
Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama