Zaparcia to przykra dolegliwość, która u kotów występuje stosunkowo często. Zazwyczaj nie jest ona objawem poważnych problemów zdrowotnych. Mimo to nie należy jej lekceważyć, gdyż wywołuje ból i dyskomfort. Jakie są przyczyny zaparć? Jak je leczyć i jak zapobiegać ich wystąpieniu w przyszłości?
Spis treści
Co powoduje zaparcia u kota?
O zaparciu, nazywanym również zatwardzeniem, mówimy wówczas, gdy proces wypróżniania się jest utrudniony lub/i dochodzi do niego rzadziej niż co 2-3 dni. Łatwo to sprawdzić w przypadku kotów niewychodzących, korzystających w domu z kuwety. Najczęstsze przyczyny zaparć u kota to:
- niewłaściwa dieta – karma niedostosowana do potrzeb kota, o niskiej zawartości błonnika, dokarmianie jedzeniem nieprzeznaczonym dla zwierząt;
- niewystarczająca aktywność fizyczna lub jej brak – ten problem dotyczy głównie kotów, które prowadzą głównie leżący tryb życia;
- nadwaga – zarówno nadwaga i otyłość są coraz częściej diagnozowanymi problemami u kotów;
- odwodnienie – koty w naturze pobierają wodę głównie z pokarmu – jeśli w domu żywione są suchą karmą i odmawiają picia wody z miski, mogą zmagać się z jej niedoborem;
- zakłaczenie – tzw. pilobezoary, inaczej kule włosowe, tworzą się w przewodzie pokarmowym, powstają w wyniku połykania sierści podczas czyszczenia szaty przez zwierzę.
Inne możliwe przyczyny zaparć to genetyczna skłonność do tego rodzaju dolegliwości, stres, choroby, wiek (starsze koty często mają problem z wypróżnianiem się), a także rasa (częściej zmagają się z nimi koty długowłose niż krótkowłose).
Jakie są objawy zaparcia u kota?
Im lepiej poznasz swojego podopiecznego i im baczniej będziesz go obserwować, tym większa szansa na szybkie odkrycie dolegliwości, ustalenie przyczyny i jej wyeliminowanie. Oto objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność:
- brak odchodów w kuwecie przez 2-3 dni;
- suche odchody;
- miauczenie podczas próby wypróżniania wskazujące na dyskomfort/ból;
- usztywniony chód;
- nadmierne wylizywanie okolic odbytu, wykraczające poza standardową pielęgnację.
Większość kotów cierpiących na zaparcia jest apatyczna i traci apetyt. Mogą pojawić się wymioty.
Jak powstępować w przypadku zaparć u kota?
Gdy kot regularnie zmaga się z zaparciami i widocznie cierpi, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Pamiętaj, że zarówno odwodnienie, jak i zakłaczenie to stany zagrażające zdrowiu zwierzęcia, wymagające natychmiastowej interwencji specjalisty.
Postępowanie w przypadku zaparć opiera się przede wszystkim na zmianie dotychczasowych nawyków i wprowadzeniu zasad zdrowego stylu życia. Zapewnij pupilowi zbilansowaną dietę. Dobrej jakości karma powinna odznaczać się m.in. wysoką zawartością błonnika, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Jeśli kot cierpi na nadwagę/otyłość, konieczna jest redukcja masy ciała. Nie przekraczaj dziennej dawki pokarmu zalecanej przez producenta. Podziel ją na kilka mniejszych porcji.
Zadbaj o to, aby mruczek „ćwiczył” każdego dnia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów niewychodzących. Organizuj rozmaite zabawy, np. w polowanie, dzięki którym podopieczny będzie mógł spożytkować nagromadzoną energię. Zachęć kota do regularnego nawadniania się. Rozłóż miseczki z wodą w różnych częściach domu. Wypróbuj specjalną fontannę – koty chętniej wybierają wodę płynącą!
Na koniec rzecz nie mniej ważna – zapewnij pupilowi spokojne, bezpieczne otoczenie, aby nie ulegał stresowi. Zaparcia to przykra przypadłość, której możesz jednak przeciwdziałać na wiele prostych sposobów. Zadbaj o komfort swojego podopiecznego!
Artykuł partnera