Koty nie są miłośnikami kąpieli. To prawda stara jak świat, znana każdemu opiekunowi tych sympatycznych, niezależnych stworzeń. Mruczki to mistrzowie pielęgnacji, bowiem już od pierwszych tygodni życia poświęcają na nią sporo czasu. Bywa jednak, że z różnych względów potrzebują pomocy opiekuna. Czy można kąpać kota? W jakich okolicznościach kąpiel może okazać się konieczna? Poznaj fakty!
Spis treści
Kot kontra woda
Jak zostało nadmienione, koty nie przepadają za wodą, a wiele z nich wręcz panicznie się jej boi. Zdarzają się natomiast wyjątkowe egzemplarze, które wcale nie obawiają się zmoczenia futerka i chętnie oddają się wodnym szaleństwom. Jeśli jesteś opiekunem takiego kota, masz naprawdę mnóstwo szczęścia. Sytuacje, w których zachodzi konieczność wykąpania pupila, są co prawda sporadyczne, ale nie oznacza to, że nie przyjdzie Ci zmierzyć się z tym zadaniem któregoś dnia. Dlatego warto przyzwyczajać podopiecznego do wody i ewentualnej kąpieli krok po kroku.
Czy kota można kąpać?
Jeśli nie ma ku temu przesłanek medycznych lub innego wyraźnego powodu, jak np. mocne zabrudzenie, z którym kot nie poradzi sobie samodzielnie, pupila nie należy kąpać. Częste kąpiele, nawet przy użyciu środków pielęgnacyjnych dedykowanych kotom, mogą prowadzić do przesuszenia skóry. Gdy mruczek nie wychodzi z domu, a do tego regularnie i bardzo dokładnie czyści sierść, kąpiel jest zwyczajnie zbędna. Może być jednak wskazana w przypadku stwierdzenia pasożytów zewnętrznych (np. pcheł) bądź chorób dermatologicznych. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy skórne, udaj się do lekarza weterynarii i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.
Jak kąpać kota?
To nie lada wyczyn – szczególnie wówczas, gdy Twój podopieczny boi się wody. Dlatego już od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczajać mruczka do kąpieli „na sucho” i budować pozytywne skojarzenia z miską, umywalką czy wanną, gąbką, a następnie wodą. Jak kąpać kota? Oto najważniejsze wskazówki:
- w misce lub wannie umieść matę antypoślizgową;
- nalej ciepłą wodę – powinna ona sięgać nie wyżej niż do połowy łap;
- delikatnie włóż kota do wody i zacznij myć, unikając gwałtownych ruchów;
- nie spółkuj mruczka pod bieżącą wodą, użyj do tego celu np. dzbanka.
Jeżeli kot jest niesforny i nie został wcześniej właściwie przyzwyczajony do mycia, a kąpiel, np. ze względów medycznych, jest niezbędna na tu i teraz, poproś kogoś o pomoc. Dzięki dodatkowej parze rąk i oczu cała procedura przebiegnie szybciej, sprawniej, a podopieczny będzie mniej zestresowany.
Twój kot cierpi na nietolerancję pokarmową objawiającą się m.in. problemami skórnymi wymagającymi kąpieli w środkach leczniczych? Wyeliminuj alergizujące składniki, sięgając po karmy specjalistyczne, np. karmy SPECIFIC™, dedykowane czworonogom z alergią i nietolerancją pokarmową. Dla bezpieczeństwa podopiecznego wszelkie zmiany uzgadniaj z lekarzem weterynarii!
Artykuł partnera