Strona główna » Małe zwierzątka » Ile żyją chomiki? Poznaj długość życia chomika
Ile żyją chomiki? Poznaj długość życia chomika

Ile żyją chomiki? Poznaj długość życia chomika

Chomik może być wspaniałym towarzyszem rodziny. To miłe i niezbyt kłopotliwe zwierzę z pewnością ubarwi codzienność. Wśród minusów decyzji o przygarnięciu go do domu najważniejszą jest długość życia. Pożegnanie z pupilem bywa bolesne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mimo to możliwość obcowania ze zwierzakiem niesie ze sobą tak wiele korzyści, że wiele rodzin decyduje się na przyjęcie go do swoim domu. Ile żyje chomik i jak sprawić, żeby jak najdłużej cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem?

Ile lat żyją chomiki?

Życie chomika trwa przeciętnie od 1-3 lat. Zdarza się nawet, że chomikowi udaje się dożyć do 4 lub nawet 5 lat, jednak są to przypadki rzadkie. Za średnią długość życia uznaje się 2 lata.

Jak długo żyje chomik – różnice gatunkowe

  • chomik syryjski (Mesocricetus auratus): przeciętnie 2-3 lata (mogą dożyć nawet do 4 lat)
  • chomik Roborowskiego (Phodopus roborovskii): do 3 lat
  • chomik chiński (Cricetulus griseus): ok. 3 lat
  • chomik Campbella (Phodopus campbelli): 1-2lata
  • chomik dżungarski (Phodopus sungorus): ok.1,5 roku
Jak długo żyje chomik?

Od czego zależy ile żyją chomiki?

To ile żyje chomik zależy od wielu rzeczy. Najważniejsze są oczywiście czynniki genetyczne, które determinują jaki potencjał drzemie w konkretnym zwierzaku. Zauważyć można spore różnice między gatunkami, niektóre chomiki mogą żyć dwa, trzy razy dłużej, niż inne. Od genów zależy również w pewnym stopniu zdrowie chomików. Długość życia to jedno, ale istotna jest również jego jakość. Niestety, te małe zwierzęta są bardzo delikatne i mogą być narażone na choroby. Rolą opiekuna jest ich ochrona oraz jak najlepsze zadbanie o zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Warunki, w jakich przebywa zwierzak są niezwykle istotne, liczy się wiele elementów, na które opiekun ma ogromny wpływ. Dlatego można powiedzieć, że to od niego w dużej mierze zależy ile żyje chomik, który znajduje się pod jego dachem. Zapewnić trzeba odpowiednią karmę, dawkę ruchu, zabawki i klatkę (należy bardzo dbać o jej higienę). Świadomość ile lat żyją chomiki powinna zmobilizować człowieka do wytężenia wszystkich sił, żeby to niedługie życie było jak najszczęśliwsze.

Ile lat żyją chomiki ?

Potrzeby chomika, a długość życia

Każdy opiekun chciałby, żeby jego chomik nie chorował. Żeby tak się stało, trzeba zadbać o jego najważniejsze potrzeby. Bardzo istotna jest dieta, która powinna być bogata i różnorodna. W jej skład muszą wchodzić nasiona i ziarna, ale także bogate w witaminy i sole mineralne liście roślin takich jak mniszek i krwawnik oraz świeże owoce i warzywa. Sprawdź artykuł: Co mogą jeść chomiki?

Drugą ważną potrzebą zwierzęcia jest ruch. Bez względu na to ile żyje chomik, jest to zwierzę bardzo aktywne, szczególnie w pierwszej części życia. Potrzebuje dużej klatki, w której będzie miał możliwość wspinaczki oraz wykonywania różnych ćwiczeń. Wystarczająca ilość miejsca i wygodnie urządzona przestrzeń życiowa są bardzo ważne, zapewniają zwierzęciu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Chomik powinien mieć tam również kryjówkę, w której będzie mógł się schować, jeśli odczuje taką potrzebę.

Odpowiednio dobrane zabawki zachęcą do aktywności, która jest istotna z punktu widzenia dobrostanu psychicznego, ale pozwala również zachować odpowiednią masę ciała. Od niej również może zależeć ile żyje chomik – otyłość niestety sprzyja chorobom nie tylko u ludzi.

Jakie chomiki żyją najdłużej?

Co powinno niepokoić?

Wielu ludzi dokonując wyboru zwierzaka, zastanawia się w pierwszej kolejności jak długo żyje chomik, ponieważ wiedzą, że jego odejście będzie się wiązało z ogromnym poczuciem straty. Jeśli pupil ma zapewnione najlepsze warunki, jest duża szansa, że będzie towarzyszył rodzinie stosunkowo długo. Zawsze jednak trzeba zachować czujność i uważnie obserwować jego wygląd i zachowanie.

Zaniepokoić powinna zmiana zachowania. Wiedząc jaka jest przewidywana długość życia chomika danego gatunku, można przewidzieć, że mniej więcej w jej połowie zwierzę stanie się spokojniejsze i bardziej senne. Jeśli jednak stanie się to nagle, trzeba baczniej mu się przyjrzeć. Zaalarmować powinna również utrata apetytu, nieładny wygląd sierści, katar oraz biegunka.

🐁 Zwierzątka - zobacz więcej

jaka klatka dla chomika syryjskiego

Jaka Klatka dla Chomika Syryjskiego?

28 marca 2023 | Autor: Monika
Zastanawiasz się, jaka klatka dla chomika syryjskiego będzie najlepsza? Chomiki syryjskie to niezwykle popularne i urocze zwierzątka domowe. Stworzenie dla nich idealnego środowiska, w którym
Czytaj dalej
Co jedzą króliki?

Co jedzą króliki miniaturki, domowe i hodowlane?

03 marca 2021 | Autor: Monika
Coraz więcej osób, które decyduje się na zakup zwierzątka do domu, wybiera królika. Wymaga on znaczniej mniej opieki niż pies, a jest przy tym naprawdę
Czytaj dalej
Co jedzą żółwie lądowe, wodne i stepowe?

Co jedzą żółwie lądowe, wodne i stepowe?

28 grudnia 2020 | Autor: Monika
Żółwie jako zwierzęta domowe, cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Te miłe stworzenia nie wymagają skomplikowanej i zbyt wymagającej opieki, jednak należy dokładnie
Czytaj dalej
ile żyje chomik dżungarski

Ile żyje chomik dżungarski?

26 kwietnia 2022 | Autor: Monika
To pytanie zadaje sobie każdy właściciel tego małego, uroczego pupila w momencie zakupu, czy adopcji. Każdy chce dla swojego zwierzątka jak najlepiej i pragnie, by
Czytaj dalej
Co mogą jeść chomiki?

Co mogą jeść chomiki? Dieta i jadłospis chomika

27 stycznia 2021 | Autor: Monika
Chomiki to krępe zwierzątka o przyjaznym charakterze. Należą do gatunku, który nie jest uznawany za wymagający. Warto jednak wiedzieć co mogą jeść chomiki, aby uniknąć
Czytaj dalej
ile trwa ciąża u królika

Ile trwa ciąża u królika? Objawy

14 kwietnia 2022 | Autor: Monika
Króliki to popularne zwierzęta domowe, które są niezwykle proste w hodowli i w pielęgnacji. Nie da się ukryć, że te zwierzątka mogą stać się naszymi
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama