Strona główna » Ryby » Jak karmić rybki w akwarium?
Jak karmić rybki w akwarium?

Jak karmić rybki w akwarium?

Mogłoby się wydawać, że rybki to bardzo mało wymagające w hodowli zwierzątka, a akwarystyka nie wiąże się z koniecznością posiadania dużej wiedzy. Niestety na początku przygody z własnym akwarium wiele osób popełnia błędy, które w efekcie mogą doprowadzić do rozmaitych chorób, a nawet śmierci zwierząt. Wśród nich króluje niewłaściwe żywienie ryb akwariowych. Jakie są więc najważniejsze zasady karmienia rybek oraz jaki pokarm wybrać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć. 

Jak często karmić rybki? 

Najczęściej popełnianym przez początkujących akwarystów błędem jest zbyt częste i zbyt obfite lub, wręcz przeciwnie, zbyt rzadkie karmienie rybek. Ogólna zasada głosi, że rybki powinno się karmić 2 do 3 razy dziennie, podając taką ilość pokarmu, którą rybki są w stanie zjeść w całości w ciągu minuty. W tej kwestii nadgorliwość może okazać się dużo gorsza w skutkach niż zapominalstwo, a doświadczeni hodowcy mawiają, że “głodne rybki, to zdrowe rybki”. Nadmiar pokarmu nie tylko negatywnie wpływa na kondycję i zdrowie rybek, ale również na większą ilość glonów i szkodliwych substancji w zbiorniku pochodzących z procesów gnilnych niezjedzonych resztek. Jeżeli przypadkiem zdarzy nam się podać zbyt dużą ilość karmy, warto spróbować odłowić jej nadmiar lub odczekać około pół godziny i przepłukać filtr, który mógł zostać zapchany i w efekcie mniej wydajnie pracować.

Ile powinno się sypać pokarmu dla rybek?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest niestety jednakowa i wszystko zależy od ich ilości, z jakimi gatunkami mamy do czynienia.  Niektórzy polecają nawet, by od czasu do czasu w akwarium przeprowadzać tak zwaną “głodówkę”, czyli jeden dzień, w którym nie podajemy naszym podopiecznym żadnego jedzenia. To dobra wiadomość dla roztargnionych, którym zdarza się zapomnieć o karmieniach. Takie sytuacje nie mogą jednak zdarzać się zbyt często ponieważ niedożywienie również może prowadzić do chorób, a wygłodniałe większe osobniki mogą posunąć się do podskubywania mniejszych i słabszych okazów, doprowadzając nawet do ich śmierci. Brak odpowiedniej ilości pożywienia odbije się również na stanie roślin w akwarium, jeżeli takie posiadamy. Głodne rybki potrafią wygryzać w liściach dziury, a nawet wyciągać korzenie z dna. 

Jak często karmić rybki?

Czym karmić rybki akwariowe? Gotowe karmy

Odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie jak często karmić rybki w akwarium. Równie istotną sprawą jest także jakość podawanego pokarmu. Na rynku obecnie dostępne jest wiele rodzajów specjalnych karm dla rybek o różnej formie i składzie. Najczęściej stosuje się pożywienie zawierające zarówno składniki roślinne, jak i zwierzęce ponieważ większość hodowanych w akwariach gatunków to ryby wszystkożerne. Jeśli chodzi o formę początkujący akwaryści najczęściej decydują się na najwygodniejszą formę, czyli gotowe pokarmy suche. Występują one najczęściej w trzech formach:

  • płatków,
  • chipsów,
  • granulek. 

Pokarm w płatkach dla ryb jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i nadaje się zarówno dla gatunków żerujących przy powierzchni wody, jak i tych które pobierają pożywienie z dna zbiornika. Jeżeli posiadamy sporo rybek przydennych, takich jak pielęgnice, bocje lub kirysy, lepszą formą mogą okazać się granulki, które szybko opadają i są przez nie chętniej pobierane. Chipsy są postacią pośrednią – są cięższe od płatków, jednak dzięki płaskiemu kształtowi nie toną od razu, jak to ma miejsce w przypadku granulatu. Rzadziej wybieraną formą są tabletki, które rozkładają się dłuższy czas, dzięki czemu są dostępne dla różnych gatunków. Pokarm w tabletkach dla ryb nie może jednak być stosowany jako podstawa codziennej diety, a jedynie jako jej uzupełnienie. Polecany jest na przykład w przypadku krótkich, weekendowych wyjazdów, gdy musimy pozostawić akwarium bez opieki.

Co jedzą rybki akwariowe? Pokarm żywy, mrożony i świeży roślinny

Bardziej zaawansowani hobbyści akwarystyki często oprócz gotowych karm stosują również inne nieprzetworzone pokarmy, urozmaicając dietę hodowanych rybek. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pokarmy zwierzęce żywe, suszone i mrożone. Najłatwiej dostępne na rynku są larwy owadów i małe skorupiaki, take jak larwa komara, rozwielitka, oczlik, węgorek octowy czy ochotka. Tego typu jedzenie dostarcza dużej ilości białka, a w przypadku wersji żywej pobudza instynkty łowieckie ryb. Dużo prościej ma się sprawa ze świeżym pożywieniem roślinnym, które większość osób posiada w swojej lodówce. Najczęściej polecanymi pokarmami z tej kategorii są gotowana marchew, seler lub pietruszka a także sparzony szpinak i sałata. Jak karmić rybki takim pokarmem? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich preferencje oraz pamiętać, że musi on być zróżnicowany, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

🐟 Ryby - zobacz więcej

Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne z rybkami?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Każdy właściciel ogrodu nieustannie stara się go ulepszać i udoskonalać. Z tego względu wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny otoczony roślinami
Czytaj dalej
Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone
Czytaj dalej
Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

14 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gdy podjęliśmy już decyzje o pojawieniu się w naszym domu nowego pupila, pragniemy zrobić wszystko, zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki. Dotyczy to nie tylko psa
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama