Strona główna » Konie » Jazda konna dla najmłodszych – kiedy zacząć i dlaczego warto to zrobić?
Jazda konna dla dzieci - od kiedy zacząć?

Jazda konna dla najmłodszych – kiedy zacząć i dlaczego warto to zrobić?

Przez większość osób dorosłych nauka jazdy konnej oceniana jest jako przyjemna i relaksująca. Czy tak samo jest jednak w przypadku najmłodszych? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić zalety, jakie niesie ze sobą oswajanie dzieci z końmi już od najmłodszych lat. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie kiedy najlepiej będzie zacząć naukę jazdy konnej u dziecka.

Koń – zwierzę nie tylko gospodarcze.

Koń – najlepszy przyjaciel dla dziecka

Konie często nazywane są drugimi – po psach – przyjaciółmi człowieka. Rzeczywiście, historia kontaktów obu tych gatunków jest bardzo długa. Początkowo konie hodowane były tylko w celach gospodarczych, lecz z biegiem czasu stały się one dla wielu osób typowymi zwierzętami do towarzystwa.

Z czasem również transport konny wyparły również współczesne pojazdy, a jazda konna zaczęła być traktowana jako hobby. Tak właśnie jest współcześnie – koń to już nie tylko zwierzę gospodarcze, ale i członek rodziny, a nauka jazdy konnej dla dzieci stała się rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.

Jazda konna dla dzieci – co warto wiedzieć?

Kontakt najmłodszych z końmi powinien, rzecz jasna, odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Konie to mimo wszystko duże zwierzęta, które mogą – zupełnym przypadkiem – zrobić krzywdę dziecku. Nie oznacza to jednak, że jazda konna dla małych dzieci to zły pomysł. Przeciwnie – im wcześniej oswoimy najmłodszych z tymi pięknymi zwierzętami, tym większy szacunek i przyjaźń konie będą wzbudzały u nich w przyszłości. Pamiętajmy jednak, by trening taki przeprowadzany był przed doświadczone osoby.

Zalety jazdy konnej dla dzieci

Plusy, jakie ma nauka jazdy konnej dla dzieci są przeogromne. Pomijając już kwestię relaksacyjną i niesamowitą przygodę, jaką z pewnością będzie nauka jazdy na koniu dla dziecka, to jest to świetny sposób na zadbanie o jego zdrowie. Jazda konna wzmacnia bowiem prawidłową posturę, a także w bardzo pozytywny sposób wpływa na psychikę.

Ma ona również pozytywny wpływ na cały organizm – szczególnie dla dzieci na co dzień mieszkających w miastach. Kontakt z końmi i naturą przyczyni się do zwiększenia odporności i tolerancji na zarazki. Jazda konna dla dzieci może być również prowadzona w formie hipoterapii – która z założenia ma działanie lecznicze, tym razem działając pozytywnie na motorykę dziecka.

Jazda konna dla małych dzieci

Można więc powiedzieć, że jazda konna dla dziecka ma przynajmniej następujące plusy:

  • Jest wspaniała przygodą
  • Ma szereg właściwości zdrowotnych
  • Uczy dziecka szacunku do zwierząt i przyrody
  • Pozwala aktywnie spędzić czas na wolnym powietrzu
  • Może być okazją do poznania nowych przyjaciół

Pozytywny start nauki jazdy dla dzieci

Jazdy konne dla dzieci pozwolą najmłodszym wyszumieć się i dostarczą im całej gamy pozytywnych bodźców, których dzieci tak bardzo potrzebują. Podczas odpowiednio prowadzonego treningu zwierzę zostanie dobrane pod dziecko na podstawie wielu różnych czynników. Co jeszcze bardziej pomoże w nawiązaniu więzi między koniem a jeźdźcem. To z kolei wpłynie pozytywnie na szybkość i czas trwania nauki jazdy.

Nauka jazdy dla małych dzieci na kucykach

Warto również wiedzieć, że najmłodsze dzieci (w wieku do 7-8 lat) korzystać będą z kucyków, a nie dorosłych koni. Nauka więc będzie dzięki temu bezpieczniejsza, a także znacznie prostsza w opanowaniu.

Nauka jazdy konnej dla dzieci – od kiedy zacząć?

Bardzo wiele osób zastanawia się, jazda konna dla dzieci od ilu lat jest możliwa. Tak naprawdę jednak nie ma jednej, pewnej granicy wiekowej, dzięki której można by stwierdzić, czy dziecko jest wystarczająco duże, by podjąć naukę. Dla bezpieczeństwa uważa się jednak, że jazda konna dla małych dzieci dostępna powinna być dla tych pociech, które ukończyły trzeci rok życia.

Dziecko jest wówczas w większości przypadków na tyle świadome, iż rozumie, że koń to żywe i czujące zwierzę i nie wolno go straszyć ani bić. Szansa na przypadkowe spłoszenie zwierzęcia jest więc minimalna, a co za tym idzie nauka staje się bezpieczniejsza. Dla najmłodszych dzieci przygotowywane są zajęcia na kucykach, natomiast jazda konna dla dzieci na dorosłych koniach zazwyczaj może mieć miejsce wtedy, gdy dziecko skończy 7-8 lat.

🐎 Konie - zobacz więcej

Jak czyścić kopyta u konia?

Jak czyścić kopyta u konia?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Czyszczenie kopyt jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji konia. Należy robić to regularnie przy użyciu odpowiednich narzędzi. Koń sam nie wyczyści sobie kopyt, a stojąc w
Czytaj dalej
Ile kosztuje jazda konna

Ile kosztuje jazda konna? Ile trwa?

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Jazda konna jest połączeniem sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Odbierana była do niedawna jako elitarna i droga rozrywka, dziś jednak wiele klubów sportowych ma
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama