Strona główna » Ryby » Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?
Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone i ograniczone tylko przez wyobraźnię. Należy jednak zacząć od zgromadzenia podstawowej, teoretycznej wiedzy na ten temat. Poniższy artykuł zawiera zbiór rzeczowych informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto jest zainteresowany budową oczka wodnego w swoim ogródku.

Jakie ryby do oczka wodnego?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jakie ryby planuje się hodować w oczku wodnym. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania odnośnie rozmiaru oczka czy rodzaju karmy, jaką powinno się go karmić.

Jakie ryby do oczka

Karasie złociste

Do najczęściej spotykanych w ogródkowych oczkach wodnych ryb należą między innymi karasie złociste; niewymagające zbyt wiele miejsca, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i bardzo ładne. Nie bez powodu pozostają jednymi z najchętniej wybieranych ryb. Ich złot- pomarańczowa barwa ciała jest wyraźnie widoczna nawet w mętnej wodzie, co czyni je świetnymi rybami ozdobnymi.

Różanka

Innym rodzajem ryby, nad którym warto się zastanowić, jest różanka. Rybki tego gatunku są stosunkowo niewielkie i najczęściej osiągają rozmiar nie większy niż 8 centymetrów. Sprawia to, że będą dobrym wyborem nawet do oczek wodnych o niewielkich rozmiarach. Różanki posiadają miłe dla oka ubarwienie — zwłaszcza samce.

Karpie koi

Warto wspomnieć również o karpiach koi — przepięknych, wywodzących się z Japonii, rybach, które stosunkowo niedawno zaczęły zdobywać w Polsce popularność i sympatię. Cenione są zwłaszcza za piękne ubarwienie oraz wyjątkową zdolność przywiązywania się do ludzi — niekiedy karpie koi dają się głaskać, a także można je karmić z ręki!

Jakie rybki do oczka wodnego - karpie koi

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy, zanim podejmie się decyzję o włączeniu karpi koi do swojego oczka. Przede wszystkim są to ryby do oczek wodnych o większych rozmiarach. Karpie koi mogą osiągnąć rozmiar prawie metra! Oprócz tego wymagają one lepszej opieki niż większość innych gatunków ryb. Należy zapewnić im czystą, dobrze natlenioną wodę w oczku, czyste piaszczyste dno oraz pokarm z dużą zawartością białka.

Amury białe

Jeżeli planuje się budowę oczka wodnego o sporych rozmiarach, można rozważyć hodowanie w nim amurów białych. Osiągają rozmiar nawet do metra! Amury białe to ryby roślinożerne, co jest bardzo istotnym faktem. Zjadają one wszelkiego rodzaju glony i inne mniejsze rośliny, które zalegają w oczku wodnym. Dzięki temu pomagają utrzymać oczko wodne we względnej czystości.

Czym karmić ryby w oczku?

Większość gatunków ryb, które hoduje się w oczkach wodnych, jest wszystkożerna. Należy wybrać dobrej jakości karmę dla ryb i dokarmiać je codziennie, bądź co drugi dzień. Wybór karm dla ryb jest bardzo szeroki. W zależności od gatunków, które hoduje się w oczku, można wybrać albo uniwersalną karmę dla ryb ozdobnych, albo karmę dopasowaną do konkretnego gatunku ryb.

Czym karmić rybki w oczku wodnym?

Warto zastanowić się nad zakupem specjalnego karmnika i karmieniem ryb z jego pomocą — pozwala to znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń rozprowadzających się w wodzie.

Do kiedy karmić ryby w oczku wodnym?

Warto zaznaczyć, że z czasem należy zmniejszyć ilość podawanego rybom pokarmu. Po jakimś czasie oczko wodne przekształca się w samodzielny ekosystem, w którym pojawią się najbardziej naturalne źródła pokarmu rybek. Są to chociażby glony albo drobne bezkręgowce.

Ryby do oczka wodnego

Trudno podać dokładne ramy czasowe, w jakich ten proces zazwyczaj następuje. Należy na bieżąco przyglądać się zbiornikowi wodnemu i na podstawie zachodzących w nim zmian odpowiednio zwiększać lub zmniejszać porcje żywieniowe rybek.

Rybki do oczka wodnego

Jak widać, dbanie o ogrodowe oczko wodne nie jest niczym trudnym, a prawidłowa opieka nad jego mieszkańcami prędko odpłaci nam się w postaci pięknej, oryginalnej ozdoby ogródka. Warto jest zainteresować się tematem oczek wodnych, jeżeli chce się w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród.

🐟 Ryby - zobacz więcej

Jak karmić rybki w akwarium?

Jak karmić rybki w akwarium?

18 listopada 2020 | Autor: Monika
Mogłoby się wydawać, że rybki to bardzo mało wymagające w hodowli zwierzątka, a akwarystyka nie wiąże się z koniecznością posiadania dużej wiedzy. Niestety na początku
Czytaj dalej
Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne z rybkami?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Każdy właściciel ogrodu nieustannie stara się go ulepszać i udoskonalać. Z tego względu wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny otoczony roślinami
Czytaj dalej
Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

14 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gdy podjęliśmy już decyzje o pojawieniu się w naszym domu nowego pupila, pragniemy zrobić wszystko, zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki. Dotyczy to nie tylko psa
Czytaj dalej

Reklama

One thought on “Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama