Strona główna » Ryby » Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?
Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone i ograniczone tylko przez wyobraźnię. Należy jednak zacząć od zgromadzenia podstawowej, teoretycznej wiedzy na ten temat. Poniższy artykuł zawiera zbiór rzeczowych informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto jest zainteresowany budową oczka wodnego w swoim ogródku.

Jakie ryby do oczka wodnego?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jakie ryby planuje się hodować w oczku wodnym. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania odnośnie rozmiaru oczka czy rodzaju karmy, jaką powinno się go karmić.

Jakie ryby do oczka

Karasie złociste

Do najczęściej spotykanych w ogródkowych oczkach wodnych ryb należą między innymi karasie złociste; niewymagające zbyt wiele miejsca, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i bardzo ładne. Nie bez powodu pozostają jednymi z najchętniej wybieranych ryb. Ich złot- pomarańczowa barwa ciała jest wyraźnie widoczna nawet w mętnej wodzie, co czyni je świetnymi rybami ozdobnymi.

Różanka

Innym rodzajem ryby, nad którym warto się zastanowić, jest różanka. Rybki tego gatunku są stosunkowo niewielkie i najczęściej osiągają rozmiar nie większy niż 8 centymetrów. Sprawia to, że będą dobrym wyborem nawet do oczek wodnych o niewielkich rozmiarach. Różanki posiadają miłe dla oka ubarwienie — zwłaszcza samce.

Karpie koi

Warto wspomnieć również o karpiach koi — przepięknych, wywodzących się z Japonii, rybach, które stosunkowo niedawno zaczęły zdobywać w Polsce popularność i sympatię. Cenione są zwłaszcza za piękne ubarwienie oraz wyjątkową zdolność przywiązywania się do ludzi — niekiedy karpie koi dają się głaskać, a także można je karmić z ręki!

Jakie rybki do oczka wodnego - karpie koi

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy, zanim podejmie się decyzję o włączeniu karpi koi do swojego oczka. Przede wszystkim są to ryby do oczek wodnych o większych rozmiarach. Karpie koi mogą osiągnąć rozmiar prawie metra! Oprócz tego wymagają one lepszej opieki niż większość innych gatunków ryb. Należy zapewnić im czystą, dobrze natlenioną wodę w oczku, czyste piaszczyste dno oraz pokarm z dużą zawartością białka.

Amury białe

Jeżeli planuje się budowę oczka wodnego o sporych rozmiarach, można rozważyć hodowanie w nim amurów białych. Osiągają rozmiar nawet do metra! Amury białe to ryby roślinożerne, co jest bardzo istotnym faktem. Zjadają one wszelkiego rodzaju glony i inne mniejsze rośliny, które zalegają w oczku wodnym. Dzięki temu pomagają utrzymać oczko wodne we względnej czystości.

Czym karmić ryby w oczku?

Większość gatunków ryb, które hoduje się w oczkach wodnych, jest wszystkożerna. Należy wybrać dobrej jakości karmę dla ryb i dokarmiać je codziennie, bądź co drugi dzień. Wybór karm dla ryb jest bardzo szeroki. W zależności od gatunków, które hoduje się w oczku, można wybrać albo uniwersalną karmę dla ryb ozdobnych, albo karmę dopasowaną do konkretnego gatunku ryb.

Czym karmić rybki w oczku wodnym?

Warto zastanowić się nad zakupem specjalnego karmnika i karmieniem ryb z jego pomocą — pozwala to znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń rozprowadzających się w wodzie.

Do kiedy karmić ryby w oczku wodnym?

Warto zaznaczyć, że z czasem należy zmniejszyć ilość podawanego rybom pokarmu. Po jakimś czasie oczko wodne przekształca się w samodzielny ekosystem, w którym pojawią się najbardziej naturalne źródła pokarmu rybek. Są to chociażby glony albo drobne bezkręgowce.

Ryby do oczka wodnego

Trudno podać dokładne ramy czasowe, w jakich ten proces zazwyczaj następuje. Należy na bieżąco przyglądać się zbiornikowi wodnemu i na podstawie zachodzących w nim zmian odpowiednio zwiększać lub zmniejszać porcje żywieniowe rybek.

Rybki do oczka wodnego

Jak widać, dbanie o ogrodowe oczko wodne nie jest niczym trudnym, a prawidłowa opieka nad jego mieszkańcami prędko odpłaci nam się w postaci pięknej, oryginalnej ozdoby ogródka. Warto jest zainteresować się tematem oczek wodnych, jeżeli chce się w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród.

🐟 Ryby - zobacz więcej

Jak karmić rybki w akwarium?

Jak karmić rybki w akwarium?

18 listopada 2020 | Autor: Monika
Mogłoby się wydawać, że rybki to bardzo mało wymagające w hodowli zwierzątka, a akwarystyka nie wiąże się z koniecznością posiadania dużej wiedzy. Niestety na początku
Czytaj dalej
Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

14 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gdy podjęliśmy już decyzje o pojawieniu się w naszym domu nowego pupila, pragniemy zrobić wszystko, zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki. Dotyczy to nie tylko psa
Czytaj dalej
Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne z rybkami?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Każdy właściciel ogrodu nieustannie stara się go ulepszać i udoskonalać. Z tego względu wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny otoczony roślinami
Czytaj dalej

Reklama

One thought on “Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama