Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone i ograniczone tylko przez wyobraźnię. Należy jednak zacząć od zgromadzenia podstawowej, teoretycznej wiedzy na ten temat. Poniższy artykuł zawiera zbiór rzeczowych informacji, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto jest zainteresowany budową oczka wodnego w swoim ogródku.
Spis treści
Jakie ryby do oczka wodnego?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, jakie ryby planuje się hodować w oczku wodnym. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania odnośnie rozmiaru oczka czy rodzaju karmy, jaką powinno się go karmić.

Karasie złociste
Do najczęściej spotykanych w ogródkowych oczkach wodnych ryb należą między innymi karasie złociste; niewymagające zbyt wiele miejsca, odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i bardzo ładne. Nie bez powodu pozostają jednymi z najchętniej wybieranych ryb. Ich złot- pomarańczowa barwa ciała jest wyraźnie widoczna nawet w mętnej wodzie, co czyni je świetnymi rybami ozdobnymi.
Różanka
Innym rodzajem ryby, nad którym warto się zastanowić, jest różanka. Rybki tego gatunku są stosunkowo niewielkie i najczęściej osiągają rozmiar nie większy niż 8 centymetrów. Sprawia to, że będą dobrym wyborem nawet do oczek wodnych o niewielkich rozmiarach. Różanki posiadają miłe dla oka ubarwienie — zwłaszcza samce.
Karpie koi
Warto wspomnieć również o karpiach koi — przepięknych, wywodzących się z Japonii, rybach, które stosunkowo niedawno zaczęły zdobywać w Polsce popularność i sympatię. Cenione są zwłaszcza za piękne ubarwienie oraz wyjątkową zdolność przywiązywania się do ludzi — niekiedy karpie koi dają się głaskać, a także można je karmić z ręki!

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy, zanim podejmie się decyzję o włączeniu karpi koi do swojego oczka. Przede wszystkim są to ryby do oczek wodnych o większych rozmiarach. Karpie koi mogą osiągnąć rozmiar prawie metra! Oprócz tego wymagają one lepszej opieki niż większość innych gatunków ryb. Należy zapewnić im czystą, dobrze natlenioną wodę w oczku, czyste piaszczyste dno oraz pokarm z dużą zawartością białka.
Amury białe
Jeżeli planuje się budowę oczka wodnego o sporych rozmiarach, można rozważyć hodowanie w nim amurów białych. Osiągają rozmiar nawet do metra! Amury białe to ryby roślinożerne, co jest bardzo istotnym faktem. Zjadają one wszelkiego rodzaju glony i inne mniejsze rośliny, które zalegają w oczku wodnym. Dzięki temu pomagają utrzymać oczko wodne we względnej czystości.
Czym karmić ryby w oczku?
Większość gatunków ryb, które hoduje się w oczkach wodnych, jest wszystkożerna. Należy wybrać dobrej jakości karmę dla ryb i dokarmiać je codziennie, bądź co drugi dzień. Wybór karm dla ryb jest bardzo szeroki. W zależności od gatunków, które hoduje się w oczku, można wybrać albo uniwersalną karmę dla ryb ozdobnych, albo karmę dopasowaną do konkretnego gatunku ryb.

Warto zastanowić się nad zakupem specjalnego karmnika i karmieniem ryb z jego pomocą — pozwala to znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń rozprowadzających się w wodzie.
Do kiedy karmić ryby w oczku wodnym?
Warto zaznaczyć, że z czasem należy zmniejszyć ilość podawanego rybom pokarmu. Po jakimś czasie oczko wodne przekształca się w samodzielny ekosystem, w którym pojawią się najbardziej naturalne źródła pokarmu rybek. Są to chociażby glony albo drobne bezkręgowce.

Trudno podać dokładne ramy czasowe, w jakich ten proces zazwyczaj następuje. Należy na bieżąco przyglądać się zbiornikowi wodnemu i na podstawie zachodzących w nim zmian odpowiednio zwiększać lub zmniejszać porcje żywieniowe rybek.
Rybki do oczka wodnego
Jak widać, dbanie o ogrodowe oczko wodne nie jest niczym trudnym, a prawidłowa opieka nad jego mieszkańcami prędko odpłaci nam się w postaci pięknej, oryginalnej ozdoby ogródka. Warto jest zainteresować się tematem oczek wodnych, jeżeli chce się w ciekawy sposób urozmaicić swój ogród.
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.