Strona główna » Ryby » Jak zrobić oczko wodne z rybkami?
Jak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne z rybkami?

Każdy właściciel ogrodu nieustannie stara się go ulepszać i udoskonalać. Z tego względu wiele osób decyduje się na stworzenie oczka wodnego. Zbiornik wodny otoczony roślinami wodolubnymi prezentuje się niczym ozdoba z górnej półki. Dodatkowo ryby pływające w wodzie to niesamowita atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tylko jak zrobić oczko wodne z rybami? Jakiej wielkości powinien być zbiornik oraz na jakie gatunki ryb warto się zdecydować?

Oczko wodne w ogrodzie

Budowę oczka wodnego należy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca oraz ustalenia wielkości zbiornika. Jeśli chodzi o usytuowanie oczka wodnego, większość osób chce, aby znajdowało się w najbardziej reprezentatywnym miejscu. Nic dziwnego, ponieważ jest to obiekt stworzony głównie po to, aby cieszyć oczy.

Jak zrobić fontannę ogrodową?

Gdzie zrobić oczko wodne?

Każdy, kto zastanawia się jak zrobić oczko wodne, powinien wziąć pod uwagę fakt, że zbiornik nie powinien być umieszczony w pobliżu przewodów elektrycznych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych. Oczko wodne utrudniłoby w przyszłości wykonywanie wszelkiego rodzaju prac naprawczych. Dodatkowo podczas jego budowy mogłoby dojść do uszkodzenia przewodów lub rur. 

Powierzchnia oczka wodnego

Zanim zdecydujemy się, jakie ryby do oczka wodnego wybrać, warto zaplanować jego powierzchnię. Należy wziąć pod uwagę fakt, że aby uzyskać optymalne warunków do życia ryb wielkość zbiornika nie może być za mała. Niezbędne minimum, jeśli chodzi o objętość wody, wynosi 10 m3, jednak warto zastanowić się nad nieco większą powierzchnią. Tylko jak zrobić oczko wodne? Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Jak zbudować oczko wodne?

Jak zbudować oczko wodne?

Jeśli wielkość oraz miejsce na oczko wodne zostały ustalone, należy zabrać się za jego wykonanie. Warto zacząć od wyboru materiału, z którego wykonana zostanie niecka zbiornika. Tanim i łatwym sposobem jest wykorzystanie wytrzymałej folii. Wystarczy wykopać odpowiednie wgłębienie, a następnie rozłożyć materiał na jego dnie. Alternatywą dla tego sposobu jest wylewka betonowa. Warto wziąć pod uwagę, że zrobienie jej wymaga nie tylko odpowiedniej pogody, ale także posiadania niezbędnych sprzętów. Oczko wodne w ogrodzie można łatwo zrobić, kupując gotową nieckę z tworzywa sztucznego.

Wyznaczanie stref

Bardzo istotną kwestią w prawidłowym wykonaniu oczka wodnego jest właściwe wyznaczenie stref. W centralnym punkcie zbiornika należy zrobić głębię, która będzie stopniowo przechodziła w płytsze strefy. Głębia powinna wynosić od 80 do 150 cm, ponieważ na takiej wysokości woda osiągnie właściwą temperaturę zarówno latem, jak i zimą.

Jak oczyścić oczko wodne?

Zanim właściciel zacznie się zastanawiać jak oczyścić oczko wodne, warto wziąć pod uwagę fakt, że powinno znajdować się ono w zacienionym miejscu. Maksymalny czas, w którym woda może być narażona na działanie promieni słonecznych to około 5 godzin. To optymalny czas, który pozwoli osiągnąć właściwą temperaturę wody, ale także nie spowoduje zbyt szybkiego namnażania się glonów. 

Jakie rybki do oczka wodnego wybrać?

Jeśli chodzi o gatunki ryb, które nadają się do życia w oczku wodnym, wyróżnia się m.in.:

  • karpie koi 
  • karasie złociste
  • złote orfy
  • amury białe
  • różanki
  • słonecznice

Sprawdź więcej: Jakie ryby do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego?

Wybór poszczególnych ryb należy dokładnie przeanalizować, ponieważ każdy gatunek potrzebuje innych warunków do życia. Ważne jest również to, czym karmić ryby w oczku. Wszystko zależy właśnie od gatunku, ponieważ znajdzie się zarówno ryby roślinożerne, jak i takie, które będą skłonne skonsumować mniejsze towarzystwo. 

Jak oczyścić oczko wodne?

Jeśli inwestorzy zdecydowali się na wykonanie stosunkowo niedużego zbiornika z rybami, to powinni zastanowić się jak oczyścić oczko wodne. Konieczny jest zakup pompy do oczek wodnych z filtrem. W mniejszym zbiorniku znacznie trudniej zachować czystość, ponieważ ilość azotanów jest bardzo wysoka. Do większych powierzchni, które mają ponad 15 m3, wystarczająca będzie standardowa pompa do oczka wodnego, która będzie jedynie dostarczała rybom tlen. 

Samodzielne wykonanie oczka wodnego nie należy do najprostszych zadań. Przed rozpoczęciem budowy należy zgromadzić niezbędną wiedzę, która pozwoli zapewnić rybom najlepsze warunki. 

🐟 Ryby - zobacz więcej

Jak karmić rybki w akwarium?

Jak karmić rybki w akwarium?

18 listopada 2020 | Autor: Monika
Mogłoby się wydawać, że rybki to bardzo mało wymagające w hodowli zwierzątka, a akwarystyka nie wiąże się z koniecznością posiadania dużej wiedzy. Niestety na początku
Czytaj dalej
Jakie rybki do oczka wodnego?

Jakie ryby do oczka wodnego? Czym karmić ryby w oczku?

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
Zbudowanie oczka wodnego to oryginalny sposób, by ożywić swój ogród i dodać mu wyjątkowego charakteru. Sposoby, na jakie można takowe oczko zaprojektować, są niemal nieskończone
Czytaj dalej
Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

Jaka woda do akwarium jest najlepsza?

14 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gdy podjęliśmy już decyzje o pojawieniu się w naszym domu nowego pupila, pragniemy zrobić wszystko, zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki. Dotyczy to nie tylko psa
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama