Strona główna » Ptaki » Czym dokarmiać ptaki zimą?
Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, a noce coraz dłuższe rozpoczynają się odloty ptaków. Te ptasie wędrówki to fascynujące zjawisko w świecie przyrody. Powodem tych migracji są sezonowe zmiany warunków atmosferycznych, a co za tym idzie także zmiany w dostępności pożywienia. Zima bywa ciężka również w naszym kraju. Warto więc pomyśleć, jak pomóc ptakom przetrwać zimę, niezależnie czy są to gatunki, które odwiedzają nas tylko okazyjnie, czy pozostają z nami cały rok.

Jakie ptaki przylatują na zimę do Polski?

Od września do listopada odlatują od nas między innymi bociany, słowiki, szpaki, jerzyki i jaskółki. Na ich miejsce szeregi podniebnej fauny zasilają inne ptaki. Cześć z nich możemy obserwować w przydomowych ogródkach, ale i w parkach wielkich miast. Do najpopularniejszych i najłatwiejszych do zaobserwowania należą sikorki, gile i jemiołuszki.

  1. Gile – podobne do rodzimego wróbla jednak różniące się od niego ubarwieniem. Ich czerwone lub różowawe brzuszki łatwo wypatrzyć na tle śnieżnego krajobrazu. Przylatują do nas ze wschodu bądź z północy Europy.
  2. Sikorki – częsty gość w naszych karmnikach, zwłaszcza gdy ziemię przykrywa gruba warstwa śniegu i trudno o pokarm pod postacią świeżych owadów. Nieco mniejsze od wróbli, o charakterystycznych żółtych brzuszkach i ciemnych krawatach.
  3. Jemiołuszki – ptaki hałaśliwe, ale trudniejsze do zaobserwowania od sikorek i gili. Nie zbliżają się raczej do ludzkich gospodarstw. Ich głowy zdobią charakterystyczne czuby, które rozkładają, gdy poczują się zagrożone. Najchętniej jedzą owoce jarzębiny, dzikiej róży, głogu, a nawet jemioły.

Czym nie karmić ptaków?

Karmienie nieodpowiednimi produktami może wywoływać negatywne i nieodwracalne skutki dla ptasiego zdrowia. Zatrucia pokarmowe i biegunki to najlżejsze możliwe szkody, jakie wyrządzić możemy tym zwierzętom. Niewłaściwe dokarmianie ptaków prowadzi do uszkodzenia nerek, odwodnienia, przerostu wątroby, nadmiernego zakwaszenia organizmu, w którego rezultacie rozwinąć się może cukrzyca, osteoporoza i inne choroby stawów, w tym najbardziej znana choroba anielskiego skrzydła trwale i nieodwracalnie upośledzająca możliwość wzbicia się do lotu. Pamiętajmy więc, by nigdy nie dokarmiać:

  • zepsutym jedzeniem np. spleśniałym chlebem
  • solonym lub w jakikolwiek inny sposób przyprawionym jedzeniem, w tym chlebem, solonymi orzechami, słoną słoniną i wędzonym boczkiem!
  • wszelkimi resztkami z naszych stołów np. kaszą, czy ryżem z obiadu, żywnością przetworzoną
  • surowymi, pęczniejącymi kaszami (np. pęczak)
Karma dla ptaków na zimę

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Jeśli wiemy już, że mimo naszych najlepszych chęci, niektóre z produktów wyrządzić mogą w ptasich organizmach więcej szkody, niż pożytku, zastanówmy się czym karmić ptaki, by zabezpieczyć je w zimne dni i jednocześnie zadbać o ich zdrowie. Najlepiej sprawdzić się mogą gotowe mieszanki nasion i zbóż, które możemy nabyć w sklepach, ale nie wszystkie ptaki skorzystają z nich. Sprawdźmy więc, co będzie najbardziej odpowiednie dla niektórych gatunków ptaków.

  • ptactwo wodne (łabędzie i kaczki) dokarmiać możemy przede wszystkim drobno pokrojonymi warzywami np. marchewką, burakami czy kapustą oraz ziarnami zbóż, kaszą, otrębami i płatkami owsianymi
  • gatunki mięsożerne (m.in. sikorki, dzięcioły, mysikróliki) nie pogardzą surową (niesoloną!) słoniną lub innym tłuszczem zwierzęcym, chętnie zjedzą też oleiste nasiona (len, konopie, słonecznik etc.) i orzechy
  • gołębie, kawki, gawrony, a także wróblowate chętnie skorzystają z wszelkich zbóż i nasion, w tym tłustych nasion słonecznika (dla mniejszych gatunków warto wysypywać słonecznik łuskany) oraz nasion konopi

Jak zrobić karmę dla ptaków?

Obserwacja ptaków odwiedzających przydomowe karmniki i okienne parapety to doskonała lekcja przyrody dla naszych dzieci. Ziarna dla ptaków możemy wysypywać bezpośrednio do karmników i miseczek, ale warto przygotować też samodzielnie kule tłuszczowe do zawieszenia na gałęziach drzew. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona, zboża, kasze i orzechy, świeży smalec, siatkę po warzywach bądź siatkową gąbkę kąpielową (oczywiście nową) i sznurek lub drucik. Smalec lekko należy podgrzać, by się rozpuścił, wymieszać dokładnie z nasionami i wstawić do lodówki, aż całość nie stężeje. Formowane w dłoniach kule umieszczamy następnie w siatce, zawiązujemy, zawieszamy na drzewie i razem z pociechami obserwujemy jakie ptaki przylatują do karmnika.

Zawsze pamiętajmy, że pomagać zwierzętom trzeba z głową, nigdy nie karmy ich chlebem, oraz że przyzwyczajone do dokarmiania ptaki będą regularnie wracać do naszego ogrodu, dlatego nie można o nich zapomnieć przez cały sezon zimowy. Jeśli w ogrodzie uprawiamy winorośle, porzeczki lub aronię, zostawmy ptakom część owoców, a może uda nam się zaobserwować nawet jemiołuszki. Zapewnijmy im też czystą wodę do picia.

🐦 Ptaki - zobacz więcej

Czym i jak często karmić kanarka?

Czym i jak często karmić kanarka?

04 stycznia 2021 | Autor: Monika
Kanarki to cudowne stworzenia, które budują niesamowitą atmosferę w domu. Ich poranny śpiew potrafi z każdego dnia uczynić letni poranek. Każdemu właścicielowi na pewno zależy
Czytaj dalej
Jak odstraszyć gołębie z balkonu

Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?

06 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gołębie zaśmiecające balkon czy taras stanowią nie lada problem. Czy istnieje idealny sposób na gołębie panoszące się po balkonie? Z pewnością warto zapoznać się z
Czytaj dalej
Jak oswoić kanarka?

Jak oswoić kanarka? Sprawdzone sposoby!

26 lutego 2021 | Autor: Monika
Wiele miłośników zwierząt coraz częściej decyduje się na zakup kanarka, zamiast psów i kotów. Kanarki to małe, kolorowe ptaszki. Jest to dobra alternatywa dla ludzi
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama