Strona główna » Ptaki » Jak oswoić kanarka? Sprawdzone sposoby!
Jak oswoić kanarka?

Jak oswoić kanarka? Sprawdzone sposoby!

Wiele miłośników zwierząt coraz częściej decyduje się na zakup kanarka, zamiast psów i kotów. Kanarki to małe, kolorowe ptaszki. Jest to dobra alternatywa dla ludzi zapracowanych, którzy nie mają wystarczającej ilości czasu na opiekę nad np. psem, a mimo to bardzo lubią towarzystwo zwierząt. Kanarek jest mało uciążliwym ptaszkiem, nie bardzo absorbuje również naszą uwagę, ale jest nie wątpliwie bardzo towarzyskim zwierzątkiem. Jednak trzeba brać pod uwagę, że jak każda inna istota żyjąca, potrzebuje pewnego zasobu czasu i pieniędzy.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem kanarka?

Przede wszystkim musisz brać pod uwagę, że kanarki nie lubią zostawać same na wiele godzin, więc jeżeli jesteś często poza domem, warto przemyśleć zakup towarzysza, w postaci drugiego kanarka. Poświęcając im kilka godzin dziennie, będzie nam łatwo go oswoić. a ptaszek sam będzie łaknął kontaktu z człowiekiem. Dwa kanarki jest jednak trudniej oswoić niż jednego. Nie zapomnij również o tym, że decydując się na samca, musisz być przygotowany na jego śpiew, często głośny. Samce śpiewają niemal cały rok, od rana do wieczora z przerwami na m.in kąpiele, czy sen.

Czy da się oswoić kanarka?

Kanarek jest zwierzęciem, które jak najbardziej nadaje się dla dziecka. Opiekując się nim może uczyć się odpowiedzialności, poznawać jego zachowanie i przede wszystkim mieć jakiegoś przyjaciela. Pamiętaj jednak, że kanarek, tak jak i inne zwierzęta nie są dobrym pomysłem na niespodziewany prezent! 

Kanarek w nowym otoczeniu – czyli jak go oswoić?

Zwierzęta tak jak ludzie, potrzebują czasu, aby zaklimatyzować się w nieznanym miejscu. Pierwsze dni w nowym domu, są z pewnością stresujące. Aby im to ułatwić należy stworzyć  do tego odpowiednie warunki. Warto przygotować:

  • odpowiednią klatkę – najlepiej prostokątną, wysypaną piaskiem
  • żerdki – wykonane najlepiej z gałęzi drzew liściastych, nigdy z tworzyw sztucznych
  • pojemnik na karmę oraz wodę
  • pożywienie – mieszkanki ziaren
  • odpowiedni pokój, w którym będzie znajdować się klatka – najlepszym miejscem jest te w pobliżu okna na wschód albo zachód
Oswajanie kanarka

Klatka powinna być na tyle duża, aby kanarek mógł się w niej swobodnie poruszać. Piasek kupisz w sklepie zoologicznym – ważne, żeby był on nadający się, ze względu na na to, że kanarki często rozdrabniają ziarenka, które jedzą właśnie z piaskiem. Odradza się umieszczanie klatek w kuchni oraz w pomieszczeniach z dużymi przeciągami, jednakże te ptaki lubią światło słoneczne, dlatego warto umieścić je obok okna.

Kiedy wypuścić kanarka z klatki?

Oswajanie kanarka warto zacząć od wypuszczenia go z klatki. Możesz usiąść w bezruchu – jest duża szansa, że kanarek usiądzie Ci np. na ramieniu lub na ręce. Kilkukrotnie taka sytuacja przekona go, że nic mu z Tobą nie grozi. Warto również nie stresować go, bowiem stres sprawia, że adaptacja do nowego domu będzie trwała dłużej. Powinieneś również odseperować od klatki inne zwierzęta, jeżeli takie posiadasz.

Czy kanarek może być sam?

Codzienne czynności wykonywane przy klatce, powinny być łagodne, a podczas nich można spokojnie mówić do kanarka. Nie powinieneś jednak cały czas na niego patrzeć, ponieważ wytwarza to u niego lęk.  Zrezygnuj również z łapania go w całą dłoń. Jeżeli istnieje konieczność obcięcia mu pazurów, niech zrobi to ktoś inny – przeżycia związane z tym są dla ptaszka bardzo silne i widok właściciela, będzie później wiązał się jedynie z silnym stresem. Pierwsze wypuszczenie go z klatki możesz uczynić w momencie, kiedy po kilku dniach, nie będzie płoszył się przy jedzeniu. Z początku polecam wypuszczać kanarka go z klatki przed jedzeniem, ponieważ wówczas chętniej i szybciej wróci on do klatki w poszukiwaniu czegoś do spożycia.

Kanarki razem czy osobno?

Kanarki razem czy osobno?

Jeżeli chcemy kupić dla kanarka towarzysza, warto wiedzieć, że proces oswojenia nie będzie wyglądał tak samo i jest to o wiele trudniej uczynić – Twój kontakt z ptaszkiem będzie z pewnością bardziej ograniczony. Ten rodzaj ptaszka nigdy nie będzie w takim samym stopniu oswojony jak np. pies, co jest istotne przed zakupem, żeby się w jakiś sposób nie rozczarować lub po prostu nie mieć wygórowanych oczekiwań.

🐦 Ptaki - zobacz więcej

Czym i jak często karmić kanarka?

Czym i jak często karmić kanarka?

04 stycznia 2021 | Autor: Monika
Kanarki to cudowne stworzenia, które budują niesamowitą atmosferę w domu. Ich poranny śpiew potrafi z każdego dnia uczynić letni poranek. Każdemu właścicielowi na pewno zależy
Czytaj dalej
Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym dokarmiać ptaki zimą?

09 listopada 2020 | Autor: Monika
Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, a noce coraz dłuższe rozpoczynają się odloty ptaków. Te ptasie wędrówki to fascynujące zjawisko w świecie przyrody. Powodem tych
Czytaj dalej
Jak odstraszyć gołębie z balkonu

Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?

06 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gołębie zaśmiecające balkon czy taras stanowią nie lada problem. Czy istnieje idealny sposób na gołębie panoszące się po balkonie? Z pewnością warto zapoznać się z
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama