Strona główna » Ptaki » Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?
Jak odstraszyć gołębie z balkonu

Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?

Gołębie zaśmiecające balkon czy taras stanowią nie lada problem. Czy istnieje idealny sposób na gołębie panoszące się po balkonie? Z pewnością warto zapoznać się z kilkoma najistotniejszymi radami, które pozwolą odstraszyć niepożądanego, latającego gościa z obszaru jego zainteresowania. Jak odstraszyć gołębie z balkonu, by więcej do nas nie przylatywały? Oto kilka sprawdzonych sposobów na ptasich intruzów.

Dlaczego warto pozbyć się gołębi z dachu?

Gołębie, które notorycznie przylatują w naszą okolicę, przyczyniają się do powstawania szkodliwych zanieczyszczeń. Ptasie odchody charakteryzują się niekorzystnym pH, przez co metalowe czy drewniane powierzchnie mogą ulegać zniszczeniom. Co więcej, usuwanie ptasich zanieczyszczeń jest zadaniem karkołomnym. Szczególnie, jeśli problem pojawia się już od dłuższego czasu.

Czy gołębie przenoszą choroby?

Gołębie przenoszą szereg chorób, w tym najczęściej dotyczących problemów alergicznych. Niektóre chore ptaki mogą przenosić schorzenia zakaźne – co jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Gołębie nie są higienicznymi zwierzętami: bez problemu zagnieżdżą się w mało wymagających kryjówkach. Balkon, dach czy taras stanowią dla nich miejsca idealne.

Co odstrasza gołębie? Czy warto z nimi walczyć?

Odpowiedź jest jednoznaczna: warto. Gołębie stanowią ptasi rodzaj szkodnika. Po stosunkowo niedługim czasie mogą przynieść sporo szkód. Przede wszystkim będą to zaschnięte zanieczyszczenia, pióra i elementy organiczne przyniesione przez ptaki do np. nowobudowanego gniazda na naszym balkonie. Wypowiadając im “wojnę” można skorzystać z kilku najskuteczniejszych metod:

  • Sposób na gołębie nr 1: Dekoracja zakończona kolcami. Idealna do umiejscowienia na barierce, parapecie czy poręczy. Jest to fizyczna przeszkoda, uniemożliwiająca gołębiom siadanie na elementach zewnętrznych. W większości przypadków sprawdzi to swoją rolę: zniechęcone ptaki będą zmuszone znaleźć inne miejsce, w którym będą bytować. Należy jednak pamiętać, aby tego typu zabezpieczenie nie narażało gołębia na możliwość skaleczenia. Kolce powinny być silikonowe lub plastikowe z łagodnym zakończeniem.
  • Sposób na gołębie nr 2: Niepotrzebne gadżety. Recykling w pełnej krasie. Z pewnością posiadamy zbędne bibeloty, które sprawdzą się jako świetny odstraszasz na gołębie. Czego boją się gołębie? Brzęczących, połyskujących przedmiotów, tj. dzwoneczków na sznurku, błyszczących płyt CD czy kolorowych wstążek.
  • Sposób na gołębie nr 3: Specyfiki na ptasich intruzów. Chemiczne produkty odstraszające ptaki. Powinny być wykorzystane w ostateczności: kiedy inne metody nie zdadzą egzaminu. Warto wybrać te, które posiadają naturalny skład. Mogą to być preparaty na bazie mocnych aromatów, mieszanek ziół. Spotyka się także preparaty żelowe, które odstraszają ptaki przed deptaniem posadzki na naszym balkonie czy tarasie.
Gołębie na balkonie

Jak odstraszyć gołębie z balkonu najmniej inwazyjnym sposobem?

Brzęczące dzwoneczki czy ozdoba z kolców nie każdemu musi przypaść do gustu. Na szczęście istnieje wyjście z takiej sytuacji. Jak odstraszyć gołębie na balkonie? Odpowiedź to: atrapa ptaka drapieżnego. Sztuczne zwierzę będzie imitować żywego drapieżnika, co skutecznie zniechęci gołębie do przylatywania w “rejon żerowania” sztucznej zabawki.

Niewielki rozmiar umożliwia łatwe umiejscowienie takiego przedmiotu np. na parapecie czy balkonie. Ptaki, ze względu na swój naturalny instynkt, będą omijały takie miejsce szerokim łukiem. Jest to swoisty strach na gołębie, którego idea została zapożyczona z pół i strachów na wróble. Jak widać, także gołębie nie przepadają za atrapą kruka, jastrzębia czy sokoła.

Jak pozbyć się gołębi z dachu, parapetu czy balkonu? Tylko w legalny sposób

Gołębie to zwierzęta, zatem osoba próbująca wytępić je z balkonu nie może stosować metod niezgodnych z prawem. Jakakolwiek ingerencja w ptasie gniazda jest nielegalna, zatem należy działać zawczasu – zanim ptaki zdążą na dobre zadomowić się w naszym towarzystwie.

Siatka na gołębie – czy warto?

Jeśli szukamy szybkiego i niezawodnego sposobu na zabezpieczenia pobliskiej przestrzeni – skorzystajmy z rozkładanej siatki. W niektórych przypadkach będziemy potrzebować zgody administracji budynku na jej zainstalowanie. Dyskretna, przezroczysta siatka nie powinna jednak nikomu przeszkadzać: z daleka jest niewidoczna, a poprawnie zamontowana nie będzie szpecić elewacji.

🐦 Ptaki - zobacz więcej

Jak oswoić kanarka?

Jak oswoić kanarka? Sprawdzone sposoby!

26 lutego 2021 | Autor: Monika
Wiele miłośników zwierząt coraz częściej decyduje się na zakup kanarka, zamiast psów i kotów. Kanarki to małe, kolorowe ptaszki. Jest to dobra alternatywa dla ludzi
Czytaj dalej
Czym i jak często karmić kanarka?

Czym i jak często karmić kanarka?

04 stycznia 2021 | Autor: Monika
Kanarki to cudowne stworzenia, które budują niesamowitą atmosferę w domu. Ich poranny śpiew potrafi z każdego dnia uczynić letni poranek. Każdemu właścicielowi na pewno zależy
Czytaj dalej
Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym dokarmiać ptaki zimą?

09 listopada 2020 | Autor: Monika
Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, a noce coraz dłuższe rozpoczynają się odloty ptaków. Te ptasie wędrówki to fascynujące zjawisko w świecie przyrody. Powodem tych
Czytaj dalej

Reklama

One thought on “Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?

  1. U mnie na gołębie na balkonie najlepiej podziałał sztuczny plastikowy kruk. Czasami jakiś gołąb przyleci, ale jest ich zdecydowanie mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama