Coraz więcej osób, które decyduje się na zakup zwierzątka do domu, wybiera królika. Wymaga on znaczniej mniej opieki niż pies, a jest przy tym naprawdę sympatycznym towarzyszem, który również potrzebuje uwagi swojego właściciela. Przed przygarnięciem pod dach nowego domownika warto odpowiednio się przygotować. Trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Niezbędne będą klatka, gdzie zwierzątko będzie mogło odpocząć oraz kuweta. Dobrze jest również przygotować się merytorycznie i dowiedzieć się, co je królik.
Spis treści
Co jedzą króliki domowe i hodowlane?
Popularnym twierdzeniem jest, że podstawowym pokarmem dla królika jest marchewka lub sałata. Wszyscy uszaci bohaterowie kreskówek zajadają się tymi przysmakami,. W związku z tym większości osób, które zaczynają przygodę z tymi zwierzakami wybiera właśnie ten typ pokarmu jako podstawowy. niestety jest to duży błąd.

Należy wiedzieć o tym, że produktem, którego królik musi mieć zawsze pod dostatkiem jest siano. To absolutna podstawa jeżeli chodzi o jego dietę. Dzieje się tak dlatego, że w naturalnych warunkach króliki żyją na łąkach, gdzie pożywiają się głównie trawą, kwiatami, ziołami oraz korzeniami roślin. W warunkach domowych nie ma dostępu do “łąkowego targu”, dlatego warto zapewnić mu podobne warunki. Świeże siano zapewnia zwierzakowi wszelkie niezbędne do właściwego funkcjonowania substancje odżywcze. Dodatkowo dając podopiecznemu dostęp do suszonej trawy i ziół, pozwalamy maluchowi swobodnie ścierać zęby, które nieustannie mu rosną.
Drugim podstawowym produktem, do którego króliczek powinien mieć dostęp jest woda. Nie powinna być to woda butelkowana, czy przegotowana. Taka z kranu w zupełności wystarczy. Najważniejsze, by regularnie ją wymieniać, tak aby zawsze była świeża. Trzeba też pamiętać o tym, że wciągu dnia kilka razy sprawdzić, czy zwierzątko nie przewróciło miski.
Co jeszcze je królik miniaturka?
Innym pokarmem, o którym wiele osób zapomina lub nie wie są zioła. Część z nich można wysuszyć i podać razem z sianem. W sezonie wiosenno-letnim można zdecydować się również na świeżą dostawę prosto z łąki. Co warto zerwać podczas spaceru? Niewątpliwie będą to:
- mniszek lekarski
- babka lancetowata
- babka szerokolistna
- liście malin
- liście brzozy
- melisa
- skrzyp
- chaber

Jeże w pobliżu nie ma żadnych terenów zielonych, na których można zdobyć smakołyki, warto sięgnąć do kuchennego przyprawnika. Z niego również można coś wygrzebać. Będą to zioła, z których korzysta się na co dzień, np.: oregano, mięta, tymianek, bazylia lub rozmaryn. Od czasu do czasu można zdecydować się także na: liście słonecznika, borówki, truskawki, porzeczki i gruszy oraz pokrzywę, stokrotkę lub nagietka.
Jakie warzywa je królik?
Jeżeli chodzi o obecność warzyw pożywieniu królika, nie powinno być ich zbyt dużo. Raz na jakiś czas można zdecydować się na podanie marchewki, pietruszki, selera lub buraka. Nie należy jednak kroić ich na malutkie kawałeczki, ponieważ zwierzątko mogłoby się nimi zakrztusić. Poza tym większe kawałki pozwalają na ścieranie zębów.

Owoce dla królika
Owoce w jadłospisie króliczka można porównać do słodyczy w diecie człowieka. W obydwu przypadkach są one bardzo kaloryczne, dlatego owoce podajemy w niewielkich porcjach raz na jakiś czas, jako nagrodę. Uszaci przyjaciele bardzo lubią smak jabłek, gruszek oraz bananów. Można je podawać na świeżo bądź zdecydować się na postać suszoną lub gotowy granulat, który można kupić w sklepie zoologicznym.

Jaką karmę dla królika wybrać?
Wiele osób stosuje gotowe karmy, kupowane w sklepie jako podstawę żywieniową. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ taki granulat powinien być jedynie dodatkiem, który co jakiś czas wsypujemy do miseczki w małych ilościach. Podczas zakupów trzeba koniecznie zapoznać się z etykietą, by mieć pewność, że w karmie nie ma niedozwolonych składników. Co więc może się w niej znajdować? Zdecydowanie powinno to być sproszkowane siano z dodatkiem ziół, warzyw oraz owoców. w żadnym wypadku nie powinno być w niej zbóż, których króliczek jeść zdecydowanie nie może.
Akurat zboża stanowią olbrzymią część diety u hodowców i króliki mają się świetnie