Strona główna » Koty » Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?
Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Każdy posiadacz kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna staje się kocia kuweta. Kot może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby, a my nie musimy wychodzić z nim na zewnątrz, za każdym razem, kiedy ten potrzebuje udać się do toalety. Każda kuweta składa się z pojemnika, oraz ze żwirku, który służy do pochłaniania nieczystości.

Różne rodzaje żwirku zachowują się w inny sposób, a także nasze zwierzęta w inny sposób reagują na różne jego typy. Aby zarówno koty, jak i właściciele byli zadowoleni, istotnym staje się odpowiedni jego wybór. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie rodzaje żwirku możemy natrafić w naszych sklepach?

Żwirek czy piasek dla kota?

Żwirek w 1947 roku zastąpił piasek, który dotąd był używany w kuwetach dla kotów. Od tamtej pory powstało wiele jego rodzajów, posiadających swoje funkcje, wady i zalety. Chociaż wciąż możemy kupić piasek do kuwety dla kota, to musimy wiedzieć, że nie jest on tak higieniczny, przez co może zawierać wiele wirusów i bakterii.

Jaki żwirek dla kota żeby nie śmierdziało?

Nie pochłania on także zapachów, oraz nie absorbuje płynów tak skutecznie, jak żwirek. Natomiast wybierając odpowiedni żwirek musimy wiedzieć, że istnieją dwie podstawowe kategorie: zbrylający się i niezbrylający się. Dzielą się one następująco:

Żwirek zbrylający dla kota:

  • bentonitowy
  • drewniany
  • kukurydziany
  • zeolitowy

Żwirek niezbrylający dla kota:

  • silikonowy
  • sepiolitowy

Oba rodzaje żwirku posiadają różne charaktery. Niezbrylający się żwirek, równie dobrze pochłania ciecze, jednak ich nie zbryla, ale wchłania do wewnątrz. Żwirki zbrylające się o wiele łatwiej się sprząta, gdyż nieczystości skupiają się w bryłki, które możemy usunąć za pomocą łopatki. W przeciwnym wypadku, kiedy posiadamy żwirek niezbrylający się, kot może używać go przez dłuższy czas, po czym wymieniamy cały żwirek na nowy.

Usuwając bryłki kocich nieczystości, pamiętajmy, aby dosypywać ubywający żwirek, chyba, że wymieniamy cały na raz, co także musimy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Jednak należy wiedzieć, że także i my musimy zadbać o kocią higienę, dlatego warto jest monitorować kuwetę i często ją czyścić, usuwając nieczystości codziennie.

Jaki żwirek dla małego kota?

Jaki żwirek dla kota wybrać ?

Decydując się na wybór odpowiedniego żwirku dla naszego kota musimy dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy ten odpowiedni dla naszego zwierzaka. Kot musi się przyzwyczaić do niego, a także musi on spełniać i nasze wymagania. Ważne jest, aby wybrać naturalny żwirek, który będzie pochłaniał nieprzyjemne zapachy, nie będzie podrażniał łapek, oraz wywoływał różnych reakcji alergicznych.

Możemy wybrać żwirek droższy lub tańszy, co także ma wpływ na jego właściwości, oraz częstotliwość niezbędnej wymiany. Żwirek może składać się z większych, bądź mniejszych granulek, a także w większym lub mniejszym stopniu przyklejać się do sierści zwierzaka. Poznajmy zatem najbardziej znane rodzaje żwirków dla kotów.

Popularne rodzaje żwirków dla kotów

Żwirek bentonitowy

Bentonit to skała osadowa, charakteryzująca się dużą absorpcją. Ma formę glinki, przez co rozpuszcza się w kontakcie z wodą. Ten rodzaj żwirku jest jednym z najpopularniejszych m.in. przez to, że zbryla się w duże grudki, które łatwo usunąć z kuwety. Posiada działanie antybakteryjne, oraz pochłania nieprzyjemne zapachy, co sprzyja zachowaniu higieny. Możemy napotkać różne wersje zapachowe tego żwirku, przez co nieprzyjemny zapach jest dodatkowo neutralizowany.

Jaki żwirek do kuwety dla kota?

Żwirek drewniany

Do jego produkcji, wbrew nazwie, nie używa się drzew, ale produktów uzyskiwanych z ich obróbki, dlatego nie musimy się martwić o nadmierną wycinkę lasów. Jest biodegradowalny, wyzwala przyjemny i naturalny zapach żywiczny, oraz pochłania wilgoć i zapachy. Istnieje w dwóch wersjach, zarówno zbrylającej się, jak i niezbrylającej się. Jest odpowiedni dla kota długowłosego, gdyż nie czepia się włosów i nie roznosi po pokoju tak bardzo, jak granulki.

Żwirek silikonowy

Wytwarzany jest z krzemionki zwanej silikatem, która przypomina przeźroczyste kryształki. Jest to tzw.: piasek kwarcowy, który wykazuje się wysoką absorpcją płynów. Żwirek silikonowy nie zbryla się, ale pochłania ciecze do wewnątrz, przez co, po pewnym czasie należy wymienić cały żwirek na nowy. Jest to wygodne rozwiązanie, nie wymagające częstego sprzątania, jednak ponieważ silikat nie jest związkiem naturalnym, często jest nieakceptowany przez koty, które znajdują sobie inne miejsce do oddawania się toalecie. Tak czy inaczej uważany jest za żwirek najbardziej pochłaniający zapachy.

Ile kosztuje żwirek dla kota?

Żwirek kukurydziany

Produkowany jest z surowca naturalnego, a przez to odznacza się lekkim zapachem kukurydzy, chociaż możemy także znaleźć inne wersje zapachowe. Jest to ekologiczny i biodegradowalny materiał, dlatego, jak również w przypadku innych żwirków, musimy uważać, aby koty nie zjadały granulek. Jest lekki i łatwy w sprzątaniu, głównie przez to, że nieczystości zbrylają się, przez co łatwo jest je wyczyścić łopatką.  

Żwirek zeolitowy

Zeolit to naturalny minerał występujący w skałach wulkanicznych i magmowych. Posiada właściwości antybakteryjne, przez co polecany jest właścicielom kotów wrażliwych, oraz ze skłonnościami do alergii. Posiada właściwości zbrylające, a wysoka chłonność zeolitu osusza żwirek. Zapewnia wysoką higienę kota, oraz jego kuwety.

Żwirek sepiolitowy

Sepiolit, nazywany inaczej „pianką morską”, to minerał wyławiany z powierzchni morza, gdyż jest on lżejszy od wody. Doskonale pochłania ciecze, jednak nie zbryla się, dlatego regularnie musimy wymieniać cały żwirek w kuwecie. Pochłania zapachy, a także dostępny jest w różnych wersjach zapachowych, a nawet bezzapachowej. Jest to materiał naturalny, który może być stosowany w ekologicznych gospodarstwach domowych, do użytku dla swoich pupili.

Sprzątanie kuwety

Koty używają swojej toalety codziennie, dlatego częste monitorowanie i czyszczenie kuwety staje się niezbędne dla zachowania higieny w domu. Żwirek przeczesujemy łopatką w celu wydobycia grudek, które zastępujemy czystym żwirkiem. Co tydzień lub co kilka tygodni wymieniamy cały żwirek w kuwecie, szczególnie w przypadku żwirku niezbrylającego się, który pochłania nieczystości. Jednak także żwirek tego typu możemy odświeżać codziennie usuwając z niego zanieczyszczenia.

Czy żwirek silikonowy można wyrzucać do toalety?

Czy można żwirek spuszczać w toalecie?

Żwirek, który ma tendencje do zmieniania swojej konsystencji w kontakcie z wodą może powodować zapychanie rur kanalizacyjnych lub kumulując się, może powodować mniejszą ich przepustowość. Chociaż istnieją opinie, że żwirek drewniany i kukurydziany można wrzucać do toalety, to prawo naszego kraju zabrania spuszczania w toalecie każdego rodzaju żwirku, co także potwierdza Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W celu utylizacji żwirku, należy wyrzucić go do odpowiedniego kontenera, gromadzącego tzw.: odpady zmieszane.

🐈 Koty - zobacz więcej

Świerzb u kota - objawy

Świerzb u kota – jak leczyć? Przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Świerzb jest chorobą, która dotyka nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Przenosi się dość łatwo i może dotknąć nie tylko psy ale i koty. Współczesne
Czytaj dalej
koty brytyjskie krótkowłose

Kot brytyjski krótkowłosy – charakter i opis rasy

20 lutego 2024 | Autor: Monika
Kot brytyjski krótkowłosy, z jego pluszową sierścią i spokojnym temperamentem, jest jedną z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie. Ceniony za niezależność, inteligencję oraz łagodne
Czytaj dalej
koty rasa brytyjska

Kot brytyjski – charakterystyka, ciekawostki i żywienie

19 lutego 2024 | Autor: Monika
Kot brytyjski, z jego majestatyczną posturą i łagodnym charakterem, stanowi jedną z najbardziej pożądanych ras kotów na świecie. Ten artykuł zawiera kompleksowe informacje na temat
Czytaj dalej
Jaka miseczka dla kota

Jaka miska dla kota?

27 października 2020 | Autor: Monika
Miska dla kota to jeden z najważniejszych przedmiotów, niezbędnych dla każdego czworonożnego pupila. Pozwala na podawanie wody oraz suchej i mokrej karmy, a odpowiednio dobrana
Czytaj dalej
czy kot brytyjski uczula

Czy kot brytyjski uczula? Czy może być dla alergika?

24 lutego 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, z ich charakterystyczną pluszową sierścią, są popularnym wyborem wśród miłośników zwierząt. Równocześnie niosą ze sobą potencjalne wyzwanie dla alergików, ze względu na alergeny
Czytaj dalej
do kiedy rośnie kot brytyjski

Do kiedy rośnie kot brytyjski?

01 marca 2024 | Autor: Monika
Koty brytyjskie, cenione za swoją pluszową sierść i spokojny temperament, rozwijają się w sposób, który może zaskoczyć nawet doświadczonych miłośników kotów. Proces dojrzewania tej rasy
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama