Strona główna » Ptaki » Czym i jak często karmić kanarka?
Czym i jak często karmić kanarka?

Czym i jak często karmić kanarka?

Kanarki to cudowne stworzenia, które budują niesamowitą atmosferę w domu. Ich poranny śpiew potrafi z każdego dnia uczynić letni poranek. Każdemu właścicielowi na pewno zależy na zdrowiu swojego zwierzątka. Tak jak w przypadku ludzi, kluczowym elementem zdrowego życia jest odpowiednia, bogata w składniki odżywcze dieta. Niestety wiedza o tym, w jaki sposób karmić kanarka nie jest popularna. Dlatego każdy właściciel lub osoba chcąca podjąć się hodowli powinna zapoznać się ze sposobem karmienia ptaka.

Czym karmić kanarka w domu?

Większość osób stosuje gotowe karmy dla kanarka, które składają się głównie z nasion oraz suszonych warzyw. I nic w tym dziwnego takie mieszanki bardzo często stanowią odwzorowanie pożywienia, jakie ptaki mogą znaleźć w naturalnym środowisku, z drobnymi wyjątkami. Mało który właściciel kanarków ma świadomość, że w naturze ptaki zjadają również żwirek oraz małe kamyki, które pomagają im trawić pożywienie, rozcierając pokarm w żołądku. 

W większości gotowych mieszkanek dla ptaka możemy znaleźć:

 • Owies
 • Siemię
 • Jabłka
 • Ziarna konopi
 • Nyjer, czyli nasiona ostu czarnego
 • Marchewkę
 • Kukurydzę

Poza mieszkanką dobrze jest podać ptaku odrobinę piasku lub żwiru, który z reguły się tam nie znajduje, a które wspomogą procesy trawienne. Jeśli zastanawiasz się czym karmić kanarka, gdy zabraknie mieszanki, odpowiedzią mogą być dziko rosnące rośliny. Do diety Twojego ptaka możesz włączyć takie rośliny jak powszechnie występujący mlecz oraz pokrzywa.

Pokarm dla kanarka powinien być zróżnicowany!

W zależności od pory roku sposób odżywiania kanarka powinien się odrobinę różnić. Co prawda w zdecydowanej większości kanarki nie odczują różnicy pomiędzy jesienią a zimą, ponieważ mieszkają w naszych ocieplanych domach. Mimo wszystko warto w okresie poprzedzającym zimę wzbogacić karmę dla ptaka o produkty wysokobiałkowe takie jak pokruszone jajko gotowane na twardo. Białko zapewni niezbędną do ogrzania ciała energię.

Prawidłowe żywienie kanarka

Wapń w prawidłowym żywieniu kanarka

Prawidłowe żywienie kanarka wymaga zapewnienia mu również wapna, które możemy dostarczyć za pomocą twarogu, gotowych produktów lub żywych insektów. Każdy właściciel ptaka musi zapewnić mu witaminy, a najlepszym źródłem witamin są warzywa oraz owoce. Na szczęście kanarki nie są wybredne i z chęcią zjedzą:

 • Pomidora
 • Ogórka
 • Marchew
 • Brokuł
 • Jarmuż
 • Cebulę
 • Szpinak

Każdy ptak posiada swój własny gust, dlatego podając różnorodne warzywa, właściciel może zorientować się w gustach swojego podopiecznego. Kanarek powinien zawsze mieć dostęp do świeżej wody. Należy regularnie wymieniać wodę, ponieważ im dłużej stoi ona w miseczce bądź poidle, tym więcej mikroustrojów się w niej rozwija.

Czym nie karmić kanarka?

Poza znajomością produktów, które powinny się znaleźć w diecie ptaka, właściciel musi mieć świadomość czym nie karmić kanarka. Produktami szkodzącymi zdrowiu ptaków są przede wszystkim przyprawy, należy unikać podawania ptakowi wszelkiego rodzaju pieprzy, papryk mielonych oraz innych intensywnych ziół używanych w naszej kuchni.

Czekolada oraz cukier w każdej postaci należy do produktów, których odpowiedzialny i troskliwy właściciel również nigdy nie poda swojemu pupilowi w trosce o jego życie i zdrowie. Hodowca powinien unikać również sera żółtego oraz nabiału podobnie jak mięsa.

Gotowy pokarm dla kanarka – na co zwracać uwagę?

Opiekun ptaka podczas wyboru gotowej karmy powinien zwrócić uwagę czy w mieszance nie występują żadnego rodzaju kolorowe kulki lub inne granulaty niewiadomego pochodzenia. Bardzo często dodawane są one pod pretekstem zwiększenia atrakcyjności pokarmu, jednak są one całkowicie zbędne.

🐦 Ptaki - zobacz więcej

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Czym dokarmiać ptaki zimą?

09 listopada 2020 | Autor: Monika
Kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, a noce coraz dłuższe rozpoczynają się odloty ptaków. Te ptasie wędrówki to fascynujące zjawisko w świecie przyrody. Powodem tych
Czytaj dalej
Jak oswoić kanarka?

Jak oswoić kanarka? Sprawdzone sposoby!

26 lutego 2021 | Autor: Monika
Wiele miłośników zwierząt coraz częściej decyduje się na zakup kanarka, zamiast psów i kotów. Kanarki to małe, kolorowe ptaszki. Jest to dobra alternatywa dla ludzi
Czytaj dalej
Jak odstraszyć gołębie z balkonu

Jak odstraszyć gołębie z balkonu, parapetu i dachu?

06 stycznia 2021 | Autor: Monika
Gołębie zaśmiecające balkon czy taras stanowią nie lada problem. Czy istnieje idealny sposób na gołębie panoszące się po balkonie? Z pewnością warto zapoznać się z
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama