Strona główna » Psy » Rasy psów » American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej rasy przypominają swoim wyglądem amstaffy i pitbulle, natomiast różnią się od nich charakterem. Ich groźny wygląd i muskularna sylwetka mogą być mylące — w rzeczywistości psy tej rasy są spokojne i łagodne. Największą popularnością rasa cieszy się w kraju swojego pochodzenia, czyli w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, póki co, nie jest zbyt popularna.

American bully — opis rasy

Psy rasy American bully swoim wyglądem przypominają pitbulla. Charakteryzują się umięśnioną sylwetką oraz muskularnymi kończynami. Ich klatka piersiowa jest szersza niż grubsza, a twarzoczaszka ma kwadratowy kształt.

Wyróżnia się 4 oficjalne odmiany rasy American bully różniące się wzrostem:

 • American Bully Pocket — psy osiągają wzrost ok. 36-43 cm, a suki 33-40 cm;
 • American Bully Standard — psy osiągają wzrost ok. 43-51 cm, a suki 41-48 cm;
 • American Bully Classic — psy osiągają ten sam wzrost co w przypadku odmiany Standard, ale są dużo bardziej umięśnione i masywne;
 • American Bully XL — psy osiągają wzrost ok. 51-57 cm, a suki 48-54 cm.
American bully cena

Umaszczenie tej rasy jest bardzo zróżnicowane — psy mogą występować we wszystkich kolorach i wzorach z wyjątkiem marmurkowego. Najczęściej spotykanym ubarwieniem jest american bully standard tricolor.

American bully — waga

Psy tej rasy przeciętnie ważą od 30 do 60 kg w zależności od odmiany. Z uwagi na to, że ich masa ciała jest stosunkowo wysoka w porównaniu do ich wzrostu, bardzo ważne w ich przypadku jest utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej. Odpowiedzialny właściciel musi się o to zatroszczyć poprzez regularne treningi.

American bully — charakter

Mimo niezwykle groźnego wyglądu American bully są psami spokojnymi, radosnymi i przyjacielskimi. Szybko nawiązują kontakt z człowiekiem i się do niego przywiązują. Są mało konfliktowe i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Z uwagi na ich wyważony charakter oraz ogromną chęć do zabawy psy te są często wybierane przez rodziny z dziećmi.

American bully szczeniaki

Należy jednak pamiętać, że psy tej rasy odziedziczyły po swoich przodkach uparty charakter i wysoką odporność na ból. Podczas ich szkolenia należy wykazać się dużą konsekwencją. Wymagają one doświadczonego opiekuna, który zapanuje nad charakterem psa i nie pozwoli się zdominować.

American bully — choroby

Psy rasy American bully uchodzą za rasę długowieczną — największe osobniki (odmiana XL) mogą dożyć nawet 20 lat lub więcej. Mniejsze osobniki (odmiana pocket) żyją dużo krócej, bo ok. 8-12 lat.

American bully opis rasy

Mimo stosunkowo długiego okresu życia psy tej rasy nie są wolne od chorób genetycznych odziedziczonych po swoich przodkach. Do najczęściej występujących chorób zaliczamy:

 • dysplazję stawów łokciowych;
 • dysplazję stawów biodrowych;
 • postępujący zanik siatkówki;
 • wady serca;
 • niedoczynność tarczycy;
 • zwichnięcia rzepki;
 • syndrom brachycefaliczny;
 • abiotrofię móżdżkową;
 • dermatozy (choroby skóry).

American bully — cena

Cena psa rasy American bully jest stosunkowo wysoka i waha się obecnie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wynika to przede wszystkim z tego, że hodowli psów tej rasy jest stosunkowo niewiele, a sama rasa jest bardzo wymagająca. Przewidzenie tego, jaki typ szczeniaka przyjdzie w danym miocie, jest bardzo trudne, a wyhodowanie zwierzęcia o odpowiednim umaszczeniu wymaga bardzo dużej wiedzy na temat genetyki oraz odpowiedniego doświadczenia.

American bully charakterystyka

Oczywiście jest to cena psa pochodzącego z zarejestrowanej hodowli. Z uwagi na to, że rasa nie ma jeszcze ujednoliconego wzorca może być ona łatwym celem dla pseudohodowców, dlatego podczas poszukiwania szczeniaka należy dokładnie przyjrzeć się wybranej hodowli. Zbyt niska cena zaproponowana za szczeniaka powinna wzbudzić podejrzenia.

W Polsce działa kilka zarejestrowanych hodowli, które cieszą się uznaniem miłośników psów tej rasy. Działają one pod patronatem American Bully Kennel Club. To właśnie jedną z tych hodowli należy wybrać, jeśli chcemy stać się właścicielem psa rasy American bully.

🐕 Psy - zobacz więcej

Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
Czy pies może jeść makaron

Czy pies może jeść makaron?

19 grudnia 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Pomimo tego, że wybór wśród wysokiej jakości karm dedykowanych psom jest ogromny, niektórzy opiekunowie wybierają inne formy żywienia. Inni z kolei, nawet podając gotową karmę,
Czytaj dalej
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

27 stycznia 2023 | Autor: Monika
Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą,
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej
jak nauczyć psa dawać łapę

Jak nauczyć psa dawać łapę?

28 maja 2022 | Autor: Monika
Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama