Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy leżeć?
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Chociaż polecenie “leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda “leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych, a większość ras uczy się go dość szybko. Jak nauczyć psa leżeć po usłyszeniu polecenia? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nauka psa komend — kiedy najlepiej zacząć?

Najlepiej jest rozpocząć naukę od trzeciego miesiąca życia zwierzęcia. Ważne jest, aby szczeniak wyraźnie rozumiał, kto jest jego panem i słuchał go. Podobnie jak w przypadku uczenia innych komend, stosuje się motywację z pomocą przysmaków i ulubionych psich zabawek. Często stosuję się metodą kontrastową (polecenie + zachęta).

Jak nauczyć psa leżeć? – podstawowe wytyczne i zasady

Najważniejsza jest stanowczość, ale jednoczesny brak agresji i wywierania nadmiernej presji na psie. Nie zapominaj, że główną zasadą każdego treningu jest systematyczność i konsekwencja. Nie można karać i karcić zwierzaka: trening powinien odbywać się w przyjaznej atmosferze. Człowiek powinien być przywódcą, a nie despotą.

jak nauczyć psa komendy leżeć

Podczas szkolenia pies nie tylko opanowuje umiejętność, ale także przywiązuje się do osoby, uczy się jej słuchać i szanować. Proces uczenia się powinien od samego początku być budowany poprawnie, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie nauczyć zwierzaka, co jest znacznie trudniejsze. Ważne jest, aby pies zrozumiał, że nie trzeba po prostu położyć się, ale pozostać w pozycji leżącej, dopóki nie otrzyma nowego polecenia od właściciela.

Komenda “leżeć” – przydatne wskazówki na początek

Konieczne jest odpowiednie wybranie miejsca i czasu szkolenia. Pies powinien czuć się dobrze, być wypoczęty i umiarkowanie głodny. Nakarmione zwierzę gorzej odbiera informacje, przez to, że nie motywują go przysmaki. Nie ćwicz też zbyt długo – na początek wystarczy 10-15 minut. Zrób sobie przerwę, a następnie powtórz to, co zdążyłeś przećwiczyć ze swoim pupilem. Pamiętaj o regularności – w przeciwnym razie młody pies straci umiejętności. Poza tym może Ci się przydać: 

 • Wygodna Obroża. 
 • Krótka smycz 2 m
 • Nagrody — zabawki lub przysmaki
 • Dobry nastrój — bardzo ważny czynnik, ponieważ psy bardzo dobrze czują nastrój i nastawienie właściciela
nauka psa komend leżeć

Komenda “leżeć” nie stanowi dla psa poważnych trudności fizycznych i psychicznych. Możesz trenować pupila zarówno w domu, jak i na ulicy. Najważniejsze jest, aby wybrać spokojne i ciche miejsce, w którym pies nie będzie rozpraszany przez obce dźwięki i inne zwierzęta.

Jak nauczyć psa komendy leżeć? Popularne i skuteczne metody

Aby zapoznać psa z poleceniem “leżeć” stosuje się kilka metod. Musisz wybrać jeden z nich i trzymać się aż do ukończenia z sukcesem nauki. Treningi z przysmakami są świetne dla szczeniąt, a trening z zabawą dla nieco starszych psów. Jednak możesz przetestować różne opcja, aż znajdziesz najbardziej skuteczną metodę dla swojego psa. 

Nauka komendy „leżeć” z przysmakiem

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Jak przebiegają nauka?

 1. Właściciel trzyma smycz w dłoniach, pies jest po lewej stronie.
 2. Musisz pokazać zwierzakowi smakołyk, zainteresować go. Następnie powinieneś wyraźnie powiedzieć “leżeć” i powoli przesuwać rękę z nagrodą do podłogi, tak aby pies sięgnął po rękę.
 3. Pies jest cały czas trzymany za pomocą smyczy i pozostaje na swoim miejscu. Przesuwając głowę w kierunku przysmaku, zwierzę zacznie stopniowo opadać i zajmuje pozycję półleżącą.
 4. Lekko nakieruj zwierzaka, aby się położył. Kiedy zajmie właściwą pozycję, pochwal go i daj nagrodę. 
komenda leżeć

Ważne jest, aby pies otrzymał przysmak i zjadł go w pozycji leżącej. Jeśli wstał wcześniej, powtórz cały proces. Umiejętność musi zostać wypracowana. Powtórz ćwiczenie kilka razy, naprzemiennie sesje z przerwami na odpoczynek. Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, wróć do domu i spróbuj powtórzyć sztuczkę wewnątrz, tak aby pies powtarzał to, czego się nauczył niezależnie od miejsca. 

Nauka komendy „leżeć” za pomocą gestu

Kiedy zwierzę zaczęło dobrze wykonywać polecenie, warto dodać gesty do słowa “leżeć”. Z czasem zwierzę nauczy się wykonywać komendę gestem, bez słów. Gest polecenia “leżeć” dla psów wygląda następująco:

 1. prawa ręka uniesiona poziomo;
 2. dłoń skierowana do góry;
 3. aby wykonać polecenie, ramię opada w kierunku prawego biodra 

Można początkowo nauczyć za pomocą modulacji głosem i gestem, a następnie pozostawić tylko gest.

Jak nauczyć psa leżeć? Uniknij niepotrzebnych błędów

Niewłaściwe podejście do szkolenia zwierzaka może prowadzić do całkowitego nieposłuszeństwa i nieporozumień. Jednym z głównych błędów podczas treningu jest nadmierne użycie siły i zastraszanie. Takie metody zwykle nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów.

komenda leżeć nauka psa

Oto kilka zaleceń, jak nauczyć szczeniaka leżenia i nie powodować zniechęcenia:

 • ćwicząc umiejętność układania, podawaj polecenie raz, nie powtarzając go wiele razy – w przeciwnym razie pies może dojść do wniosku, że nie jest to takie ważne
 • jeśli to konieczne, powtórz polecenie, użyj bardziej stanowczej intonacji i postępuj bardziej zdecydowanie;
 • nie zapomnij o pochwałach, nagrodach i przyjemnym tonie głosu
 • nie zniekształcaj polecenia: zamiast polecenia “leżeć” nie możesz wymówić “połóż się”
 • Nie trenuj wielu komend dla psa, by nie utrudniać nauki, szczególnie w początkowej fazie

🐕 Psy - zobacz więcej

Jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

26 października 2020 | Autor: Monika
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich “ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
jak nauczyć psa turlaj się

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?

28 października 2022 | Autor: Monika
Nauka komend w życiu czworonogów odgrywa niezwykle istotną rolę. Czasami wręcz kluczową. Jedną z bardziej znanych psich sztuczek jest komenda: turlaj się. Nie ma osoby,
Czytaj dalej
Czy można ubezpieczyć psa?

Czy można ubezpieczyć psa?

16 listopada 2021 | Autor: Monika
Ubezpieczenie psa stosunkowo niedawno pojawiło się w ofercie wybranych firm ubezpieczeniowych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy właściciele czworonogów w ogóle zdają sobie sprawę,
Czytaj dalej
kiedy szczeniaki otwierają oczy

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i zaczynają widzieć?

17 lutego 2023 | Autor: Monika
Szczeniaki to urocze i słodkie stworzenia, które zawsze cieszą się popularnością wśród właścicieli zwierząt. Jednym z ważnych momentów w życiu szczenięcia jest moment, w którym
Czytaj dalej
basenji charakter

Basenji – włosy czy sierść: Różnice między nimi

29 marca 2023 | Autor: Monika
Czy zastanawiałeś się, co różni włosy od sierści u psów? Jeśli masz Basenjiego, to być może zadajesz sobie pytanie, czy Twój pies ma włosy, czy
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama