Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy leżeć?
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Chociaż polecenie „leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda „leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych, a większość ras uczy się go dość szybko. Jak nauczyć psa leżeć po usłyszeniu polecenia? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nauka psa komend — kiedy najlepiej zacząć?

Najlepiej jest rozpocząć naukę od trzeciego miesiąca życia zwierzęcia. Ważne jest, aby szczeniak wyraźnie rozumiał, kto jest jego panem i słuchał go. Podobnie jak w przypadku uczenia innych komend, stosuje się motywację z pomocą przysmaków i ulubionych psich zabawek. Często stosuję się metodą kontrastową (polecenie + zachęta).

Jak nauczyć psa leżeć? – podstawowe wytyczne i zasady

Najważniejsza jest stanowczość, ale jednoczesny brak agresji i wywierania nadmiernej presji na psie. Nie zapominaj, że główną zasadą każdego treningu jest systematyczność i konsekwencja. Nie można karać i karcić zwierzaka: trening powinien odbywać się w przyjaznej atmosferze. Człowiek powinien być przywódcą, a nie despotą.

jak nauczyć psa komendy leżeć

Podczas szkolenia pies nie tylko opanowuje umiejętność, ale także przywiązuje się do osoby, uczy się jej słuchać i szanować. Proces uczenia się powinien od samego początku być budowany poprawnie, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie nauczyć zwierzaka, co jest znacznie trudniejsze. Ważne jest, aby pies zrozumiał, że nie trzeba po prostu położyć się, ale pozostać w pozycji leżącej, dopóki nie otrzyma nowego polecenia od właściciela.

Komenda „leżeć” – przydatne wskazówki na początek

Konieczne jest odpowiednie wybranie miejsca i czasu szkolenia. Pies powinien czuć się dobrze, być wypoczęty i umiarkowanie głodny. Nakarmione zwierzę gorzej odbiera informacje, przez to, że nie motywują go przysmaki. Nie ćwicz też zbyt długo – na początek wystarczy 10-15 minut. Zrób sobie przerwę, a następnie powtórz to, co zdążyłeś przećwiczyć ze swoim pupilem. Pamiętaj o regularności – w przeciwnym razie młody pies straci umiejętności. Poza tym może Ci się przydać: 

  • Wygodna Obroża. 
  • Krótka smycz 2 m
  • Nagrody — zabawki lub przysmaki
  • Dobry nastrój — bardzo ważny czynnik, ponieważ psy bardzo dobrze czują nastrój i nastawienie właściciela
nauka psa komend leżeć

Komenda „leżeć” nie stanowi dla psa poważnych trudności fizycznych i psychicznych. Możesz trenować pupila zarówno w domu, jak i na ulicy. Najważniejsze jest, aby wybrać spokojne i ciche miejsce, w którym pies nie będzie rozpraszany przez obce dźwięki i inne zwierzęta.

Jak nauczyć psa komendy leżeć? Popularne i skuteczne metody

Aby zapoznać psa z poleceniem „leżeć” stosuje się kilka metod. Musisz wybrać jeden z nich i trzymać się aż do ukończenia z sukcesem nauki. Treningi z przysmakami są świetne dla szczeniąt, a trening z zabawą dla nieco starszych psów. Jednak możesz przetestować różne opcja, aż znajdziesz najbardziej skuteczną metodę dla swojego psa. 

Nauka komendy „leżeć” z przysmakiem

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Jak przebiegają nauka?

  1. Właściciel trzyma smycz w dłoniach, pies jest po lewej stronie.
  2. Musisz pokazać zwierzakowi smakołyk, zainteresować go. Następnie powinieneś wyraźnie powiedzieć „leżeć” i powoli przesuwać rękę z nagrodą do podłogi, tak aby pies sięgnął po rękę.
  3. Pies jest cały czas trzymany za pomocą smyczy i pozostaje na swoim miejscu. Przesuwając głowę w kierunku przysmaku, zwierzę zacznie stopniowo opadać i zajmuje pozycję półleżącą.
  4. Lekko nakieruj zwierzaka, aby się położył. Kiedy zajmie właściwą pozycję, pochwal go i daj nagrodę. 
komenda leżeć

Ważne jest, aby pies otrzymał przysmak i zjadł go w pozycji leżącej. Jeśli wstał wcześniej, powtórz cały proces. Umiejętność musi zostać wypracowana. Powtórz ćwiczenie kilka razy, naprzemiennie sesje z przerwami na odpoczynek. Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, wróć do domu i spróbuj powtórzyć sztuczkę wewnątrz, tak aby pies powtarzał to, czego się nauczył niezależnie od miejsca. 

Nauka komendy „leżeć” za pomocą gestu

Kiedy zwierzę zaczęło dobrze wykonywać polecenie, warto dodać gesty do słowa „leżeć”. Z czasem zwierzę nauczy się wykonywać komendę gestem, bez słów. Gest polecenia „leżeć” dla psów wygląda następująco:

  1. prawa ręka uniesiona poziomo;
  2. dłoń skierowana do góry;
  3. aby wykonać polecenie, ramię opada w kierunku prawego biodra 

Można początkowo nauczyć za pomocą modulacji głosem i gestem, a następnie pozostawić tylko gest.

Jak nauczyć psa leżeć? Uniknij niepotrzebnych błędów

Niewłaściwe podejście do szkolenia zwierzaka może prowadzić do całkowitego nieposłuszeństwa i nieporozumień. Jednym z głównych błędów podczas treningu jest nadmierne użycie siły i zastraszanie. Takie metody zwykle nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów.

komenda leżeć nauka psa

Oto kilka zaleceń, jak nauczyć szczeniaka leżenia i nie powodować zniechęcenia:

  • ćwicząc umiejętność układania, podawaj polecenie raz, nie powtarzając go wiele razy – w przeciwnym razie pies może dojść do wniosku, że nie jest to takie ważne
  • jeśli to konieczne, powtórz polecenie, użyj bardziej stanowczej intonacji i postępuj bardziej zdecydowanie;
  • nie zapomnij o pochwałach, nagrodach i przyjemnym tonie głosu
  • nie zniekształcaj polecenia: zamiast polecenia „leżeć” nie możesz wymówić „połóż się”
  • Nie trenuj wielu komend dla psa, by nie utrudniać nauki, szczególnie w początkowej fazie

🐕 Psy - zobacz więcej

czy pies widzi w lustrze

Czy pies widzi w lustrze?

13 stycznia 2023 | Autor: Monika
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszego zbadania. Wiele badań naukowych poświęconych jest temu, jak psy
Czytaj dalej
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

21 stycznia 2021 | Autor: Monika
Posiadanie psa wiąże się z ogromną liczbą obowiązków. Karmienie, uczenie go załatwiania się w swoim miejscu czy nauka posłuszeństwa. Praca nad szczeniakiem wymaga cierpliwości. Jednak
Czytaj dalej
Czy pies może jeść kości?

Czy pies może jeść kości?

13 kwietnia 2021 | Autor: Monika
Gdyby przeprowadzić ankietę pytając o to, z jakim smakołykiem kojarzy się czworonożny przyjaciel człowieka, zdecydowana większość respondentów wskazałaby na kość dla psa. Nic dziwnego, psy
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
jak nauczyć psa aportowania

Jak nauczyć psa aportowania?

20 stycznia 2023 | Autor: Monika
Aportowanie jest dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu z czworonogiem. Jest to sztuka uwielbiana przez niektóre rasy psów, ale są też zwierzęta, które nie reagują
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama