Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa komendy leżeć?
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

Chociaż polecenie „leżeć” nie jest tak często używane, każdy dobrze wychowany pies powinien je znać. Komenda „leżeć” dla szczeniaka jest uważane za jedną z podstawowych, a większość ras uczy się go dość szybko. Jak nauczyć psa leżeć po usłyszeniu polecenia? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Nauka psa komend — kiedy najlepiej zacząć?

Najlepiej jest rozpocząć naukę od trzeciego miesiąca życia zwierzęcia. Ważne jest, aby szczeniak wyraźnie rozumiał, kto jest jego panem i słuchał go. Podobnie jak w przypadku uczenia innych komend, stosuje się motywację z pomocą przysmaków i ulubionych psich zabawek. Często stosuję się metodą kontrastową (polecenie + zachęta).

Jak nauczyć psa leżeć? – podstawowe wytyczne i zasady

Najważniejsza jest stanowczość, ale jednoczesny brak agresji i wywierania nadmiernej presji na psie. Nie zapominaj, że główną zasadą każdego treningu jest systematyczność i konsekwencja. Nie można karać i karcić zwierzaka: trening powinien odbywać się w przyjaznej atmosferze. Człowiek powinien być przywódcą, a nie despotą.

jak nauczyć psa komendy leżeć

Podczas szkolenia pies nie tylko opanowuje umiejętność, ale także przywiązuje się do osoby, uczy się jej słuchać i szanować. Proces uczenia się powinien od samego początku być budowany poprawnie, w przeciwnym razie będziesz musiał ponownie nauczyć zwierzaka, co jest znacznie trudniejsze. Ważne jest, aby pies zrozumiał, że nie trzeba po prostu położyć się, ale pozostać w pozycji leżącej, dopóki nie otrzyma nowego polecenia od właściciela.

Komenda „leżeć” – przydatne wskazówki na początek

Konieczne jest odpowiednie wybranie miejsca i czasu szkolenia. Pies powinien czuć się dobrze, być wypoczęty i umiarkowanie głodny. Nakarmione zwierzę gorzej odbiera informacje, przez to, że nie motywują go przysmaki. Nie ćwicz też zbyt długo – na początek wystarczy 10-15 minut. Zrób sobie przerwę, a następnie powtórz to, co zdążyłeś przećwiczyć ze swoim pupilem. Pamiętaj o regularności – w przeciwnym razie młody pies straci umiejętności. Poza tym może Ci się przydać: 

 • Wygodna Obroża. 
 • Krótka smycz 2 m
 • Nagrody — zabawki lub przysmaki
 • Dobry nastrój — bardzo ważny czynnik, ponieważ psy bardzo dobrze czują nastrój i nastawienie właściciela
nauka psa komend leżeć

Komenda „leżeć” nie stanowi dla psa poważnych trudności fizycznych i psychicznych. Możesz trenować pupila zarówno w domu, jak i na ulicy. Najważniejsze jest, aby wybrać spokojne i ciche miejsce, w którym pies nie będzie rozpraszany przez obce dźwięki i inne zwierzęta.

Jak nauczyć psa komendy leżeć? Popularne i skuteczne metody

Aby zapoznać psa z poleceniem „leżeć” stosuje się kilka metod. Musisz wybrać jeden z nich i trzymać się aż do ukończenia z sukcesem nauki. Treningi z przysmakami są świetne dla szczeniąt, a trening z zabawą dla nieco starszych psów. Jednak możesz przetestować różne opcja, aż znajdziesz najbardziej skuteczną metodę dla swojego psa. 

Nauka komendy „leżeć” z przysmakiem

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Jak przebiegają nauka?

 1. Właściciel trzyma smycz w dłoniach, pies jest po lewej stronie.
 2. Musisz pokazać zwierzakowi smakołyk, zainteresować go. Następnie powinieneś wyraźnie powiedzieć „leżeć” i powoli przesuwać rękę z nagrodą do podłogi, tak aby pies sięgnął po rękę.
 3. Pies jest cały czas trzymany za pomocą smyczy i pozostaje na swoim miejscu. Przesuwając głowę w kierunku przysmaku, zwierzę zacznie stopniowo opadać i zajmuje pozycję półleżącą.
 4. Lekko nakieruj zwierzaka, aby się położył. Kiedy zajmie właściwą pozycję, pochwal go i daj nagrodę. 
komenda leżeć

Ważne jest, aby pies otrzymał przysmak i zjadł go w pozycji leżącej. Jeśli wstał wcześniej, powtórz cały proces. Umiejętność musi zostać wypracowana. Powtórz ćwiczenie kilka razy, naprzemiennie sesje z przerwami na odpoczynek. Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, wróć do domu i spróbuj powtórzyć sztuczkę wewnątrz, tak aby pies powtarzał to, czego się nauczył niezależnie od miejsca. 

Nauka komendy „leżeć” za pomocą gestu

Kiedy zwierzę zaczęło dobrze wykonywać polecenie, warto dodać gesty do słowa „leżeć”. Z czasem zwierzę nauczy się wykonywać komendę gestem, bez słów. Gest polecenia „leżeć” dla psów wygląda następująco:

 1. prawa ręka uniesiona poziomo;
 2. dłoń skierowana do góry;
 3. aby wykonać polecenie, ramię opada w kierunku prawego biodra 

Można początkowo nauczyć za pomocą modulacji głosem i gestem, a następnie pozostawić tylko gest.

Jak nauczyć psa leżeć? Uniknij niepotrzebnych błędów

Niewłaściwe podejście do szkolenia zwierzaka może prowadzić do całkowitego nieposłuszeństwa i nieporozumień. Jednym z głównych błędów podczas treningu jest nadmierne użycie siły i zastraszanie. Takie metody zwykle nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów.

komenda leżeć nauka psa

Oto kilka zaleceń, jak nauczyć szczeniaka leżenia i nie powodować zniechęcenia:

 • ćwicząc umiejętność układania, podawaj polecenie raz, nie powtarzając go wiele razy – w przeciwnym razie pies może dojść do wniosku, że nie jest to takie ważne
 • jeśli to konieczne, powtórz polecenie, użyj bardziej stanowczej intonacji i postępuj bardziej zdecydowanie;
 • nie zapomnij o pochwałach, nagrodach i przyjemnym tonie głosu
 • nie zniekształcaj polecenia: zamiast polecenia „leżeć” nie możesz wymówić „połóż się”
 • Nie trenuj wielu komend dla psa, by nie utrudniać nauki, szczególnie w początkowej fazie

🐕 Psy - zobacz więcej

Czy pies może jeść kości?

Czy pies może jeść kości?

13 kwietnia 2021 | Autor: Monika
Gdyby przeprowadzić ankietę pytając o to, z jakim smakołykiem kojarzy się czworonożny przyjaciel człowieka, zdecydowana większość respondentów wskazałaby na kość dla psa. Nic dziwnego, psy
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej
Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

13 grudnia 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, by jego zwierzak był szczęśliwy. Dla psa najważniejsza jest zabawa, czułość, zdrowie oraz pyszne jedzenie. Z pewnością nie raz doświadczyłeś sytuacji,
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komendy zostaw

Jak nauczyć psa komendy zostaw?

12 lipca 2022 | Autor: Monika
„Zostaw” należy do komend, które powinny znaleźć się w zasobie umiejętności każdego psa. Służy ona nie rozrywce, ale bezpieczeństwu pupila. Właściciel czworonoga, który jeszcze nie
Czytaj dalej
jak nauczyć psa dawać łapę

Jak nauczyć psa dawać łapę?

28 maja 2022 | Autor: Monika
Twój ukochany pupil w końcu trafił do Twojego domu i chcesz nauczyć go kilku prostych komend? Czy może posiadasz już swojego czworonożnego kompana i przyszedł
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama