Strona główna » Psy » Jakie legowisko dla psa wybrać?
Jakie legowisko dla psa?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Powinno być wygodne, odpowiedniej wielkości i łatwe w utrzymaniu w czystości. Posiadacze czworonogów często zastanawiają się jakie legowisko dla psa będzie najlepsze. Podjęcie ostatecznej decyzji nie jest jednak takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Każdego psa trzeba przecież traktować indywidualnie. Legowisko musi być zatem idealnie dobrane do danego pupila. To on ma tutaj decydujący głos.

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Nie może być ani za małe ani za duże. W za małym pies odczuwa dyskomfort, nie może się swobodnie rozprostować. Spanie z podwiniętymi łapami na pewno nie jest wygodne. Trzeba mieć na uwadze, że psy bardzo dużo śpią, więc wygoda to podstawa.

Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Z kolei za duża leżanka dla psa może powodować, że będzie on odczuwać strach i niepewność. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków. W ich przypadku legowisko należy wymieniać kilka razy zanim osiągną rozmiary dorosłych psów. Szacuje się, że pies powinien swobodnie mieścić się w swoim miejscu do spania. Powinno ono mieć około 30-40 cm zapasu powyżej długości psa. Te określa się mierząc psa od głowy do nasady jego ogona.

Jaki typ legowiska dla psa wybrać?

Małe szczeniaki nie mają jeszcze zbyt wielu oczekiwań, jeśli chodzi o posłania dla psów. Potrzebują przede wszystkim bezpiecznego miejsca do spania. Powinny być odpowiednio dobrane do ich wielkości i ilości, gdy mamy więcej niż jednego psa. Wraz z wiekiem psa mamy większy wybór odnośnie legowisk. Kluczowe jest jednak to, że nie liczy się ich wygląd, a funkcja którą mają spełniać. I przede wszystkim – nasz pies ma być zadowolony, nie my.

Wybór jest ogromny. Do dyspozycji są m.in. legowiska typu:

  • poduszka – niezwykle miękkie i wygodne, bez widocznie zaznaczonej linii brzegowej. Idealne dla psów, które nie mają problemów zdrowotnych z kręgosłupem. 
  • Kanapa – przypomina nieco materac. To duże legowisko dla psa. Idealna opcja właśnie dla psów o dużych gabarytach 
  • ponton – to legowisko dla psów dużych i średnich, umożliwia wygodne ułożenie, bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości 
  • wiklinowe – skierowane głównie do psów mniejszy. Cechuje się dużą wytrzymałością.  
  • buda z zadaszeniem – tego typu legowiska sprawdzają się świetnie w przypadku psów małych ras lub szczeniaków. Zadaszenie powoduje, że czworonogi czują się bezpiecznie.

Twarde lub miękkie, czyli jak dobrać legowisko dla psa?

Zanim podejmiesz decyzję obserwuj swojego pupila. Jeśli kładzie się częściej na podłodze zamiast na wygodnej kanapie czy fotelu, to oznacza, że lubi spać na twardej powierzchni. Pamiętaj, by dostosować twardość posłania do preferencji swojego psa. Warto też skonsultować się w tej sprawie z weterynarzem. Istotne w podjęciu decyzji mogą być ewentualne problemy zdrowotne psa.

Jak dobrać legowisko dla psa?

Zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonane legowisko

Tej kwestii nie wolno pomijać. Legowiska dla psów muszą być wygodne, ale jakość wykonania też jest istotna. Jakie legowisko dla szczeniaka? Przede wszystkim przytulne i miękkie. Dla najmniejszych czworonogów sprawdzą się materiały takie jak velboa i minky. Jakość materiałów przekłada się na komfort użytkowania. Posłanie powinno być wykonane z materiałów oddychających, które nie będą powodować uczuleń u psa. Jednocześnie ważne by można je skutecznie wyczyścić. Musi być też odporne na zniszczenia powstałe w wyniku gryzienia lub drapania pazurami. Legowiska dla dużych psów są często wykonane z wodoodpornych tkanin, które są oporne na zniszczenia. Tu warto wspomnieć materiały takie jak antara i kodura.

Najczęściej legowiska są wypełnione w środku kulkami silikonowymi lub włóknami silikonowymi. Dzięki temu są one przyjazne czworonożnym alergikom i łatwo je uprać. Coraz częściej można spotkać posłania dwustronne. Są świetne, bo jedna część sprawdza się jesienią i zimą. Druga – z bardziej zwiewnym materiałów – wiosną i latem.

Jakie legowisko dla szczeniaka?

Gdzie wyznaczyć najlepsze miejsce na spanie dla psa?

Legowisko warto ustawić w miejscu zapewniającym psu spokój, gdzie nie będą mu przeszkadzać żadne głośne dźwięki. To zapewni mu komfort podczas odpoczynku. Psy śpią średnio aż 12-14 godzin na dobę. Tylko cisza i spokój mogą zapewnić, że ich wypoczynek będzie naprawdę efektywny.

Podsumowując, wybór legowiska dla psa nie jest łatwy. Warto mieć na uwadze przede wszystkim jego wygodę i upodobania odnośnie rodzaju podłoża. Posiadając posłanie dobrane idealnie do swoich potrzeb nasz czworonożny przyjaciel będzie czuł się komfortowo. Odwdzięczy nam się za to przyjaznym merdaniem ogona podczas wspólnych spacerów.

🐕 Psy - zobacz więcej

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

28 października 2020 | Autor: Monika
Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia.
Czytaj dalej
Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
Czy pies może jeść makaron

Czy pies może jeść makaron?

19 grudnia 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Pomimo tego, że wybór wśród wysokiej jakości karm dedykowanych psom jest ogromny, niektórzy opiekunowie wybierają inne formy żywienia. Inni z kolei, nawet podając gotową karmę,
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa — jak leczyć? Przyczyny i objawy

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Zmiana zachowania psa często jest sygnałem alarmowym dla jego właściciela. Wyłapanie niepokojących symptomów pozwala na zdiagnozowanie rozwijającego się problemu chorobowego u czworonoga we wczesnym stadium, dzięki
Czytaj dalej
jak widzi pies telewizor

Jak widzi pies telewizor?

27 stycznia 2023 | Autor: Monika
Nie wszystkie psy oglądają telewizję, ale niektóre z nich uwielbiają, właściciele czworonogów deklarują, że mają nawet swoje ulubione programy. Jak widzi pies telewizor? Badania dowodzą,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama