Strona główna » Psy » Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?
Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Czy sucha karma dla psa jest zdrowa?

Każdy właściciel psa pragnie, aby jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na samopoczucie zwierzaka bez wątpienia wpływa prawidłowy i dostosowany do jego potrzeb sposób żywienia. Niezależnie czy ktoś jest szczęśliwym właścicielem szczeniaka, czy też już od wielu lat opiekuje się swoim pupilem, może mu się nasuwać pytanie – czy sucha karma jest zdrowa dla psa?

Karmienie psa suchą karmą i mokrą – podstawowe różnice

Miłośnicy zwierząt zdają sobie sprawę, że odpowiednia dieta jest niezbędna dla zdrowego i prawidłowego rozwoju pupila. Rynek zoologiczny oferuje właścicielom psów bardzo duży wybór karm – zarówno suchych, jak i mokrych. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest zawartość wody. Sucha karma dla psa zazwyczaj zawiera około 7-9% wody. Oznacza to, że w mniejszej objętości znajduje się więcej kalorii, dzięki czemu jest ona bardziej sycąca. Natomiast karma mokra może składać się w ponad 75% z wody. Pupil musi więc zjeść jej więcej, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Przykładowo 400 g karmy mokrej stanowi ekwiwalent 100 g karmy suchej. Mniejsza zawartości wody w pokarmie suchym sprawia, że zwierzaki muszą spożywać więcej wody.

Różnica widoczna jest również w cenie – suche karmy dzięki temu, że są bardziej skoncentrowane i łatwiejsze w przechowywaniu zazwyczaj są tańsze.

Dobre karmy suche dla psa – zalety

Wysokiej jakości karma sucha dla psa ma wiele zalet i z powodzeniem może stanowić pełnowartościowy i zbilansowany posiłek dla pupila.

Jej struktura pomaga w walce z kamieniem nazębnym, co często jest poważnym problemem czworonogów. Ignorowanie go może pociągnąć za sobą poważne skutki, na przykład problemy z dziąsłami, a nawet doprowadzić do paradontozy. Twarde kawałki podczas gryzienia, czyszczą zęby i w sposób mechaniczny pozwalają pozbyć się wszelkiego rodzaju osadów.

Niekiedy właściciele psów nie są w stanie ocenić, jaką wartość energetyczna powinny mieć posiłki, aby zwierzak zachowywał dobrą formę, a jednocześnie nie był głodny. Producenci suchej karmy określają na opakowaniu, ile należy jej podać czworonogowi w zależności od jego wagi i aktywności, co stanowi duże ułatwienie.

Suche karmy dla psów są lekkostrawne, dzięki czemu pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i perystaltykę jelit pupila. Nie sposób nie wspomnieć też o komforcie, jaki zapewniają właścicielom – są wygodne i łatwe w przechowywaniu. Zamknięte w szczelnym pojemniku i pozbawione dostępu wilgoci zachowują doskonały smak i wartości odżywcze przez długi czas.

Karmienie psa tylko suchą karmą

Najzdrowsze karmy dla psów – czyli jakie?

Najzdrowsza karma dla psa dostosowana jest do jego indywidualnych potrzeb. Zarówno karmy mokre, jak i suche posiadają wiele zalety. Każdy właściciel czworonoga sam musi podjąć decyzje o jego sposobie żywienia. Na co zwracać uwagę dobierając odpowiedni rodzaj posiłku dla pupila? Produkt powinien być przede wszystkim dopasowany do:

  • trybu życia
  • aktywności
  • stanu uzębienia
  • kondycji
  • wieku
  • ewentualnych chorób i przypadłości psa

Jak wybierać zdrowe karmy dla psów?

To, że suchą karmę dla psa można kupić w większości supermarketów, nie oznacza, że każdy produkt będzie odpowiedni dla czworonoga. Przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, czy składa się ona z naturalnych składników i ile procent mięsa zawiera. Karma wysokiej jakości posiada odpowiednią ilość witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów. Niekiedy jest wzbogacona o cenne składniki, poprawiające zdrowie i wygląd zwierzaka. Przy jej wyborze należy też brać pod uwagę indywidualne upodobania psiaka. Jeżeli jednak właściciel nie jest przekonany, czy karmienie psa tylko suchą karmą jest dobrym wyjściem, może zdecydować się na połączenie dwóch rodzajów karmy. W takim wypadku jedna stanowi podstawę żywienia – a druga jest traktowana jako przekąska.

Podsumowanie

Podsumowując – czy sucha karma dla psa jest zdrowa? Jak najbardziej! Musi jednak być dostosowana do potrzeb pupila – warto więc zwracać uwagę na skład produktu i jego przeznaczenie. Zamiast sięgać po karmy niskiej jakości, lepiej postawić na sprawdzone pożywienie od renomowanych producentów.

🐕 Psy - zobacz więcej

Co podać, gdy pies wymiotuje?

Co podać, gdy pies wymiotuje? Przyczyny i skutki wymiotów u psa

04 października 2021 | Autor: Monika
Przyczyny złego samopoczucia psa a w tym i wymiotów mogą być przeróżne. Zawsze trzeba jednak starać się poznać przyczynę i zniwelować skutki. Czasem może być
Czytaj dalej
jak nauczyć psa komend

Jak nauczyć psa komend?

03 maja 2022 | Autor: Monika
Dla każdego przychodzi w życiu pewien moment, kiedy zaczyna odczuwać ogromną potrzebę posiadania pupila. Do jednego z towarzyszy domowych należy pies. Pies jest zwierzęciem, które
Czytaj dalej
Jaka miska dla psa?

Jaka miska dla psa? – pojemność, wysokość i cena

15 lutego 2021 | Autor: Monika
Dwie miski to absolutne minimum w każdym domu z czworonogiem. Istnieje jednak wiele rodzajów misek, w których czasem można się pogubić. Jak więc dobrać odpowiednią
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
Dlaczego pies wyje?

Dlaczego pies wyje? Poznaj możliwe przyczyny

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy z nas słyszał kiedyś wycie psa. Dźwięk ten, w zależności od kontekstu, może nam się kojarzyć dobrze, z ukochanym czworonogiem, czy też źle, na
Czytaj dalej
jak nauczyć psa daj głos

Jak nauczyć psa komendy daj głos?

06 maja 2022 | Autor: Monika
Polecenie „daj głos” znajduje się na liście podstawowych komend dla psów. W przypadku ras służbowych jest to obowiązkowe polecenie, ponieważ szczekanie psa może przestraszyć nieprzyjaciela, chronić
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama