Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa aportowania?
jak nauczyć psa aportowania

Aportowanie jest dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu z czworonogiem. Jest to sztuka uwielbiana przez niektóre rasy psów, ale są też zwierzęta, które nie reagują ochoczo na taki rodzaj zabawy. Po odpowiednim treningu każdy pies może nauczyć się przynoszenia różnych przedmiotów i znajdowania w takiej rozrywce wiele radości.

Nauka psa komend – czym jest aport?

Aportowanie dla właściciela jest forma zabawy z pupilem, ale dla psa jest to część jego naturalnej aktywności. Szybki bieg, chwytanie ofiary oraz przenoszenie jej w różne miejsca to zachowanie wynikające z pierwotnych instynktów tych zwierząt. Wyraz “aport” pochodzi od francuskiego słowa “apporter” i oznacza przynoszenie.

nauka psa komend aportowanie

O czym pamiętać podczas nauki psa aportowania?

Trzeba pamiętać, aby nauka była przyjemna i spełniała potrzeby psa. Poza tym taka forma zabawy służy pozytywnemu wzmocnieniu więzi między właścicielem i czworonogiem. Nauka psa komend może odbywać się na spacerze, ale też podczas zabawy w domu. Kiedy pies już nauczy się dobrze wykonywać taką czynność, można ją wykorzystać jako okazję do wyładowania nadmiaru energii.

Jak nauczyć psa aportowania? Należy używać jedynie pozytywnych wzmocnień, nieodpowiednio wykonane polecenia trzeba ignorować, a każde dobrze wykonane zadanie powinno być nagradzane, np. przy pomocy niewielkich smakołyków.

pies i aportowanie

Podstawowe zasady podczas nauki aportowania

Dobrym rozwiązaniem na to, jak nauczyć psa aportowania, jest wykorzystanie maskotki, która pies bardzo lubi. Mogą to być również piłki albo patyki, trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie posiadały ostrych krawędzi. Nie mogą być wykonane z materiałów, które są szkodliwe dla psa. Najtrudniej jest nauczyć czworonoga nie samego biegania za zdobyczą i odnalezienia jej, ale przyniesienia jej do właściciela i dobrowolnego oddania. Są również psy, które w ogóle nie noszą żadnych przedmiotów w pysku, z tego względu nauka aportowania powinna rozpocząć się od nauki psa komend.

uczenie psa aportowania

Jak nauczyć psa aportowania? Poradnik krok po kroku

  1. Najpierw należy położyć przedmiot do aportowania przed psem i zachęcić go, aby mocno go chwycił. Jeżeli to zrobi, trzeba go pochwalić, a jeśli nie wykazuje zainteresowania, najlepiej jest potrząsać zabawką. Kiedy pupil się nią zainteresuje i chociaż na moment weźmie do pyska, wówczas koniecznie trzeba go nagrodzić przysmakiem, wtedy będzie wiedział, czego od niego oczekujemy.
  2. Następnie po wydaniu komendy “daj” pies powinien dobrowolnie oddać zabawkę, jeśli to zrobi, należy pochwalić go smakołykiem. Jeżeli nie chce oddać, trzeba unikać siłowania się, ponieważ tym bardziej będzie uważał swoją zdobycz za ciekawą. Lepszym rozwiązaniem jest zaoferowanie w zamian jakiegoś smakołyku i pochwalenie psa, kiedy go odda, nie będzie wówczas utożsamiał oddania zabawki z karą.
  3. Kiedy pies opanował już podnoszenie zabawki z podłogi i oddawanie jej, można przejść do kolejnego etapu. Należy wydać komendę psu, aby pozostał w miejscu, i rzucić zabawkę kilka metrów dalej. Zwierzak powinien poczekać na komendę przyniesienia przedmiotu. Jeśli nie jest w stanie pozostać w miejscu, można poprosić drugą osobę, aby trzymała psa i zachęcała go smakołykami do pozostania w miejscu. Można również rzucać zabawkę najpierw na niewielką odległość i stopniowo ja zwiększać, pilnując w międzyczasie, aby pies się nie przemieszczał. Kiedy pies nie będzie już reagował na rzucaną zabawkę, wtedy należy odczekać kilka sekund i wydać komendę “przynieś”. Można przejść kilka kroków w tył, prowokując w ten sposób pupila do przybiegnięcia.
aportowanie nauka komend psa

Zabawa w aportowanie – o czym warto pamiętać?

Psa trzeba mocno pochwalić i częstować smakołykiem za każdym razem, kiedy przyniesie zabawkę. Kiedy jest nagradzany nawet za drobne postępy szybciej rozumie, czego się od niego oczekuje. Nauka psa komend może być przyjemną formą spędzania z nim czasu, należy jednak zdawać sobie sprawę, że rzucanie piłki może być uzależniające dla czworonogów. Dlatego należy korzystać także z innych form zabawy. Zastanawiając się, jak nauczyć psa aportowania, trzeba zachować rozsądek i pamiętać, że w przypadku psów nadpobudliwych nie należy ich nadmiernie stymulować.

🐕 Psy - zobacz więcej

jak widzi pies w nocy

Czy i jak widzi pies w nocy?

03 lutego 2023 | Autor: Monika
Człowiek od zawsze pragnie spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Właściciele czworonogów są szczególnie zainteresowani tym, jak patrzą na świat ich włochaci przyjaciele. Jak różni
Czytaj dalej
Jak przechowywać karmę dla psa

Jak przechowywać karmę dla psa?

26 października 2020 | Autor: Monika
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich “ludzkich” produktów spożywczych, ważne, aby karmę dla psa przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki takiemu działaniu, właściciele zwierząt
Czytaj dalej
jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie

Jak nauczyć psa przychodzenia na zawołanie?

31 października 2022 | Autor: Monika
Spacery są nieodłączną częścią życia czworonogów oraz ich właścicieli. Zazwyczaj mają miejsce co najmniej 2-3 razy dziennie. Wychodząc na dwór zaś, przed psem otwiera się
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
kiedy szczeniaki otwierają oczy

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i zaczynają widzieć?

17 lutego 2023 | Autor: Monika
Szczeniaki to urocze i słodkie stworzenia, które zawsze cieszą się popularnością wśród właścicieli zwierząt. Jednym z ważnych momentów w życiu szczenięcia jest moment, w którym
Czytaj dalej
grand basset griffon vendéen

Grand Basset Griffon Vendéen (Basset Szorstkowłosy) – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie

10 lutego 2024 | Autor: Monika
Grand Basset Griffon Vendéen to rasa psów, która zyskuje na popularności dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi i wyjątkowemu wyglądowi. Te średniej wielkości psy, pochodzące z Francji,
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama