Strona główna » Psy » Nauka komend » Jak nauczyć psa aportowania?
jak nauczyć psa aportowania

Aportowanie jest dobrym sposobem na aktywne spędzanie czasu z czworonogiem. Jest to sztuka uwielbiana przez niektóre rasy psów, ale są też zwierzęta, które nie reagują ochoczo na taki rodzaj zabawy. Po odpowiednim treningu każdy pies może nauczyć się przynoszenia różnych przedmiotów i znajdowania w takiej rozrywce wiele radości.

Nauka psa komend – czym jest aport?

Aportowanie dla właściciela jest forma zabawy z pupilem, ale dla psa jest to część jego naturalnej aktywności. Szybki bieg, chwytanie ofiary oraz przenoszenie jej w różne miejsca to zachowanie wynikające z pierwotnych instynktów tych zwierząt. Wyraz “aport” pochodzi od francuskiego słowa “apporter” i oznacza przynoszenie.

nauka psa komend aportowanie

O czym pamiętać podczas nauki psa aportowania?

Trzeba pamiętać, aby nauka była przyjemna i spełniała potrzeby psa. Poza tym taka forma zabawy służy pozytywnemu wzmocnieniu więzi między właścicielem i czworonogiem. Nauka psa komend może odbywać się na spacerze, ale też podczas zabawy w domu. Kiedy pies już nauczy się dobrze wykonywać taką czynność, można ją wykorzystać jako okazję do wyładowania nadmiaru energii.

Jak nauczyć psa aportowania? Należy używać jedynie pozytywnych wzmocnień, nieodpowiednio wykonane polecenia trzeba ignorować, a każde dobrze wykonane zadanie powinno być nagradzane, np. przy pomocy niewielkich smakołyków.

pies i aportowanie

Podstawowe zasady podczas nauki aportowania

Dobrym rozwiązaniem na to, jak nauczyć psa aportowania, jest wykorzystanie maskotki, która pies bardzo lubi. Mogą to być również piłki albo patyki, trzeba jednak zwrócić uwagę, aby nie posiadały ostrych krawędzi. Nie mogą być wykonane z materiałów, które są szkodliwe dla psa. Najtrudniej jest nauczyć czworonoga nie samego biegania za zdobyczą i odnalezienia jej, ale przyniesienia jej do właściciela i dobrowolnego oddania. Są również psy, które w ogóle nie noszą żadnych przedmiotów w pysku, z tego względu nauka aportowania powinna rozpocząć się od nauki psa komend.

uczenie psa aportowania

Jak nauczyć psa aportowania? Poradnik krok po kroku

  1. Najpierw należy położyć przedmiot do aportowania przed psem i zachęcić go, aby mocno go chwycił. Jeżeli to zrobi, trzeba go pochwalić, a jeśli nie wykazuje zainteresowania, najlepiej jest potrząsać zabawką. Kiedy pupil się nią zainteresuje i chociaż na moment weźmie do pyska, wówczas koniecznie trzeba go nagrodzić przysmakiem, wtedy będzie wiedział, czego od niego oczekujemy.
  2. Następnie po wydaniu komendy “daj” pies powinien dobrowolnie oddać zabawkę, jeśli to zrobi, należy pochwalić go smakołykiem. Jeżeli nie chce oddać, trzeba unikać siłowania się, ponieważ tym bardziej będzie uważał swoją zdobycz za ciekawą. Lepszym rozwiązaniem jest zaoferowanie w zamian jakiegoś smakołyku i pochwalenie psa, kiedy go odda, nie będzie wówczas utożsamiał oddania zabawki z karą.
  3. Kiedy pies opanował już podnoszenie zabawki z podłogi i oddawanie jej, można przejść do kolejnego etapu. Należy wydać komendę psu, aby pozostał w miejscu, i rzucić zabawkę kilka metrów dalej. Zwierzak powinien poczekać na komendę przyniesienia przedmiotu. Jeśli nie jest w stanie pozostać w miejscu, można poprosić drugą osobę, aby trzymała psa i zachęcała go smakołykami do pozostania w miejscu. Można również rzucać zabawkę najpierw na niewielką odległość i stopniowo ja zwiększać, pilnując w międzyczasie, aby pies się nie przemieszczał. Kiedy pies nie będzie już reagował na rzucaną zabawkę, wtedy należy odczekać kilka sekund i wydać komendę “przynieś”. Można przejść kilka kroków w tył, prowokując w ten sposób pupila do przybiegnięcia.
aportowanie nauka komend psa

Zabawa w aportowanie – o czym warto pamiętać?

Psa trzeba mocno pochwalić i częstować smakołykiem za każdym razem, kiedy przyniesie zabawkę. Kiedy jest nagradzany nawet za drobne postępy szybciej rozumie, czego się od niego oczekuje. Nauka psa komend może być przyjemną formą spędzania z nim czasu, należy jednak zdawać sobie sprawę, że rzucanie piłki może być uzależniające dla czworonogów. Dlatego należy korzystać także z innych form zabawy. Zastanawiając się, jak nauczyć psa aportowania, trzeba zachować rozsądek i pamiętać, że w przypadku psów nadpobudliwych nie należy ich nadmiernie stymulować.

🐕 Psy - zobacz więcej

basset hound opis rasy

Basset Hound – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie, cena

06 lutego 2024 | Autor: Monika
Basset Hound to rasa psów, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi i wyjątkowemu charakterowi zdobyła serca wielu miłośników zwierząt na całym świecie. Charakteryzują się długimi uszami,
Czytaj dalej
Ile śpi szczeniak?

Ile śpi szczeniak?

22 listopada 2021 | Autor: Monika
Czy zauważyłeś jak często i jak szybko Twój szczeniak zasypia? Niektórzy martwią się zdrowiem pieska, ponieważ nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Pod tym względem małe
Czytaj dalej
American bully - opis rasy, charakterystyka, waga i cena

American bully — opis rasy, waga, charakter, choroby i cena

07 stycznia 2022 | Autor: Monika
American bully to stosunkowo nowa rasa psów nieuznana do tej pory przez FCI. Mimo to obecnie dynamicznie się rozwija i zyskuje na popularności. Psy tej
Czytaj dalej
Ile śpi pies?

Ile śpi dorosły pies?

23 listopada 2021 | Autor: Monika
Dla właścicieli psów logiczny jest fakt, że szczeniak przesypia większą część doby, ponieważ potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Wszystko ze względu na intensywny oraz dynamiczny rozwój.
Czytaj dalej
basenji cena

Pies basenji – opis rasy, hodowla, charakter, umaszczenie, cena

29 marca 2023 | Autor: Monika
Pies basenji to wyjątkowa rasa, która wyróżnia się swoim unikatowym charakterem, umaszczeniem, a także sposobem hodowli. W artykule przedstawimy opis rasy, hodowla, charakter, umaszczenie oraz
Czytaj dalej
petit basset griffon vendeen

Petit Basset Griffon Vendéen (Basset Szorstkowłosy) – opis rasy, waga, charakter, umaszczenie

09 lutego 2024 | Autor: Monika
Petit Basset Griffon Vendéen to rasa, która z łatwością zdobywa serca swoich opiekunów. Dzięki swojemu niezwykle przyjacielskiemu charakterowi i żywiołowości, ten mały, lecz energiczny pies
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama