Posiadanie w domu kota niewątpliwie ma wiele zalet i dodaje uroku codzienności, ale wąsaty pupil potrafi także wystawić cierpliwość na próbę, drapiąc ulubiony mebel. Kot nie robi jednak niczego ze złośliwości – spełnia po prostu swoją naturalną potrzebę. Niszczenia sprzętów domowych można jednak łatwo uniknąć. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni drapak dla kota. Wybór modeli jest jednak ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. Warto wcześniej dowiedzieć się o drapakach więcej.
Spis treści
Jaki drapak dla kota – czym się kierować przy wyborze?
Dla mruczka niewychodzącego z mieszkania drapak jest niezbędnym elementem wyposażenia. Kot podczas drapania zaspokaja swoją aktywność fizyczną, a ponadto wpływa to korzystnie na jego układ krążenia, mięśnie oraz koordynację ruchową. Czynność ta pozwala także oznaczyć terytorium i zadbać o kocie pazury. Kot powinien mieć stały dostęp do przestrzeni z drapakiem, a niezależnie od wybranego typu każdy drapak dla kota powinien mieć cechy takie jak:
- stabilność i bezpieczeństwo – drapak nie może się przemieszczać kiedy kot go używa i powinien mieć odpowiednią podstawę. Jest to szczególnie ważny, gdy jest to wysoki drapak dla kota
- odpowiedni rozmiar – wybrany model musi być odpowiednio dopasowany do wielkości i rasy kota, tak aby mógł się on na nim w pełni rozciągnąć
- dobra jakość – czasem nie warto oszczędzać. Drapak wykonany z odpowiednich, trwałych materiałów będzie służył dużej.
Który model drapaka będzie najlepszy dla kota?
Każdy drapak powinien spełniać kryteria bezpieczeństwa i wymiaru, ale dobór odpowiedniego modelu jest nieco trudniejszy. Nie warto kierować się jedynie względami estetycznymi, ponieważ źle dobrany typ może nie rozwiązać problemu z niszczeniem sprzętów domowych. Przed zakupem warto poobserwować kota i poznać jego zwyczaje, tak aby drapak był odpowiednio dopasowany do preferencji pupila. Jakie miejsca interesują kota najbardziej – woli dywany czy kanapy? W najbardziej podstawowym podziale wyróżnia się drapaki:
- poziome, których kot używa na leżąco np. drapak dla kota kartonowy
- pionowe, bardziej klasyczne, kot opiera na nich przednie łapy. Są to m.in przeróżne słupki i drzewka.
Wiele osób decyduje się na zakup wielofunkcyjnego modelu, który oprócz przestrzeni do drapania posiada też budki z miejscem do spania oraz wiszące zabawki i kilka platform, umożliwiających wspinaczkę oraz obserwację otoczenia. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób posiadających większe stadko, ponieważ duże drapaki pozwalają na swobodne ostrzenie pazurów w tym samym czasie kilku kotom. Drapaki dla kota wysokie świetnie się sprawdzą również w przypadku ograniczonej przestrzeni w mieszkaniu. Przy wyborze takiego modelu należy zwrócić uwagę na podstawę – powinna być odpowiednio szeroka, dobrze też, żeby była wyposażona w nóżki antypoślizgowe.

Czy jeden drapak dla kota wystarczy?
Każdy kot ma swoje stałe nawyki i ulubione miejsca, ale jednocześnie jest z natury zwierzęciem ciekawskim i lubi nowości. Jeśli kot korzysta z jednego drapaka, ale problem z niszczeniem innych sprzętów nie został rozwiązany, to warto rozważyć, czy nie zwiększyć ilości. Dodatkowy drapak dla kota na kanapę jest świetnym pomysłem, kiedy mruczek uparcie ostrzy pazury w tym miejscu. W przypadku problemów z drapaniem w nieodpowiednich miejscach można też spróbować przekierować uwagę mruczka w inne miejsca najlepiej wysoko położone. Drapak dla kota na ścianę umożliwia kotu eksplorację wyżej położonych miejsc i pozwala wyładować jego energię daleko od mebli.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie drapaka?
Warto wyrabiać u kota nawyk ostrzenia pazurów w wyznaczonym do tego miejsca już od jego pierwszych dni w nowym domu, ale należy odpowiednio dopasować model do wieku i rasy kota. W przypadku młodego kociaka drapak nie może być wysoki, ponieważ wzrost jeszcze nie pozwala na wspinaczkę i korzystanie z takiego sprzętu. Z miejscem do drapania muszą się wiązać pozytywne skojarzenia, a nieodpowiedni model może zniechęcić na stałe. Jeśli pupil jest młody to dobrze się sprawdzi tekturowy drapak dla kota – jest niski, nie kosztuje zbyt wiele i często posiada otwory z piłeczkami, które mogą zaciekawić kota.