Króliki są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych wśród młodego pokolenia. Te milutkie gryzonie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Jednak decydując się na posiadanie królika, ważne jest, aby wiedzieć jak najwięcej o tym, jak skonfigurować dla niego klatkę oraz jak się nim prawidłowo opiekować. Znalezienie najlepszej klatki dla królika i zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne produkty pozwala odpowiednio przygotować się przed przyniesieniem królika do domu.
Spis treści
Przygotowanie klatki dla królika
Ponieważ króliki są towarzyskie i cieszą się każdą minutą wokół ludzi, konieczne jest wybranie klatek dla królików z głębokimi, zaokrąglonymi podstawami do szybkiego usuwania brudnej ściółki, aby ograniczyć brzydki zapach. W świecie modnych i kolorowych wybiegów lub klatek dla królików, dostępnych obecnie na rynku, wybór najlepszej klatki dla królika może być nieco mylący. Odpowiednia klatka dla królika powinna być:
- Wystarczająco duża, aby królik mógł się wygodnie poruszać
- Bezpieczna i łatwa w użyciu
- Łatwa do czyszczenia
- Zatrzaski odporne na żucie
- Duże przednie drzwiczki
- Odporna na warunki atmosferyczne
- Trwała
Klatka dla królika – jak urządzić?
Klatki dla królików najlepiej umieścić w ogrodzie lub garażu, lub nawet w dużej kuchni. Należy pamiętać, że króliki wymagają stałej opieki i nie można ich zostawiać samych przez kilka dni. Należy znaleźć dużą klatkę z dobrą wentylacją i odpowiednimi zabezpieczeniami. Konfigurując klatkę dla królika, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Rozmiar klatki
- Króliki są wrażliwe na ciepło i w gorących miesiącach muszą przebywać w pomieszczeniach. Należy zdecydować, gdzie w domu znajdzie się klatka dla królików
- W przypadku decyzji o posiadaniu więcej niż jednego królika należy pamiętać o tym, aby oba były tej samej płci i tego samego rozmiaru
- Powierzchnia podłogi w klatkach dla królików domowych powinna wynosić od pól do jednego metra kwadratowego na królika
- Klatka powinna być łatwa do czyszczenia
Czym wyścielić klatkę dla królika?
Na dnie klatki dla królików należy umieścić ochronną podstawę, która zabezpiecza przed moczem. Ale trzeba upewnić się, że ma ona wysokie i stabilne boki. Powodem jest to, że kiedy króliki oddają mocz, mają tendencję do rozpylania go. Uniemożliwi to również królikowi rozrzucanie siana czy żwirku poza klatkę. Podstawa powinna być regularnie wymieniana. Należy ją wyścielić odpowiednią ściółką – bardzo dobrze w tym przypadku sprawdza się siano. Ściółkę i siano dla królika należy wymieniać dwa razy dziennie. Pod sianem można umieścić gazety w celu wchłonięcia moczu. Można również zdecydować się na kupno kuwety. Większość królików jest w stanie dosyć szybko nauczyć się z nich korzystać, ponieważ króliki mają tendencje do załatwiania się w jednym miejscu.
Jak wybrać sianko dla królika?
Ze względu na dużą ilość trawy, którą królik zjada każdego dnia, rzadko możliwe jest zapewnienie mu wystarczającej ilości świeżej trawy, aby zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Rozwiązaniem jest uzupełnienie lub zastąpienie trawy sianem, które jest łatwo dostępne i łatwe w przechowywaniu. Siano to po prostu ścięta i pozostawiona do wyschnięcia trawa. Ma takie same korzyści zdrowotne i trawienne, jak świeża trawa. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów siana. Popularne typy to tymotka łąkowa, lucerna i koniczyna. Każde z nich będzie odpowiednią podstawą diety królika, ale nie trzeba wybierać tylko jednego rodzaju. Mieszanie kilku różnych rodzajów siana zapewni królikowi szerszą gamę smaków i wyrówna różnice w wartościach odżywczych.