Żółwie jako zwierzęta domowe, cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Te miłe stworzenia nie wymagają skomplikowanej i zbyt wymagającej opieki, jednak należy dokładnie wiedzieć, w jaki sposób się nimi zajmować. Przed zakupem ich, powinno zagłębić się w ten temat, dowiadując się w jakich warunkach należy je hodować. Równie ważne jest zastanowienie się nad kwestią tego, co jedzą żółwie lądowe, wodne i stepowe, w zależności od tego, na jaką z wielu odmian się zdecydujemy.
Spis treści
Czym karmić żółwie lądowe, wodne i stepowe?
Dieta żółwi nie powinna być monotonna, lecz zbilansowana i oparta na różnorodnych produktach. Inaczej karmi się żółwie lądowe, a inaczej wodne. Zwierzęta żyjące w wodzie, lub zarówno w wodzie jak i na lądzie, mogą pożywiać się pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym. Spożywają one więc różne rośliny, ale także mięso. Inaczej jest w przypadku żółwi lądowych, które są niemal w zupełności roślinożerne.
Szczególnie w okresie wiosenno-letnim należy podawać żółwiom dużo świeżej zieleniny. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, co jedzą żółwie lądowe czy wodne, ponieważ dając im nieodpowiednie produkty, możemy im w znacznym stopniu zaszkodzić.
Co jedzą żółwie wodne?
Aby więc wymienić, co jedzą żółwie wodne czy wodno-lądowe, należy wziąć pod uwagę również produkty pochodzące od zwierząt. Jako pokarm żywy możemy więc podać:
- małe rybki akwariowe, takie jak głupiki, neonki czy stynki,
- ślimaki wodne,
- ochotki,
- wodne chrząszcze,
- dżdżownice,
- świerszcze,
- koniki polne
- larwy ochotek
- larwy komarów
Należy zwrócić uwagę, że powyżej wymienione pożywienie stanowi pokarm dla żółwia wodnego. Może znaleźć on te produkty (np. robaki czy małe mięczaki) w swoim naturalnych środowisku. Gdy podaje się żółwiowi rybki akwariowe jako posiłek, nie powinno się wyjmować kręgosłupa – jest on cennym źródłem wapna, które znajduje się w ościach. Wapń jest podstawowym składnikiem, jaki powinniśmy starać się dostarczać naszemu żółwiowi. Jest on głównym materiałem budulcowym kości, umacnia także skorupę, będącą jedną z najważniejszych części ciała każdego żółwia.

Jakimi roślinami żywią się żółwie?
Ważnym elementem diety, tym razem każdego już żółwia, jest pokarm roślinny. Aby więc zawsze być pewnym, co jedzą żółwie, można zapamiętać, że rośliny stanowią zdrową dietę dla każdej z odmian tych zwierząt. Wśród roślin, którymi można karmić lądowe można wyróżnić:
- mniszka lekarskiego,
- babkę lancetowatą,
- miętę,
- koniczynę,
- fiołka,
- niezapominajkę,
- liście pokrzywy (zgniecione lub sparzone wodą)
- przywrotnik pospolity,
- powój polny
Dodatkowo, pokarm dla żółwi wodnych, czy wodno-lądowych, stanowić mogą takie rośliny jak:
- moczarka,
- strzałka,
- lilia wodna,
- wywłócznik,
- rzęsa wodna,
- paproć wodna,
- koniczyna,
- babka lancetowata,
- trzykrotka,
- mniszek lekarski
Ważne jest, aby wszelkie zioła, rośliny i kwiaty polne zbierać na terenach oddalonych od dróg czy innych źródeł zanieczyszczeń.
Czym nie powinno karmić się żółwi
Aby wiedzieć, co jedzą żółwie, należy przede wszystkim posiadać informacje o tym, czego te gady nie powinny jeść. Wśród produktów, które nie mogą znaleźć się w diecie żółwia lądowego, są pokarmy mięsne czy sałata, która często omyłkowo wydaje się jednym z najbardziej odpowiednich elementów żywieniowych.
Częste podawanie jej, prowadzi niestety do schorzeń wewnętrznych. Nie należy karmić żółwi również zbyt dużą ilością owoców i warzyw, unikać trzeba szpinaku. Produktami, które szczególnie zaszkodzić mogą zwierzęciu, są produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso, biały ser czy gotowane jajko.
Żółwie wodne czy wodno-lądowe, mogą wprawdzie jeść produkty mięsne, lecz unikać trzeba mięsa dużych ssaków np. wołowiny i wieprzowiny, ponieważ zawierają one zbytnią ilość tłuszczu. Aby prawidłowo umieć odpowiedzieć na pytanie, co jedzą żółwie wodne, należy wiedzieć, że kategorycznie nie wolno podawać im owoców i warzyw. Szkodliwa jest również karma dla kotów czy psów.
Jak często karmić żółwie?
Trzeba pamiętać, że te urocze zwierzątka domowe, nie znają umiaru jeśli chodzi o ilość spożywanego pokarmu. Dlatego też należy odpowiednio dawkować im jedzenie. Dorosłe żółwie powinno karmić się około 3 razy w tygodniu, młode codziennie, a osobniki do 4 miesiąca życia – nawet do 4 razy dziennie.