To pytanie zadaje sobie każdy właściciel tego małego, uroczego pupila w momencie zakupu, czy adopcji. Każdy chce dla swojego zwierzątka jak najlepiej i pragnie, by towarzyszył mu latami. To, jak długo żyje chomik dżungarski, w dużej mierze uwarunkowane jest biologicznie, jednak odpowiednia dieta, opieka weterynaryjna i przestrzenna klatka również wpływają na długość życia tych niewielkich gryzoni.
Spis treści
Chomik dżungarski jako pierwsze zwierzątko
Chomik dżungarski to niewielkie i stosunkowo mało wymagające zwierzę, które sprawdza się jako pierwszy pupil dziecka. Nie oznacza to, że nie należy zapewniać mu odpowiedniej opieki, przestronnej klatki i karmy, gdyż to, ile żyją chomiki dżungarskie, w dużej mierze będzie zależało od ich właścicieli.
Dieta chomika dżungarskiego
Chomik dżungarski, by zapewnić mu należytą dietę, oprócz podstawowej karmy, powinien dostawać również warzywa (marchewki, ogórki, czy słodką paprykę), owoce (banany, jabłka, winogrona), ziarna i orzechy, a także zioła. Warto wzbogacić jego dietę o suszonego mącznika, który jest niekwestionowanym rarytasem wśród gryzoni. Dzięki odpowiedniemu pożywieniu można ograniczyć jego choroby, a co za tym idzie, przedłużyć jego życie tak, by dożył sędziwego — jak na chomika — wieku.
Należy również zdać sobie sprawę, że mimo niewielkiego rozmiaru, chomik dżungarski to niemal podróżnik, który uwielbia biegać i pokonywać długie dystanse. Właśnie dlatego jego klatka — a najlepiej terrarium — powinno być spore, by umożliwić mu ruch. Powinny znajdować się tam również hamaki, zabawki, tunele, domki, umożliwiające schronienie, czy kołowrotek, które urozmaicą czas, spędzony w zamknięciu. Ważne jest także oswajanie i zabawa z pupilem, dzięki czemu zwierzątko będzie szczęśliwe, zadowolone i rozbiegane.
Jak długo żyje chomik dżungarski?
Długość życia chomika dżungarskiego niestety nie jest długa. Chomiki żyją około dwa lata, chociaż zdarzają się też przypadki, w których osiągają dumny wiek trzech lat. Dużo zależy od opiekuna i odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Chociaż chomiki dżungarskie chorują dość rzadko, w porównaniu ze szczurami, czy królikami, jednak należy regularnie sprawdzać stan jego uzębienia i reagować na każdą zmianę zachowania, brak apetytu, czy osowiałość.
Choroby zmniejszające życie chomika dżungarskiego
Do chorób, na które narażony jest chomik dżungarski, należą między innymi pasożyty, grzybica, choroba mokrego ogona, infekcja oczu, czy nużyca, jednak mimo wszystko nie są to częste przypadki. Mając chomika, powinno się także odseparować go od nadmiernych bodźców, głośnych dźwięków, oraz nie narażać zwierzaka na stres. Chomik to w głównej mierze zwierzę nocne, więc nie powinno się na siłę wyciągać go z klatki w ciągu dnia, gdy śpi.
Ile żyje chomik dżungarski? Podsumowanie
Chomik, pomimo swojego krótkiego życia to wspaniały towarzysz. Ta mała, puszysta kuleczka nadaje się jako pierwsze zwierzątko dla dziecka, by nauczyć go odpowiedzialności za żywe stworzenie. Trzeba również pamiętać, że mimo niewielkiego rozmiaru, chomik dżungarski potrzebuje uwagi i sporej przestrzeni, a także urozmaiconej diety, która pozwoli mu żyć w zdrowiu jak najdłużej.