Strona główna » Koty » Dlaczego koty ugniatają łapkami?
Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Koty mają ciekawy zwyczaj. Kiedy są zadowolone, często zaczynają ugniatać łapkami — nas albo swój ulubiony koc. Wygląda to tak, jakby wyrabiały ciasto na pierogi. Właściciele tych małych, puchatych stworzeń zastanawiają się, czy takie zachowanie jest normalne. Wydaje się urocze, jeśli kotek nie używa pazurków. Jednak kiedy je wyciągnie, to raczej nie jesteśmy zadowoleni. Dlaczego kot ugniata? Co oznacza takie charakterystyczne zachowanie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista.

Co oznacza, gdy kot ugniata łapkami?

Kiedyś odpowiedzi na to pytanie szukano w dzieciństwie kota. Miały zachowywać się tak kociaki zbyt wcześnie odstawione od matki, a więc kocie ugniatanie byłoby objawem choroby sierocej. Podobnie traktowano kocie ssanie tkanin, inne zachowanie, które często dziwi właścicieli.

Teraz takie wyjaśnienie zostało już obalone. Ugniatanie przez kota różnych przedmiotów oraz ludzi pojawia się również u osobników, które nie straciły przedwcześnie matki. Dlatego rozwiązania należy szukać gdzie indziej, choć również w dzieciństwie kota. Ważne jest również bliższe przyjrzenie się kocim emocjom. 

Ugniatanie przez kota

Sytuacje, w których kot ugniata

Kot ugniata łapkami przede wszystkim wtedy, gdy jest szczęśliwy. Warto zwrócić uwagę na inne zachowania, jakie kot prezentuje w czasie ugniatania. Mruczy, jego mięśnie są rozluźnione, oczy przymrużone. Ewidentnie więc mamy do czynienia z emocjami jak najbardziej pozytywnymi. Badacze są zgodni, że koty najchętniej ugniatają bliskie im osoby, ludzi bądź zwierzęcych przyjaciół. Robią to wtedy, gdy odpoczywają, są zrelaksowane. Najczęściej obserwujemy takie zachowanie, kiedy trzymamy pupila na kolanach, a on przytula się do nas.

Co to znaczy, jak kot ugniata łapkami?

  • Wyraża w ten sposób swoją miłość.
  • Pokazuje, że nam ufa.
  • Oznacza nas jako “swoich”.
  • Wyraża zadowolenie. 

Dlatego powinniśmy być wdzięczni kotu za okazanie uczucia. Niektórzy mylnie mylą ugniatanie z agresją — dzieje się tak wtedy, gdy kociak wyciąga pazury podczas ugniatania. Jest to oczywiście zachowanie zupełnie naturalne i uznawanie go za przejaw agresji jest błędem.

Dlaczego kot ugniata

W ten osobliwy sposób koty pokazują, że lubią daną osobę, a także że nam ufają. Czasem można też zauważyć, jak kociak rytmicznie ugniata swoje legowisko, koc czy poduszkę.

Dlaczego kot ugniata koc?

Mitem jest, że stoi za tym chęć sprawdzenia, czy posłanie jest wygodne bądź bezpieczne. Okazuje się, że nasz kot może ugniatać swoje legowisko, ponieważ po prostu je lubi — tak jak nas. 

Skąd się wzięło ugniatanie łapkami przez kota?

To zachowanie jest instynktowne. Po narodzinach kociak ugniata brzuch swojej matki, aby ułatwić przepływ mleka. Te wspaniałe zwierzaki czują się wtedy szczęśliwe i bezpieczne, stąd teoria, że ugniatanie to wyraz miłości. Warto też zwrócić uwagę na to, że koty ugniatają to, co uważają za swoje. Tak więc poprzez tę czynność pokazują, że należymy do ich stada. Koty są też bardzo terytorialne. Na łapkach mają gruczoły zapachowe, które uwalniają się podczas ugniatania.

Ugniatając swojego właściciela, mogą więc w pewien sposób go  “oznaczać”, pokazywać, że ten człowiek jest już “zajęty”. Można to odnieść również do ugniatania koców i innych przedmiotów — dlaczego kot ugniata poduszkę? Ją także kociak chce oznaczyć, przekazując innym kotom informację, że to jego miejsce do spania.

Jak reagować, kiedy kot ugniata?

Musimy pamiętać, że niezależnie czy nam się takie zachowanie podoba, czy nie, to jest ono w pełni naturalne oraz nie ma negatywnego podłoża. Dlatego ważne jest, żebyśmy nie karcili za to pupila. Szczęśliwy kotek nagle zrzucony z kolan może się poczuć skonfundowany. Nie wie, że zrobił coś złego i nie rozumie, skąd się wzięła złość właściciela. Najlepiej, gdybyśmy zaakceptowali ugniatanie łapkami kota oraz odwdzięczyli się tym samym, czyli pogłaskali naszego podopiecznego.

Kot ugniata łapkami

Kiedy ugniatanie kota jest dla nas wyjątkowo problematyczne — ponieważ, na przykład, zwierzę wyciąga pazury — możemy tę czynność przerwać, ale nie zbyt gwałtownie. Zadziałać może przytrzymanie kotu łapek bądź zajęcie go czymś innym, np. ulubioną zabawką. Warto też rozważyć przycięcie pazurów. Dzięki temu stracą na ostrości i ugniatanie łapkami przez kota nie będzie już tak problematyczne.

Nie uda nam się raczej takiego zachowania całkowicie wyeliminować, ponieważ jest ono wrodzone i instynktowne, kociak nauczył się go przecież zaraz po narodzeniu. Warto również zastanowić się, czy takie próby mają sens — jedynym efektem może być zestresowanie naszego podopiecznego oraz pogorszenie z nim relacji. 

🐈 Koty - zobacz więcej

Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyny wymiotów u kota

03 kwietnia 2021 | Autor: Monika
Częste wymioty u kota są zawsze niepożądanym sygnałem. Jest to naturalny odruch obronny organizmu, dlatego nie można pozostawać obojętnym na tego typu zdarzenia. Wymioty są
Czytaj dalej
Co zrobić, żeby kotu nie wypadała sierść?

Co zrobić, żeby kotu nie wypadała sierść?

19 marca 2021 | Autor: Monika
Martwisz się, że Twój kot nagminnie gubi sierść? Musisz wiedzieć, że to nie tylko problem natury czysto estetycznej, ale być może również zdrowotny. Linienie kota
Czytaj dalej
Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!

23 września 2021 | Autor: Monika
Koty w naturze długo nie pokazują objawów choroby, aby nie zaatakował ich drapieżnik. Dokładnie tak samo zachowują się jako domowe pupile. Duży odsetek właścicieli zgłasza
Czytaj dalej
Jaki drapak dla kota wybrać?

Jaki drapak dla kota wybrać?

01 listopada 2020 | Autor: Monika
Posiadanie w domu kota niewątpliwie ma wiele zalet i dodaje uroku codzienności, ale wąsaty pupil potrafi także wystawić cierpliwość na próbę, drapiąc ulubiony mebel. Kot
Czytaj dalej
Jaka miseczka dla kota

Jaka miska dla kota?

27 października 2020 | Autor: Monika
Miska dla kota to jeden z najważniejszych przedmiotów, niezbędnych dla każdego czworonożnego pupila. Pozwala na podawanie wody oraz suchej i mokrej karmy, a odpowiednio dobrana
Czytaj dalej
Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama