Strona główna » Koty » Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!
Dlaczego kot nie chce jeść?

Dlaczego kot nie chce jeść? Poznaj możliwe przyczyny!

Koty w naturze długo nie pokazują objawów choroby, aby nie zaatakował ich drapieżnik. Dokładnie tak samo zachowują się jako domowe pupile. Duży odsetek właścicieli zgłasza się z kotem do lekarza weterynarii, kiedy choroba jest już zaawansowana. Czasami faktycznie kot na pozór zachowuje się normalnie. Tylko wprawne oko opiekuna może na czas wychwycić objawy związane z bólem i złym samopoczuciem zwierzaka. Brak apetytu u kota i niechęć do picia wody to poważne oznaki, że z czworonogiem dzieje się coś niepokojącego. 

Dlaczego kot nie chce jeść?

Pierwsze co przychodzi do głowy każdemu opiekunowi to choroba. Rzeczywiście – najczęściej koty odmawiają jedzenia, kiedy źle się czują. Przyczyn takiego zachowania jest wiele, a poniżej kilka z nich:

  • zatrucie,
  • choroby zakaźne i przewlekłe,
  • ciało obce,
  • problemy stomatologiczne.

Zatrucie a brak apetytu

Mruczki bardzo lubią skubać rośliny. Niestety część z domowych kwiatów może być dla zwierzaków trująca. Po zjedzeniu szkodliwej rośliny kot może mieć nudności. Często w takich sytuacjach pojawiają się też bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, a co za tym idzie niechęć do jedzenia. Jeśli właściciel ma podejrzenia, że doszło do zjedzenia przez kota trującego kwiatka, to niezwłocznie powinien udać się do lekarza weterynarii. 

Zatrucie u kota a brak apetytu

Choroby zakaźne i przewlekłe u kotów

Chorobom zakaźnym bardzo często towarzyszy gorączka. Organizm walczy z patogenami, ale przy okazji kot nie chce jeść i staje się apatyczny. Gorączce, tak jak u ludzi towarzyszą bóle mięśni, dreszcze i senność. Na wiele kocich chorób zakaźnych można zwierzęta zaszczepić. Warto to zrobić, aby pupil był bezpieczny. Choroby przewlekłe jak np. niewydolność nerek bardzo często powodują nudności, a przez to kot nie ma ochoty na jedzenie. Leczenie przyczyny oraz farmakologiczne pobudzanie apetytu dają dobre efekty. 

Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Koty, zwłaszcza te małe, mają tendencję do zjadania fragmentów zabawek i sznurków. Niestety większość takich ciał obcych nie przechodzi samodzielnie przez przewód pokarmowy. Tak samo jest z bezoarami, czyli kulami włosowymi. Koty długowłose podczas czyszczenia futra połykają znaczne ilości sierści, która zbija się w twarde kule i uniemożliwia pasaż treści pokarmowej w jelitach. Zwierzak wymiotuje i nie może oddać stolca. W takich przypadkach pojawia się oczywiście wzdęcie brzucha, brak apetytu u kota i konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna. 

Problemy stomatologiczne kotów

Starsze koty bardzo często borykają się ze stanami zapalnymi dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ właściciele nie dbają o profilaktykę jamy ustnej pupili, a to prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego. Konsekwencją nagromadzenia się płytki nazębnej jest paradontoza. Zwykle w zaawansowanej chorobie przyzębia kot nie chce jeść suchej karmy. Konieczna jest ekstrakcja zepsutych zębów, aby nie powodowały bólu. Po zabiegu koty szybko wracają do pełni zdrowia i zaczynają normalnie jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę. 

Jak zachęcić kotka do jedzenia?

Jak zachęcić kota do jedzenia?

Koty są zwierzętami, dla których nawet 24-godzinna głodówka może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeśli pupil nie je więcej niż dobę, to trzeba spróbować zachęcić go do jedzenia. Można zalać karmę ciepłą wodą. Wtedy pokarm pachnie intensywniej, więc koty chętniej go pobierają. Inny sposób to oczywiście zakup ulubionych przysmaków. Zanim kot zacznie jeść normalnie, można wspierać go jego ulubionymi przekąskami. Jeśli powodem braku apetytu jest ból zębów warto zblendować karmę, aby kot mógł ją zlizywać i nie musiał gryźć. 

Jak zmusić kota do jedzenia?

Przede wszystkim nie można na siłę wpychać pokarmu do pyszczka, ponieważ może to doprowadzić do zachłyśnięcia i jeszcze większych kłopotów. Po wizycie u lekarza weterynarii i rozpoczęciu leczenia przyczyny braku apetytu można dokarmiać zwierzaka. U weterynarzy dostępne są wysokoenergetyczne preparaty płynne. Taka karma może być podawana strzykawką do pyszczka. Najlepiej nalewać małe ilości płynu na język, aby kot mógł samodzielnie przełknąć porcję pokarmu. Lekarz weterynarii może zadecydować o konieczności podawania kroplówek dożylnych, aby mimo braku apetytu i niechęci do picia zwierzak się nie odwodnił. 

🐈 Koty - zobacz więcej

Cukrzyca u kota - objawy

Cukrzyca u kota – przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Każdy właściciel kota wie, jakimi indywidualistami są te zwierzęta. W związku z tym jakikolwiek przejaw ich słabości jest nietypowy. Wykrycie cukrzycy u kota to jedna z
Czytaj dalej
Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

22 lutego 2021 | Autor: Monika
Każdy posiadacz kota doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna staje się kocia kuweta. Kot może samodzielnie załatwiać swoje potrzeby, a my nie musimy wychodzić z
Czytaj dalej
Jak zabezpieczyć balkon przed kotem

Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

07 grudnia 2020 | Autor: Monika
Posiadanie kota w domu to wielka przyjemność. Te zwierzaki potrafią umilić czas. Jednak niekiedy stwarzają problemy, dlatego też warto zachować spokój i chronić cenne miejsca
Czytaj dalej
Zapalenie pęcherza u kota

Zapalenie pęcherza u kota – jak leczyć? Przyczyny i objawy

14 listopada 2021 | Autor: Monika
Kot to zwierzę, które ma predyspozycję do zapalenia pęcherza. Styl życia pupila sprawia, że ta dolegliwość może pojawiać się często, a co więcej ma tendencję
Czytaj dalej
Dlaczego koty ugniatają łapkami?

Dlaczego koty ugniatają łapkami?

13 listopada 2021 | Autor: Monika
Koty mają ciekawy zwyczaj. Kiedy są zadowolone, często zaczynają ugniatać łapkami — nas albo swój ulubiony koc. Wygląda to tak, jakby wyrabiały ciasto na pierogi.
Czytaj dalej
jaka jest prawidłowa waga u kota

Jaka jest prawidłowa waga u kota?

24 października 2022 | Autor: Redakcja Świat Zwierzaka
Prawidłowa waga kota jest czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygląd, ale na zdrowie, kondycję i samopoczucie mruczka. Ale co tak naprawdę oznacza
Czytaj dalej

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama