Kot to zwierzę, które ma predyspozycję do zapalenia pęcherza. Styl życia pupila sprawia, że ta dolegliwość może pojawiać się często, a co więcej ma tendencję do częstego nawracania. Jest to martwiące, ponieważ zapalenie pęcherza u kota może prowadzić do poważnych powikłań. Najwłaściwszym działaniem podjętym przez właściciela jest zapobieganie chorobie. Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u kota? Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?
Spis treści
Zapalenie pęcherza u kota — przyczyny
Jeśli chodzi o to, jak leczyć zapalenie pęcherza u kota, warto wiedzieć, że najlepsza będzie odpowiednia profilaktyka. Schorzenie, o którym mowa jest dosyć niebezpieczne przy częstym występowaniu i może prowadzić do powikłań. Aby wiedzieć, w jaki sposób unikać zapalenia pęcherza u kota należy najpierw poznać przyczyny jego powstawania. Co powoduje tę chorobę? Oto kilka przykładów:
- infekcja — podobnie jak u ludzi infekcja jest najczęstszą przyczyną pojawienia się stanu zapalnego pęcherza. Jest ona spowodowana obecnością bakterii.
- cukrzyca — choroba ta powoduje, że w moczu zwierzaka znajduje się zbyt duża ilość węglowodanów. Cukry to najlepsza pożywka dla różnego rodzaju bakterii, dlatego koty cierpiące na cukrzyce, częściej zapadają na zapalenie pęcherza.
- choroby nerek — dolegliwości nerkowe często są bezpośrednio powiązane z powstawaniem zapalenia pęcherza u kota. Choroby takie jak niewydolność nerek powodują, że praca układu moczowego zostaje zaburzona, a skład moczu nie jest prawidłowy. W takiej sytuacji zapalenie pęcherza u kota objawy zaczyna dawać szybko.
- zmiany anatomiczne — pojawienie się w pęcherzu polipów czy nowotworów to również powód nawracającego zapalenia pęcherza u kota.

Objawy zapalenia pęcherza u kota
Zapalenie pęcherza kot znosi różnie. Wszystko zależy od przebiegu choroby oraz usposobienia zwierzaka. Jednak należy pamiętać, że ta dolegliwość zawsze będzie wiązała się z utrudnieniem funkcjonowania pupila. Jeśli chodzi o zapalenia pęcherza u kota objawy to przede wszystkim:
- częste oddawanie moczu — właściciel powinien zacząć myśleć nad tym, co podać kotu na zapalenie pęcherza w chwili, kiedy zauważy niepokojące objawy. Jednym z nich jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Warto jednak pamiętać, że ilość moczu niekoniecznie będzie duża.
- brak apetytu — brak apetytu oraz niechęć do picia wody to częste objawy zapalenie pęcherza. Są one związane z pogorszeniem samopoczucia pupila.
- brak chęci do zabawy — kot cierpiący na zapalenie pęcherza, często odczuwa ból brzucha. W takiej sytuacji może się chować i unikać zabaw czy innego rodzaju aktywności fizycznej.
- obecność krwi w moczu — objawy zapalenia pęcherza u kota to często krew w moczu. Właściciel, który zauważy, że mocz pupila jest zabarwiony na czerwono, powinien niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jak leczyć zapalenie pęcherza u kota — diagnostyka
W chwili, kiedy właściciel zauważy niepokojące objawy mogące świadczyć o toczącym się stanie zapalnym, powinien udać się do weterynarza. Specjalista zaleci badanie moczu, na podstawie którego określi, czy zwierzę cierpi na zapalenie pęcherza. Jeśli wynik będzie jednoznacznie wskazywał na stan zapalny, konieczne jest poznanie źródła problemu. Należy określić, czy choroba jest spowodowana jedynie jednorazową infekcją.
Warto wykonać badanie USG pęcherza, które wykryje wszelkiego rodzaju wady anatomiczne pęcherza. Dodatkowo odpowiednie będzie wykonanie diagnostyki w kierunku cukrzycy oraz chorób nerek.

Co podać kotu na zapalenie pęcherza?
W przypadku zapalenia pęcherza lekarz prawdopodobnie przepisze środki przeciwzapalne lub antybiotyk. Warto jednak wspomóc leczenie. Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza u kota domowe sposoby, mogą okazać się skuteczne. Warto zmienić dietę pupila i zamiast suchej karmy podawać mokrą. To pomoże odpowiednio nawodnić organizm zwierzaka, a dodatkowo odciąży pracę układu pokarmowego. Bardzo ważny jest stały dostęp do płynów. Kot cierpiący na zapalenie pęcherza powinien pić duże ilości wody. Dodatkowo warto ograniczyć zwierzakowi wyjścia na zewnątrz podczas zimnych dni. Chłód może wydłużyć leczenie choroby, a dodatkowo zwiększa dolegliwości bólowe.
Zapalenie pęcherza u kota to choroba, którą bezproblemowo da się wyleczyć. Jednak należy stosować się do rad weterynarza, a dodatkowo pamiętać o profilaktyce.