Kot na smyczy to widok dość nietypowy, ponieważ nieliczni właściciele decydują się na wyprowadzanie ich na spacer. Koty potrzebują jednak nieco więcej możliwości do eksplorowania otoczenia, a wypuszczanie ich na dwór bez nadzoru nie jest dobrym pomysłem, gdyż mogą uciec. W takiej sytuacji sprawdzi się idealnie smycz dla kota. Aby taki spacer był przyjemny dla obu stron, trzeba dowiedzieć się, jak przyzwyczaić do tego pupila.
Spis treści
Jak nauczyć kota chodzić na smyczy- praktyczne porady
Wyprowadzanie kota na spacer dostarcza mu przede wszystkim rozrywki oraz pozwala poznawać otoczenie. Jest to więc fascynujące dla zwierzaka możliwość eksplorowania nowych miejsc. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim predyspozycje danego kota. Nie każdy bowiem zwierzak może być zadowolony ze spędzania czasu na dworze. Jeśli pupil boi się wychodzenia na zewnątrz, zdecydowanie lepiej jest tego nie robić na siłę.
Czy warto wyprowadzać kota na spacer?
Przebywanie na zewnątrz dostarcza przede wszystkim zwierzakom nowych bodźców, które pozytywnie wpływają na ich kondycję psychiczną. Takie właśnie rozrywki są czymś, czego najczęściej brakuje kotom żyjącym na co dzień w domu lub mieszkaniu. Z nudów mogą niszczyć różne przedmioty lub wchodzić tam, gdzie nie powinny. To właśnie ta chęć eksplorowania ma kluczowe znaczenie, gdyż wyprowadzanie kota na smyczy nie ma większego wpływu na jego kondycję fizyczną. Wspinanie się po meblach jest zdecydowanie lepszym rodzajem ćwiczeń.
Jak nauczyć kota chodzić w szelkach?
Wychodzenie z kotem na spacer musi odbywać się wyłącznie w specjalnych szelkach oraz smyczy. Bardzo ważne jest to, aby właściciel odpowiednio przygotował swojego pupila na taki spacer i oswoił go z akcesoriami. Koty nie są przyzwyczajone do noszenia niczego na swoim ciele, dlatego gwałtowne założenie szelek może skutkować ogromną traumą.
Na początek warto zapoznać pupila z akcesoriami w sposób zupełnie nienachalny. Trzeba dać zwierzakowi przestrzeń do tego, aby samodzielnie zdecydował, czy chce do nich podejść i je obwąchać. Jeśli kot zainteresuje się szelkami, warto go za to wynagrodzić. W ten sposób buduje się pozytywne skojarzenia. Kolejnym krokiem są próby delikatnego ich nałożenia. Trzeba jednak zawsze zrezygnować, gdy zwierzę zaczyna być niespokojne. Na początku kot powinien pozostać w nich tylko na chwilę, a czas ich noszenia trzeba stopniowo wydłużać.
Jak nauczyć kota chodzenia na smyczy?
Spacer z kotem na smyczy powinien być przede wszystkim przyjemnością. Smycz dla kota musi mieć odpowiednią długość, tak aby zwierzak czuł się na niej swobodnie, ale jednocześnie właściciel musi mieć nam nim kontrolę. Można wybierać między klasycznymi modelami a smyczami automatycznymi, które zwijają się, dzięki czemu nie ma problemu z ich plątaniem się.
Naukę chodzenia na smyczy najlepiej zacząć jest wtedy, gdy zwierzak jest jeszcze młody. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dorosły kot na smyczy był wyprowadzany. Naukę chodzenia trzeba zacząć w mieszkaniu lub w domu, czyli w bezpiecznym dla niego otoczeniu. Gdy nie będzie to już dla niego problemem można przenieść się na dwór. Na początek warto wybierać ograniczone przestrzenie, aby w razie konieczności można było łatwo go złapać. To, ile będzie trwała taka nauka, zależy przede wszystkim od charakteru zwierzęcia.
10 porad, jak nauczyć kota chodzić na smyczy
- Koty mogą chodzić na smyczy, ale naukę warto zacząć, gdy są jeszcze małe. Starsze koty będą potrzebować więcej czasu lub nawet nie będą chciały się nauczyć.
- Przy wyprowadzaniu kotów na zewnątrz należy ubrać kota w specjalne szelki.
- Noszenie szelek należy ćwiczyć z kotem w domu, a następnie spacery prowadzić w miejscach o małym natężeniu ruchu, aby kot mózg się przyzwyczaić do spacerów na zewnątrz
- Przy uczeniu kota noszenia szelek należy zacząć od krótkich chwil, gdy kto jest w nie ubrany. Za każdym dniem warto wydłużać ten czas, a kota nagradzać.
- W pierwszych dniach zapinania kota na smycz warto ją zostawić na podłodze, aby kot z nią oswoił. Po tym można wziąć smycz do ręki.
- W pierwszych dniach należy chodzić z kotem po domu przez krótkie chwile. Po skończeniu ćwiczeń warto kota jego ulubionym smakołykiem.
- Gdy wyjdziemy z kotem na zewnątrz pierwszy raz, również należy stosować się do zasady „na początku krótko i z czasem dłużej”. Pierwsze miejsce na spacery powinno być ciche, najlepiej bez dużej liczby obcych osób.
- Jeżeli jest taka możliwość, warto dać kotu „prowadzić” i podążać za nim.
- Jeżeli będziemy ciągnąć zbyt długo kota, będzie on niezadowolony z tego tytułu i może nie polubić spacerów lub też sprawi, że nie będzie dla kota przyjemność.
- Jeżeli kot po kilku próbach dalej jest niespokojny, zestresowany i boi się spacerów, nie warto wychodzić z kotem na takie spacery i zmuszać go do tego. W takim wypadku kot nie będzie zadowolony ze spacerów i nie będzie czerpał z tego radości.
Czy można wychodzić z kotem na spacer?
Wiele osób zastanawia się, czy wychodzić z kotem na spacer. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od zwierzęcia. Jeśli pupil źle czuje się na zewnątrz lub nie chce założyć szelek, to nie ma sensu go tym stresować. Może to oznaczać, że jego przestrzeń w domu lub mieszkaniu mu wystarcza.
Wyprowadzanie kota zawsze musi odbywać się na bezpiecznym obszarze, gdzie nie ma dla niego żadnego zagrożenia w postaci np. innych kotów czy psów. Będąc na smyczy ma on bowiem ograniczoną możliwość ucieczki, a także obrony. Trzeba pamiętać także o tym, że koty są krótkodystansowcami, więc taki spacer nie potrwa za długo.